bugün

siyasetin şimdiden ısınmasına vesile olan seçimler. akp her türlü dalaveraya başladı şimdiden seçimleri kaybetmemek için.
kömürü fazla dağıtanın belirleyici olacağı seçimlerdir.
bornova'da etkisini şimdiden gösteren seçimdir. nasıl mı etkiledi bornova'yı ?

şöyle ki, dediler bayraklı gereğinden fazla büyüdü ve karşıyaka'ya yük olmaya başladı. gelin bunu ilçe yapalım. tamam dedik buraya kadar bir sorun yok. ama bayraklı'nın sınırlarını garip bir şekilde taa özkanlar'a dayayınca olan oldu. imzalar toplandı ankara'ya gönderildi ama sonuç değişmedi. bornova'mın yarısını bayraklı yaptılar fütursuzca.

peki bunun seçimle ne alakası var. karşıyaka ve bornova chp'ye oy verirken, bayraklı akp'ye oy vermiştir. ama bayraklı ilçe olmadığından akp'ye atılan oylar işe yaramamıştı. şu anda bayraklı ilçe oldu. bilmem anlatabildim mi ?
batman belediyesine başarılar dilediğim seçimlerdir.
mahkemede kazanamasalar bile belediye seçimlerinde kazanmalılar.
sorun parti değil. belediye başkanlığına biri seçilsin de, gerisi sorun değil.
batman belediyespor da iyi mücadele eden bir ekip. gol yemeden atmıyorlar.
batman iyi de çevresi kötü.

tüm yarışmacılara başarılar.
akp'nin bir ili bile alamayacağı seçimler olacak. bu halk zekidir, aynı hatayı bir kez daha yapmaz. hem sadece kömür ve bulgur yardımıyla oyunu satmaz bu halk. satan olsa da, onlar, her bilinçli kesimde çıkabilecek çürük elmalardır.

saçma bir tanım: akp'nin sandığa gömüleceği yerel seçimlerdir.

dip not: ben bu ön görüleri bir yerden hatırlıyorum.

(bkz: 23 temmuz sabahı yeni türkiye)

(bkz: çok beklersin) daha ne mart'lar, ne temmuz'lar bekler bu memeleket.

(bkz: sonuna kadar değil daha iyisi çıkana kadar akp)

durmak yok, eksiye devam... *
ankara'da melih gökçek'in aday olması ihtimalinde anti-propaganda için cidden kasacağım yerel seçimdir. artık gitsindir. umarım gidecektir. (gerci gidipte milletvekili bakan falan olursa bana kızmayın)

edit haklarım saklıdır.
temcit pilavıdır.

akp sandığa gömülecek >>>
---seçimler---
akp'yi cahil halk seçti. hepsi aptal, çıkarcı, iki torba kömür, bir kilo bulgur >>>
akp'ye oy veren herkes ellerim kırılaydı da vermeseydim diyor >>>
---seçimler---
akp'yi cahil halk seçti. hepsi aptal, çıkarcı, iki torba kömür, bir kilo bulgur >>>
---seçimler---

gider. arada bir de akp seçimlerde hile yaptı var onu da siz ekleyin.
avanta kömür partsinin * nin büyük üstünlük sağlıyacağı seçimdir.
akp'nin rahat yüzde 45-50 aralığında oy alacağı seçim olacaktır.
ankara da karayalçın-gökçek kapışmasına sahne olacak seçimlerdir. derbi gibi valla.
hayatımda hiç unutmayacağım bir seçim olacakdır. akp vs chp kapışması yanı sıra ilk kez oy kullanıcağım seçimdir.
muhtemelen akp'nin kazanacağı seçimler olacaktır. oy yüzdesinde azalma olacaktır. bizim insanımız akıllı olabilir ama geç akıllanır. nasıl ki yılların koltuk kaplayıcıları akp iktidarıyla yıllar sonra indiler akp için de aynı şey geçerli olacak. çünkü aç milletiz. bir kömüre bir oy feda ederiz. kocalarımız hangi parti derse ona oy veririz. biz sorgulamayan bir milletiz ne yazık ki.
seçim arifesinde, unesco yardımlarınının akp tarafından propaganda amaçlı dağıtılacağına dair söylentilerin dolaştığı seçimler.
* *
yerel seçimler, genel seçimlere benzemez. akp nin son tabloda görünen durumu bu işten az zaiyatla çıkacağını gösteriyor. türkiye haritasını gözümüzün önüne getirdiğimizde ve diğer partilerin adaylarına baktığımızda, akp nin forse edeceği bir seçim kehanet olmaz.
başkan adaylarını, isimlerine göre belirlendiğine iyiden iyiye inanmaya başladım. "haa bunun ismi ile iyi slogan yapılır" diyip alıyorlar galiba.

gördüklerimden birkaç örnek (soyadları hatırlamıyorum kusura bakılmasın) ;

ismi adil olan aday ;

-başkan dediğin adil olmalı.

ismi uğur olan aday ;

-seçiminiz uğurlu olsun.

ismi yüksel olan aday ;

-bizimle beraber, yükselsin bu şehir. *

ulan hiç mi ahmet, mehmet felan yok ?
izmirde chp alır evet buna bişey demiyorum da, en son davos olaylarından sonra ankara ve istanbulda da yine yeni yeniden gökçeke rağmen akp nin kazanacağını düşünüyorum ne yazık ki.
ancak çıkmadık candan ümit kesilmez derler.
ayrıca başlığın son parselini de ben aldım. evet.

edit: bir entry eksi oylanabilir. bu normal bir durumdur. ancak şunu eksi oylayan arkadaş bana özel mesaj atıp neden eksi oyladığını belirtebilir mi acaba? cidden merak ettim de. saygılar.
29 mart sabah namazından sonraki top atışlarıyla başlayacak olan seçimdir.
davos'taki görsel şölen * öncesi olsaydı yurt çapında %40 civarlarında olabilirdi akp. buna karşılık chp'Nin oyu %21 olurdu, mhp %13-15 civarında alabilirdi. lakin davos çok şeyi değiştirdi. kanaatimce akp 22 temmuzu geride bırakacak bir oran alacak. kişisel görüşüm %50-56 arası. evet tam olarak bu. chp %18-20 arasında bir yerlerde kilitlenecek yine. mhp nasıl bir partiyse kafamdaki oranı hiç bir şekilde değişmiyor. %13-15 arası.

buna karşılık özellikle yarış istanbul ve ankara'da kızıştığı için bu derece dikkat çekici olmayabilir akp'nin muazzam oy oranı. üç büyükşehir bazında ele alırsak bu seçimi, istanbul yine akp'de kalır, ankara'da az bir farkla gökçek alacak gibi duruyor. gerçi tanıdığım ankaralılar bu defa umutlu karayalçın'dan ama ben murat karayalçın'ın bir şekilde kendi hanesine eksi puan yazdırıp kaybedeceğini düşünüyorum. izmir'i ise açıklamaya gerek yok zira muhtemelen %43 aziz kocaoğlu, %30 civarı da taha aksoy alacak. haliyle 5 sene daha izmir chp'de kalacak.

bir de ilçe bazında tahminde bulunayım, konak ilçesi bu seçimde muhtemelen dsp'li erdal izgü tarafından alınacak. zira rakipleri chp'Li kemal karataş idi, ki kendisi parti içinde de istenmiyordu. zaten adaylığı da düştü. öte yandan ahmet sarışın akp'li rakibi. kendisi de konak'lılar tarafından pek sallanmayacaktır. izgü, karakteri ve ahmet piriştina gibi bir insanın zamanında sağ kolu olma avantajını iyi kullanacaktır.
sokaklarda yine dambıdı dambıdı nın başlamasına neden olan hede, zımbırtı, zamazingo. bir şey değil sınava çalışamıyoruz kardeşim. dakka başı adamın kafası çükülüyor yani.
başbakanın çok istediği şehirlerden biri olan eskişehiri yine alamayacağı seçimdir.yılmaz büyükerşen'in karşısına çıkaracak bir aday bulamadığı için seçime usulen gireceği seçimdir.hoca mı diyodunuz al size hoca mantığıyla esogü müh. fakültesi dekanı'nı yılmaz büyükerşen'e rakip olarak çıkardı sayın başbakan ama ikinci faruk karaçay vakası geliyor...sonuç olarak eskişehir 5 yıl daha dspli...
an itibariyle son 29 günü kalmış seçimdir...
trabzon hariç tüm büyükşehirlerdeki sonuçların şimdiden belli olan seçim.
ne istanbul, ne diyarbakır seçimin kilit şehri trabzon olacaktır, 2004 yılında chp'nin trabzonu alması akp tarafında şok etkisi yaratmıştı, şimdi rövanşı almak istemekteler.

ve şu var ki ne kadar sallama olursa olsun önceki yerel seçimlerde bir şekilde projeler havada uçuşurdu; ulan şu ana kadar büyükşehirlerde aday olanlardan bir proje duyan varsa haber etsin.

ve ayrıcana ankarada gökçek kazanmasın başka ihsan istemez.

ve adayımız;
mehmet bekaroğlu olmadı mı
akın birdal seçilemez mi
kemal kılıçdaroğlu o zaman.
''mecidiyeköy için var mısın yok musun'' pankartını gördürmüş seçim.
turkiye cumhuriyetinin baskenti icin on plana cikartilan iki buyuksehir beldiyesi baskan adayindan birinin halki dolandirmakla digerinin ise teror orgutunun siyasi koluyla is birligi yapmakla suclandigi secimdir.
"erken genel seçim" e alıştığımız ülkemiz de "erken yerel seçimler" kavramını unuttuğumuz seçimlerin 2009 ayağı.

hakikaten son birkaç yerel seçim tarihine bakın hep 5 yılda bir mart'ın sonundadır. hiç erken yerel seçim olmamıştır(yani genel anlamda, tabii ki ülkemzin ufak tefek kasabalarında ilçelerinde "seçimin iptali akabinde tekrar yapılması", "belediye meclis üyelerinin çoğunun istifası sonucunda seçime gidilmesi" gibi olaylar hariç).

gerçekten de bakınız tarihlere:

27 mart 1994 yerel seçimleri
18 mart 1999 yerel seçimleri (ki burada aynı zamanda milletvekili seçimleri de olduğundan 10-12 günlük bir erkene alınma durumu vardır ama gözardı edilebilir)
28 mart 2004 yerel seçimleri
ve şimdi ise 29 mart 2009 yerel seçimleri

yerel seçim tarihi konusunda ülkemiz istikrar yakalamıştır, aynı istikrarın genel seçimlerde de olması en büyük dileğimizdir...
güncel Önemli Başlıklar