bugün

ekonomi yönetiminin muhakkak üzerinde durması gereken durumdur.

gerçi rakamın 3,000,000 kişinin üzerinde olduğu yönünde iddialar var.
ne gerek var canım satıp satıp yiyoruz işte mantığının var olduğu bir hükümetin aklına gelmeyecek gerekliliktir.
idaa ediyorum sosyalist veya devletçi ekonominin yerleştiği bir sistemde olmayacak durumdur, evet sosyalizmin uygulandığı sistematiklerde bir çok sorun yaşanmıştır, ama işsizlik bu sorunların en sonuncusudur.1 milyar nüfuslu Çin'de bile işsizlik reel bir sorun değildir.Sovyetler birliği'nin çöküş dönemleri dışında herkesin bir mesleği vardır.Şu an küba 'da işsizlik yoktur.

Bence nedeni on tane vasfı bir elemana yükleyen meslek dalları kurmak, karın maksimizasyonu için eleman kıyımına geçmektense, insanların çalışacağı sektörler kurup, sürekli üretim yapmaktır.Çalışan kesimin de kazancı olacağı için üretilen malı satın alması ve bir sürüm olayının sürekliliğidir.
Muhtemelen çözümünü "işsizleri oldürerek bu sayıyı düşürebiliriz" diye bulacaklarını düşündüğüm durum.
(bkz: oha lan)
kapitalizmin en büyük sorunu yada kapitalist sistemle yönetilen insanların en büyük problemi budur. en kolay yoldan çözüm asgari ücret yarıya düşürülürse problem ancak o zaman çözülür. çünkü patronlar tatlı karlarından vazgeçmezler hatta kar periyodik olarak artmazsa bırakın eleman almayı eleman bile çıkarırlar.
işsizlik mi o da ne yahu? sorusunu kendine sormayan yönetimin ısrarla yok dediği durumdur. onlara göre işsiz genç yoktur, iş beğenmeyen genç vardır. kendi çocukları serbest girişimlerle kendi işlerini kurmuşlardır. gemicik olsun, mısır olsun... yapınlar efendim işsiz gençlerimizin nesi eksik...

(bkz: 3.000.000 işsiz varken bu hükümetin seçimlerde %47 alabilmesi.)
kesinlikle doğru bir gerekliliktir. fakat bu işsizlik nasıl düşer? özelleştirme yapılarak mı? tabiki hayır. devletleştirme politikaları kullanılarak, ihracat arttırılarak bu işsizlik düşürülür. ayrıca en önemlisi torpil unsuru kalkmalıdır. daha çok yazardım fakat diğer girileri yetiştireceğim. yazar olursam editleyip uzun uzun yazarım.
türkiye ekonomisi açısından sıkıntı oluşturan durum.

yeni fabrikalar açılıp , bunların yurtdışına ürün ihraç etmesi sağlanmalıdır.
(bkz: gerekirse 3 milyon işsizi göndeririz)