bugün

eşittir s2lmiş tavuğa dönmek.
vereceksin arkadaş. aypona 10 bin tl veriyorsan. yaşaman için en gerekli şey olan yiyeceğe de 4 tl veriver bi zahmet.
bak o çifcinin maaşını asgari ücrete getirmek için yetiştirmesi gereken domates 20 ton. 20 tonu ekmek için en az 20 dönüm yer lazım. 20 dönüm nasıl ekilir işlenir biliyo musun. ne diyon sen?
ciddi bir ekonomik hesaplama yaparsak tanesine 1 lira 33333333333333_ kuruş vermiş olunuyor.
Hadi domatesin salça gibi bir alternatifi var. En uyuz olduğum suya para vermek. Ciddi bir meblağ tutmaya başladı gıda harcamalarında.
Milli iradenin tecelli etmesidir. Halk 3adet domatese 4 lira vermek istiyor demek ki.
ekonominin iyiliğine işaret eden durumdur. demek ki paramız çok deyerli. domatesi dolarla alıyorsunuz sanki namkörler. dış mihraklar toplaşıp gelseler bile 2 domatesi 4 lira yapamayacaklar. inadına reyiz inadına damat. başka slogan kaldı mı lan ? ak çocuklar yorulmasınlar kopyala yapıştır yapsınlar aradan.
5 yada 6 adet elmaya 5,25 tl verdim.
Biraz önce başıma gelen über hadise. Hadi 3 tl olsa tamam da bu dış mihraklar da çok abarttı. Kasada fiyatı duyunca güpgüzel kasiyerin karşısında etiketi görüp oha demekten alıkoyamadım kendimi.
Küçükken anamla Pazara giderkene 30 kuruş filan ödüyorduk buna. Hatta 4 kilosu 1 lira diyorlardı. Eski Türkiye zamanları tabii.

Ulan tek yaşıyorum ve 5k’ya yakın maaşım var. Artık anca karnımı duyurabiliyorum. Asgari ücretli açlığa mahkum herhalde. Vay validesini be.