1. 1.
    dirençsiz anne-babadır.
    işin kolayını bulmuştur.
    eskiden anneler-babalar ne çileler çekmiş.
    şimdi ver eline telefonu bak keyfine.
    çocuklar teknolojiyle tanışmasın demiyoruz.
    ama bilinçli kullanılsın.
    7 ... meyyus
  2. 2.
    ülkeye hayırsız çocuk yetiştirir. telefon bağımlısı, pc bağımlısı asosyal biri olur çıkar. büyük ihtimal ilerde gözlük takmak zorunda kalır çok oyun oynuyorsa.
    ... omer36sangar
  3. 3.
    babanın taşşakları bağlanmalı, ananın rahmi alınmalıdır..

yani dünyaya yeni bir canlı getirme ehliyeti elinden alınmalıdır..

hıammına sorsan çok da bilinçlidir ama bu tipler..

püü sokayım böyle maymundan gelmeye afedersin..
    1 -1 ... artificialhuman
  4. 4.
    ilerde bir gün anne olursam bunu yapmak istemiyorum sözlük. hatta ben muhtemelen çalışıyor olacağım için bakan kişiden de -artık anam mı olur kayınanam mı olur başka bakıcı mı buluruz bilmiyorum- telefondan ve televizyondan uzak tutmasını isteyeceğim.

ya çocuklar zaten meraklı. bırak konuşsun, soru sorsun, al mıncır güreş, şaka yollu hırpala azıcık (çok hoşlarına gidiyor atılıp tutulmak), çıkarsınlar sokağa kedi kovalasın, kaldırıma otursun, karıncalara baksın.. ne bileyim.. telefon televizyona kadar hoşlarına gidecek o kadar çok şey var ki. yemek yaparken bile ver eline bi bardak sütü o döksün mesela.. okula gidince zaten durduramayacaksın, arkadaşlarına özenecek, beraber aynı oyunu oynayıp konuşacakalr eğlenecekler.. ben counter atmayı çok severdim mesela bilgisayar laboratuvarında.

büyüyünce de bu makineleri bilgi edinmek ve araştırmak için kullanabilmesi için gerekli alt yapıyı sağlayabilirsem oyunlarda sanal rekorlar kırmadan ve like almadan da hayatını sürdürebilecek bir karakterde çocuk yetiştirebilirim sanırım. karşılıklı kahve içerken telefonuna elini atmadan karşısındaki insan ile ilgilenebilen mesela..

yani belki yine çocuğum bir insta hesabına sahip olabilir ama insta hesabının çocuğuma sahip olamaması da beni sevindirir.
    10 ... nammu
  5. 5.
    Çocuğu moron olacak ana babadır.

Yeni nesil hayal gücü gelişmeyen daha doğrusu üretken olmayan bir nesil. Çünkü üretme işini beyinleri ve elleri değil tabletleri, telefonları yapıyor.

Insanlık evrimi alet kullanma ve nihayet dil ile gerçekleşti. Yazacaksın, çizeceksin ki, beynin gelişsin. Yoksa elinde tetrisle gezen şempanzeden farkın yok.
    3 ... muhendis tarihci
  6. 6.
    iyilik değil kötülük yapıyordur. Teknoloji üreten bir ülke değiliz. Tamamen çocuğu susturmak için yapılır. Çocuk ağlamasın, yemek yesin, ilacını alsın diye de yapılır. Pedagoji olarak gerçekten garip bir ülkeyiz. Ortamız yok. Severken bile öldürüyoruz. Her dönemin kendine göre özellikleri vardır. Kelebek bile kozadan çıkarken zorlanacak ki uçabilsin. Bağımlı çocuk ve gençler yetişiyor. Otuz yaşında bile hâlâ çocuk muamelesi gören bireyler var.
    1 ... sessiz geveze
  7. 7.
    Ay ablası, çok akıllı bu, telefondan çizgi film açabiliyo kendine, girip oyun falan yüklüyo ablası.
    E hiç doğurmasaydın.
    7 ... jimi jimi lakunu pua pua
  8. 8.
    genelde yemek yedirmek için yapılıyor, yani bir şey izlerken yemeye alışıyor çocuk sonra biraz olsun büyüdüğünde bu kez televizyon veya telefon başında birşey izlerken sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyor bunun sonucunda obezite başını alıp yürüyor.
    2 ... ilkelmonologemekcisi0
  9. 9.
    Daha 1 aylık bebeği mcdonald's'a getirip parça parça monosodyum glutamat yedirenlerin yanında yine ehvendir sanırım.
    1 ... 1618 lll v x 7
  10. 10.
    bir de ''baaaak nasıl oyun oynuyor, ekranı kaydırıyor, yutubdan video falan seçiyor'' diye sevinip çocuğunu üstün zekalı ilan etmeye çalışır. fakat bilmez ki internet çocuklar için nasıl tehditler oluşturuyor.

fakat bilmez ki çocuğun elindeki cihazda kullanmış olduğu uygulamalar müthiş basite indirgenmiş her türlü zeka seviyesine uygundur.

''ama yemek yediremiyorum'', ''istiyor ne yapayım?'' diye son derece saçma savunmaları vardır. belki haklıdır çocuğum yok bilemem ama ben yemek yemeyen çocuğa ısrarla istemesine rağmen telefon, tablet sunmadan gayet güzel yemek yedirdiğimi biliyorum.

nasıl kolaylarına geliyorsa o şekilde davranıyorlar.

''aman yeter başımı ağrıtma al şu telefonu/tableti ye yemeğini'' kafasında takılıyorlar.

sonra çocuklarınız neden şımarık, çünkü her türlü imkanı sunuyorsunuz, her istediğini veriyorsunuz, söz geçirmeyi bilmiyorsunuz.

böyle konularda vicdan yapmaya gerek yok otorite kurun da demiyorum ama şunları teşvik için kullanmayın.

yemiyor mu yemeği, gitme üzerine elbet yiyecek.

tamam o hâlde yemek istediğin zaman yersin, sana yemek yemen için telefon tablet vermeyeceğim de.

bak bakalım o çocuk o yemeği yiyor mu yemiyor mu.
    4 -2 ... hamile taklidi yapan panda