bugün

bir haberin başlığıdır. evet

hz zeus camii olabilir
görsel
Kuran 1400 küsür yıldır var. Ulan camili haber yapıyorsun bari islamiyetin tarihine bak sikik.
Insanların kafa şey yapmak yerine kafayı kullanıp güneş tapınağının yerine kilisenin, kilisenin üstüne caminin yapıldığını düşünmesi gerekir..
Turkiye'deki yerleşim yerlerinin yarısının isminin yunanca olmasının nedeninin ne olduğu gibi...
Manisa durasıllı : roma prensesi drusilla
Urganlı kaplıcaları: claudius'un karısı urguanilla
Ladik: laodikeia
Edremit: adrymittion
Efes, bergama, kayseri, sinop, edirne, bursa, manisa, milas, adana, balıkesir, amasya, kastamonu, niksar, sivas, antakya, bolu, anamur, konya, iznik, çankırı, afyon falan ilk aklıma gelenler..
Bunlar, öyle adala kasabasının adaleon olması gibi bilinmeyen yerler değil.. bildiğin, büyük yerleşim yerleri.. artawa'nın topraklarına lidya, lidya'nın yerine pers, onun yerine yunan, sonra roma, bizans, selçuklu, osmanlı, türkiye yerleşmiş.. adam yerleşim yerini aynı seçmiş, yetmemiş adını bile değiştirmemiş... tapınağa bakar mı?
Vs vs..
3000 yıllık tarihi olan camii de olur, 5000 yıllık tarihi olan kilise de.. normaldir.. onu geçtim, türkiye'de bir ton budist tapınağı vardır.. istilacı moğol askerleri inşa etmişler mesela.. buda heykeli falan bulunuyor..
Gök sultan, ulu hakan, über insan, sahipkıran, alem i hünkar, cennetmekan apdulamip han tarafindan telepati yoluyla islamin dogusundan yaklasik 2500 sene evvel yaptirilmistir. Kamalistlere qapaq olmustur.
ulan zamanında ak parti gençlik kollarına yazılsam ben bile trt de müdür filan olup kariyer yapabilirdim.
Herhalde kayalıktaki oyuk oluşum üzerine camii diktiler.
Zaten oldum olası şu restorasyon işini bir beceremedik gitti. Kaleye mermer döşemek, tarihi çinileri söküp fabrikadan eşantiyon seramik kaplamak, toprak tuğla duvarların üzerine beton sıvamak, böyle böyle gariplikler...
Ordaki 3000 yıl ibaresi bana absurt gelmedi. Neden? Ayasofya'nın yapım tarihi milattan sonra 360. Halen mevcut mu? mevcut. Ayasofya'ya bir kısım insan hala cami diyor resmiyette ise müze. Şimdi ayasofya tadilata girse ve 1700 yıllık cami dense çok yanlış olmaz ( 1700 yıllık tarihi yapı daha doğru) katman katman biriken kültürlerin miraslarının son kullanım haliyle anılması anlaşılabilir bir tabir.
Tarih bilgim güncellendi.

Not: ya bu malum zihniyet bambaşka bir şey. Beni eğlendiriyor.
Yukardaki ' bi tanesi' de ayasofya örneği vermiş. Ona da ayrı güldüm. Bu arada doğru cümleyi de yazalım: " cami olarak kullanılan 3 bin yıllık tarihi yapı restore edildi." gibi.