bugün

her yıl 3 aralık tarihine tekabül eden gündür. nerden mi biliyorum!? benim doğum günümdür efendim. bunun sıradan bir rastlantı olarak mı yoksa allah'ın bir işareti olarak mı tanımlanması doğru olur işte orası tam bir muamma..*
bu entry e kadar tek entryli bir başlık olmasından da anlaşılabileceği gibi pek ilgi uyandırmayan bir gündür. diğer bir çok meselede satırlar boyu entry giren yazarlarımız bu konuda suskun kalmışlardır. ama bu onların suçu değildir memleketin hali böyledir. her türlü gereksiz bilgi yüklemesi yapılırken toplumsal duyarlılığı geliştirme geri plana atılmaktadır. yalnız bu gerçekten duyarlı olunması gereken bir konudur; herkes bilirki sağlıktan değerli bir şey yoktur. bazıları engelinden dolayı hayattan normal faydayı alamıyor. bizim de sözlük başından sağlam kalkacağımız belli değil. demem o ki herkes bi engelli adayı. daha kötüsü de var bir gün engelli bir çocuğa sahip olabilir. bu günün tarihi 3 aralık belki ilgilenilir diye şe ettim.
kabaca bir hesaplama ile ülke nufusumuzun (70.000.000/8.500.000=) %8,2 sini oluşturan insanların benzer durumdaki diğer dünya engellileri ile birlikte hatırlandığı gün.

not: onlar hakkında özürlü diyenler 8.500.000 rakamına dahil değildir.
bu gün kapsamında bugün saat 12:00 de karşıyaka stadında karşıyaka ve bucaspor iletişim engelliler futbol maçı müsabakası yapılmıştır.
engellilerin de bu toplumun bir parçası olduklarını bizlere hatırlatan ve onların yaşadıkları zorlukları, sıkıntıları nasıl bir hayat sürdüklerini görmemizi sağlayan anlamlı bir gündür.
(bkz: keşke her gün onları görebilsek)
engelli vatandaşlarımızın tüm engelliler için kendi olanakları çapında çıkardıkları bir gazete için;

(bkz: doruk gazetesi)
engel değil destek olmamız gerektiğini hatırlatan günlerden.
engellilere acımak yerine onların da insan olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatan gündür. onların da bizim gibi hayalleri, başarıları ve kayıpları vardır. aralarından bazıları herbirimizin yapamayacağı eylemler yapan, ayakta alkışladığımız engellilerdir.onlar biraz daha şanssız doğmuştur sadece *.bizim de başımıza gelebileceği gerçeği unutulmamalıdır.
sadece bilinerek geçiştirilmemesi gereken, engellilerin eğitim, çalışma ve sosyal güvenlik hakları üzerine konferansların düzenlenmesi ile gelecek yıl engelliler için ne gibi uygulamaların geliştirileceğinin tartışıldığı, toplum içine çıkamayan engellilerin yanlarına gidilerek onların günlerinin kutlanması suretiyle mutlu edilmeleri ve tek bir günle sınırlı kalmayacak güzele yönelik adımların atılması gereken bir gün.
tamam ben de bir engelli bireyim fakat o engelleri olabildiğince aştığımı düşünüyorum ve bu durumdayken bile kendimden daha kötü durumdakilere ve kendisini topluma açamamış engellilere yardım etmek için hala daha çabalıyorum. üniversite içinde engelli koordinasyon merkezi kapsamında sorunlara çözüm bulmaya gayret gösteriyorum ve en azından çevremdeki engellilere kendi yöntemlerimi anlatarak hayata tutunma cesaretini vermeye çalışıyorum. ben bu kadar çabalarken potansiyel engelli adaylarının bir şeyler yapmadığını görmek içler acısı. ama onlar malesef geleceklerini kararttıklarını bilmiyorlar, kendileri de ileride bu duruma gelirlerse onlara da uzatılmayan bir el gördüklerinde iş işten geçmiş olacaktır.
ilgili olarak
(bkz: engelli bireyin toplumla olan ilişkileri)
ismi ile uyumsuz görüntüler yaşanan, engellilerin engellerinin bir türlü ortadan kalkmadığı gündür.
onlar için düzenlenen faaliyetlere, ancak sürünerek veya kucakta binebilecekleri eski otobüslerle getirilmeleri çok acıdır.
(bkz: 3 aralık dünya engelliler günü)
sözlük yine hatırlamamış. "bıdıktan öpme günü" "sevdiceğe sarılma günü" ve dahası olsaydı buralar dolmuş taşmıştı ey okur.

allahtan artık "sakatlar günü" değil. görünmeyen engelleri olan bireylerin daha fazla farkına varması gereken gündür.

(bkz: #4312757)
kimse tarafından hatırlanmayan ve kolay kolay hatırlanmayacak olan gün.

herkes kendi derdinde. bazıları hatun düşürme peşinde, bazıları ders peşinde, bazıları para peşinde..
o kadar yabancı ve o kadar sahte olduk ki etrafımızdakilere.

dönüp bakıyorum, etrafımda onlarca engelli var. bulunduğum okulda okumaya çalışan onlarca engelli arkadaşım var. yürüme engelli bir babam, evde benim haberlerimi bekliyor dört gözle. zihinsel engelli olan kardeşlerim kendilerine bakacak eğitmen bekliyorlar. gözleri görmeyen abilerim ve ablalarım tutunacak bir el arıyorlar onlara yardımcı olacak. duyma engelli kardeşlerim sonsuza dek sessizlik içinde, bir umut bir tını bekliyorlar.

kimin umrunda peki?
kimsenin.

bu durum değişecek mi?
böyle bir toplum bilinciyle asla!

yazıklar olsun..

tüm kardeşlerimin engelliler gününü kutlarım. zira bu platformda zihinsel engelli çok var!
Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne...
Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
Oynasınlar türküler söyliyerek yıldızların arasında...
Dünyayı çocuklara verelim ,
Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu Gibi...
...Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
Çocuklar dünyayı alacak elimizden
Ölümsüz ağaçlar dikecekler...
söz konusu insanlarımız için bulunduğumuz bilinçsizlik yüzünden, zaten nasıl davranacağını bilemememiz dolayısıyla incitmek ile sonuçlanabilecek ve bütün anlayışlı olma yükünü yine engellilere yükleyecek bilmez tavırlarımızın değişmesi; düzelmesi adına bir günden öte, hafta olarak; vatandaşlık görevi niteliğinde bir bilinçlendirme programının uygulanması gerektiğini düşündüğüm gündür. ben utanıyorum kendimden, empati kuramadığım için. bu konuda resmi olanı geçtim popüler bilgilendirmenin de çok alt düzeyde olması içler acısı.
hepimiz birer engelleyi adayı değil miyiz aslında* kim garanti verebilir ki yarın başımıza hiç bir şey gelmeyeceğini? evden çıktığımız gibi eve geri döneceğimizi? ama farkında olamıyoruz.çünkü böyle bir şey yokmuş gibi davranıyoruz.bunun sebebi engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımını sağlayamadığımız için.çünkü sokağa çıkmaktan korkuyorlar! çok da haklılar aslında.hiç bir koşul onlara uygun değil.bu ülkede engelli vatandaşlarımız yokmuş gibi inşaa ediliyor her taraf!
sanırsam engelliler gününün kutlamaktan ziyade,kamuoyu oluşturulmak üzere kullanılmalıdır.umarım bir gün başarırız...
--spoiler--
dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşıyor.türkiye'de nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45 engellilerin herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece 1 gün için gazete, tv ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli.
--spoiler--
kamu kurum ve kuruluşlarında bugün engelliler için tatil olan gündür.

ama engelliler evlerinde yatmaktamıdırlar?
hayır!
seslerini duyurmak için tören ve kutlamalarını yapmak üzere eksiksiz ayaktadırlar.
unutmamamız gereken gün.
http://www.engellerikaldir.com/kampanya/
engellilerin engellerini kaldırmak için iyi işler yapmamız gerektiğini hatırlatan gündür.
onlara öncelik tanımayı hatırlatırken,yine kendi haline de şükür etmeyi hatırlatan gündür.
sizin gibi özgürce hareket edemiyoruz, özgürce konuşamıyoruz, özgürce yapamıyoruz tercihlerimizi. size anlamsız

gelen bir çok ayrıntı bizim için hayati önem taşıyor bilmiyorsunuz. sağda solda bizden birini gördükçe halinize

şükretmeyi biliyorsunuz sadece, bazen gözyaşlarınızla acımıza ortak olmak gibi kaygılarınız oluyor. YAPMAYIN! siz

bize siz gibi davranın. bir birey olarak karşınızda görün bizi. hayatımızı devam ettirebilmek ve bazı ihtiyaçlarımız

için size muhtaçsak bunu kendinize sevap biçmek gibi algılamayın. lütfetmeyin bize sadece varlığımızı bilin.

dinleyin, bizim de anlatacak çok şeyimiz var. belki farkına varamadığınız herşeyi en iyi biz size gösterebiliriz.

ötekileştirilmeye maruz kalanların ağzından soruyorum;

biz de varız, siz farkında mısınız???

hepimizin engelli adayı olduğunu unutmadan, unutturmadan..

3 aralık dünya engelliler günümüz kutlu olsun...
'' unutulmaması gerekirken , sadece bir gün veya bir hafta boyunca hatırladığımız ; önem derecesi yüksek değerlerimizden biridir '' denilesi gün .
sözde engelliler günüdür.aksine engelliler üzerinden rant sağlamaya çalışan insanların günüdür.

bilmiyorum, bana saçma geliyor.
'-engelliler günün kutlu olsun.'
'+dün, yarın?'
'-orda dur hele onlar bizim günümüz.'

ZATEN BiR ADAMıN ENGELLiLER GÜNÜNÜ kutlamak da saçma değil mi efendim(!)
bir adamı engelli diye kutlamak? onun yerine, o adama öyle ayrı bir gün yapacağına git dertlerini sor, yardımcı ol, dışlama; aranıza al... * *
(bkz: engelli yerine kullanılabilecek kelimeler)

özet:
engellileri sadece bugün hatırlamayın, onların sorunları için çözüm arayışına girin.ne bileyim en azından bir su şişesinin kapağını saklayın da tekerlikli sandalye alınmasına katkıda bulunun.
belki de bundan sonraki yıllarda uludağ sözlük tarafından lafla değil icraatla hatırlanacak gündür.

engelliler konusunda bilinçlenme projesini hayata geçirebilirsek her şey daha güzel olabilir.

işe bir zirve düzenleyerek başlanması ve enlemesine boylamasına neler yapılabileceğinin konuşulması lazım. çok zor değil, aksine birilerine yardımcı olmanın keyifini tadabileceğimiz bir organizasyon.

zirve hakkında yazmak, tartışmak ve ne zaman yapılacağını belirlemek için
(bkz: #10087731)
(bkz: #10087894)