1. 1.
    Cevaplanması gereken sorudur. Yapılan bu zararın her kuruşu bizim cebimizden çıkıyor çünkü.

Türkiye’nin gözbebeği 3 kamu bankası, Varlık Fonu’na devredildi. Bankalar Saray’a bağlandıktan sonra kârlarında olağanüstü oranda erime meydana geldi. Ziraat Bankası ve Halkbankası’na görev zararı karşılığı 3.6 milyar TL aktarıldı.

Türkiye’nin gözbebeği 3 kamu bankası, Varlık Fonu’na devredildi. Bankalar Saray’a bağlandıktan sonra kârlarında olağanüstü oranda erime meydana geldi. Ziraat Bankası ve Halkbankası’na görev zararı karşılığı 3.6 milyar TL aktarıldı. Millete ait Hazine ise; havuz müteahhitlerinin arpalığına dönüştü.
    Facebook'ta paylaş WhatsApp E-posta
    Tuncay Mollaveisoğlu 06.01.2020
    Türkiye Varlık Fonu AŞ memleketin en büyük, halka ait en kârlı şirketlerinin toplandığı bir havuz konumunda. Bu havuza atılan, başta PTT olmak üzere karlı şirketlerin olağanüstü zararlar açıkladığını ilk kez Cumhuriyet’ten okumuştunuz. Havuza devredilen kamu bankalarının durumu da farklı değil. 3. çeyrek bilançoları, halka ait bu bankaların Varlık Fonu Yönetimi altında nasıl eridiğini gözler önüne seriyor!

Ziraat Bankası’nın görev zararı 2017 yılında 2.1 milyar TL idi. 2018 yılında bu zarar 212 milyon TL arttı ve 2.3 milyar liraya ulaştı. Halkbankası’nın ise aynı dönemde görev zararı 263 milyon TL artış gösterdi ve 1 milyar 362 milyon TL oldu.

http://www.cumhuriyet.com...k-zarar-nasil-olustu.html
    2 ... girabic peter
  2. 2.
    boşuna o kadar karalamışsınız. piyasanın gerçek faizinin altında faiz satarak oluşur.

edit: aynısını riddick yazınca artı, ben yazınca eksi. canınız sağolsun.
    1 -1 ... masklavi
  3. 3.
    Hortum yetmez kanalizasyon borularını bağladılar.
    Ed: efsaneyi hatırlayalım.

https://youtu.be/SNNTu2tYsbw
    2 ... siyahi forvet
  4. 4.
    siyahi forvet.

devlet bahçelideki laf sonu mimik müthiş ama 'ulen beni de gaza getirdiniz ben ne dedim şimdi' der gibi bir hali var.
    4 ... hayta38
  5. 5.
    yerinde bir soru. nedeni devletin inşaat ve dolayısıyla gayrimenkul sektörünü kurtarmak amacıyla cebinden yaptığı yardım aslında. maliyetinin altında kredi verdiğinde kaçınılmaz sonuç budur.

devlet bankaları ilk 0,99 kredi oranlarını açıkladığında devlet bankasından konut için kredi çekip faize yatırdığınızda net bir şekilde kâr elde ediyordunuz. şu an durum biraz daha farklı sanırım. ya eşitlendi ya da çok cüzi bir kâr mümkün. bu şekilde hayrına hatta kârlı kredi verildiğinde bankanın operasyonel giderlerini birinin karşılaması gerekiyor. işte bu da banka adına zarar olarak hanemize dönüyor.

bir diğer konu da aslında batak krediler. yandaş firmalara devlet ihaleleri için çıkarılan kredilerin bazıları dönmedi. bu da zarar hanesine yazıldı haliyle.
    1 ... riddick
  6. 6.
    Faizleri haddinden fazla düşürüp, enflasyonu kağıt üstünde oynarak oluşturulabilir.

Müteahhit götü kurtarmak daha elzem çünkü.
    1 ... demirden korkan makinist
  7. 7.
    Zaten sorun orda piyasa gerçek faizi altında kredi satarak olur. Faizin de satılması henüz bankacılıkta yok, çok şükür.
    Reel faizin altında satılan kredi kime veriliyor.
    Kimler faydalanıyor. Tabiki belirli bir kesim.
    Kamu bankalarından büyük şirketler ucuz kredi alacak maliyeti vatandaş olarak bana yansıyacak.
    Ba ne kardeşim! Ben niye ödüyorum bunu?

--spoiler--

boşuna o kadar karalamışsınız. piyasanın gerçek faizinin altında faiz satarak oluşur.

--spoiler--
    ... girabic peter
  8. 8.
    Akp varsa her şey olur.
    1 -1 ... profesyonel kamikaze pilotu ii
  9. 9.
    Ziraat Bankasının tüm şubeleri kendine aittir.

Kira ödemez.
    -1 ... n dakota