1. 1.
  özleri trakya medeniyetine dayanan, ilk once doğu roma daha sonra osmanlı egemenliğine girmiş bir halkın ulusçu kimliğini hatırladığı tek gündür. 1. dünya savaşı' ndan sonra osmanlı imparatorluğu' nun siyasi ve askeri üstünlüğünün yitirmesinin üzerine bulgarlar da bağımsızlığını ilan etmişlerdir. an itibariyle ulusal televizyonlarda belgeseller yayınlanıyor. '' osmanlı ordusu bozguna uğratıldı. büyük bulgaristan' ın zaferi '' söylemleriyle sanki savaş yaparak, kan dökerek bağımsız olduklarını bağırarak egolarını tatmin etmeye çalışıyorlar. osmanlı' nın hala ibadet edecek yüzlerce klise bıraktıklarını, onardıklarını, onlarınsa bulgaristan genelinde sadece 20 cami bırakmalarını osmanlı' nın barbarlığı olarak görmeleri biraz tuhaf. bugünde ekonomisinin 3 de 1 ini türk öğrenciler ve sanayici iş adamlarından sağladıklarını unutarak adeta teröristmişçesine saldırı eğilimi içersindeler. yarın bunların hiç biri hatırlanmayacak, yine beni gören ilk bulgar arkadaşım '' arkadaşş, komşii '' diyerek elimi sıkacak. bugün bulgaristan' ın bağımsızlık değil, dışa bağımlılık günü. bugün için bulgaristan' da anlayış yok. bugün bulgarlar tam bir hayvan.

  oysa biz 30 ağustos zafer bayramımızda yurda gelen fransız, italyan, ingiliz turistleri böyle mi karşılıyoruz? acaba bi yerde yanlışlık mı yaptık? katletmedik diye mi böyle?
  4 ... bulgarin
 2. 2.
  gerizekalı ezikler topluluğunun eylemdir, osmanlı tebasına dahil iken rahatça yaşadılar.
  sömürge ülkelerinden birinin boyunduruğu altında yaşamış olsalar, eminim hala yalakalık yapıyor olurlardı.
  2 ... raad
 3. 3.
  Cizye vergisinden de kurtulmusturlar.
  -2 ... selia
 4. 4.
  bu galiba 1955 te Türk diye ülkemize giren bir soysuz bulgar kendilerini slav olarak kanıtlamaya çalışıp. ilber ortaylı değimi ile balkan tarihçiliği yani hayali kahramanlar yaratır. oy saki Türkler Tarihini bilse kahramanlıkların en kudretlisi ile karşılaşır bu soysuzlar ölümü Türklük egemenliği çekildiğinde olmuştur günümüzde olduğu gibi Osmanlının çekilmesinden sonra bir tek Osmanlı devamı Türkiye sorun oluşturmamış ama bu kansızlar savaşlarla boğuşmuştur. dedem yugoslavya ordusunda tümenlik yaptı balkanların tarihini soysuz bulgar dan makedon dan iyi biliriz.
  ... timarli sipahi pusat40
 5. 5.
  bulgarlar slav değildir.. maalesef türklüklerini kaybetmiş bir millettir. slavlaştırılmışlardır.. yani kendilerinden uzaklaşmışlardır
  1 ... deli hasim