bugün

Sadece old olanlar hatırlar. Evet.
ilkokulda nöbetçiliğim bu güne denk gelmişti.

Kırtasiyeye gözlük yada karbon kağıdı almak için kaçak öğrenci yolluyorum diye öğretmenden azar yemiştim aq. Astronomiye olan katkımdan dolayı ödül vereceklerine azar işittim. Böyle bilimin ta aq.
okul bahcesinde tum okulla beraber sahit oldugum ve cok korktugum tutulma. cunku daha 12 yasindaydim.

ne kadar bilgisiz hoca varmis arkadas. bize tutulma olmadan once aciklama yapmadilar. halbuki bir ogretmenin hic yoktan kisa dahi olsa soyle bir aciklama yapmasi gerekirdi:

"bakin cocuklar birazdan cok nadir gerceklesen bir doga olayina sahit olacagiz. hava kisa sureli biraz kararacak. korkmayin. bu normal bir olay. telasa gerek yok. hatta aksine biraz eglenceli bir olay."

evet diyecekleri sadece buydu. ama ne mi oldu. paldir kuldur cikardilar. niye ciktigimizi hicbirimiz bilmiyoruz. butun okul disari ciktik. bazi ogretmenlerde gunes gozlugu bazilarinda rontgen filmi. gunese bakiyorlar. basimizdaki hoca bagira bagira gunese bakmauin diyordu. bakmiyorduk. hic bisi anlamadim. bizim hoca rontgen filmi bulmus. busbuyuk. bakmak isteyenler baksin dedi. sanirsam gunesin bir kismi kapanmaya basladi. hmm demek ki millet buna bakiyormus dedim. bir muddet sonra hava karardi. aksam ezani okundugu an eve kosardik ya. hava tam oyle. ne tam kara ne de aydinlik.

sonra yavas yavas aydinlandi.

bitti.
fotoğraf filmeri ile izlerdik.
ilkokul 4. sınıf öğrencisiydim o sıralar bingöl'deydim. Öğlene yakın bi vakitti biz toz bulutu kalktı havaya yaprak, çer çöp falan sonra birkaç dakika gündüz gece oldu. bingöl'ün ilçesinin beldesindeydik gözlüğü nerden bulalım cam parçalarını yakıp karartmıştık öyle izlemiştik. hey gidi günler.
Lise sondaydım, o gözlüklerden alacak param yoktu(kaç liraydı hatırlamıyorum ama çok pahalı birşey değildi muhtemelen) Bir arkadaşım almıştı o gözlüklerden sırayla bakmıştık, hey gidi günler hey..Akıp gidiyor zaman...
ilk okulda falandık. Önceki gününde gazetenin yanında gözlere Zarar vermesin diye izlemek için gözlük tarzı bişey veriyorlardı.(sanırım 3dydi) bende alıp okula gittim, hoca herkese izletti sırayla tabi bende tam bitiş vaktine doğru denk geldim...
lise sondaydık ve benim doğum günümdü.
Bundan tam on yıl önce idi benim için çok hoş bir doğum günü olmuştu.
Anasını satayım üzerinden tam on yıl geçmiş.

On yıl dile kolay...

Daha o zamanlar ilkokulda idim, o gün de şişli bilim merkezi'Ne gitmiştik. Okula döndüğümüzde ise beden dersi falan vardı. Öyle rahat bir gündü. Tabi öğleden sonra film kopmaya başladı. ilk başta beyaz plastik bardaklar ile Güneş'e bakıyoruz, yerçekiminin düşeceği hayali ile koşa koşa zıplıyoruz ama değişen bir halt yok...

Neyse öğleden sonra artık tam tutulma gerçekleşecek, müdür o saatlerde öğrencilerin dışarıya çıkmasını yasaklamış, hademeler bizi dışarıya çıkmamızı engellemek için var gücü ile kapıların önünde siper olmuş vs vs. Neyse, okulda projeksiyon ile bize cnn türk Canlı yayınını izletiyorlar(ilk defa o gün okulda TV izlemiştik * tabi internet; şimdiki gibi cepte değil, tek bilgi kaynağı televizyon. Dersler yapılmıyor, tüm okul tam tutulma anını bekliyordu...
Ve oldu televizyon kapkara bir gökyüzünde beliren beyaz bir halkayı gösterdi bize... Herkes alkış kıyamet bu arada...
Neyse artık yavaştan ay, Güneş'in önünden çekiliyor ve bizler de evlere dağılıyorduk. Ama asıl korku da gece başladı benim için;
Malûm (bkz: 11 ağustos 1999 güneş tutulması) gerçeği var. Allah göstermez bir daha ama 1 hafta boyunca malum afet olacak diye korkudan yatamadığını biliyorum.

bu da böyle bir anımdı.
çoğumuzun son kez gördüğü tam güneş tutulmasıdır. bir dahaki taaaaaaa 2060'lardaydı sanırım..
(bkz: soulclipse)

Böyle tutulmaların en güzel izlendiği yerlerde muhteşem festivaller oluyor.
2006'daki festival için şunu izlemenizi tavsiye ederim:

http://www.youtube.com/watch?v=RKGqOnwsdj0

Müziğe de ayrıca kulak verin: shpongle - around the world in a tea daze
yer giresun...
o gün güneş tutulması olacaktı . bizse o hafta olduğu gibi yine dersanedyiz öss ye hazırlanıyoruz
-abi bak kazandın nerelerdersiin şimdi
-konu o değil
işimiz gücümüz yaramzlık fırlamalık olduğu için koşuşturup duruyoruz etrafta espriler komikilikler fln...
tabi bütün şakalar muhabbetler güneş tutulması üzerine neyse sonra kapanmaya başladı güneş yavaş yavaş..
ama etrafta bi değişilik yoktu biz bok atmaya şakalar yapmaya devam ediyorduk ama ne olduysa o 5 dk da oldu
etraf bi anda buz kesti sonra ezan okunmaya başladı ve ardından hava kararmaya başladı...
eski insanların güneşe neden taptıklarını daha iyi anladım o an ..
bu güneş tutulmasının olucağı zamanlarda şu geyikler döner hep:
---bir daha ki güneş tutulması 2043 yılında sonraki 5984 yılında fln..
o zamanlar sallamazdım ama o an bir daha bu anı yaşayamacığımı anlayınca bi duruldum öle..
-abi bende duygulandım ya
an itibariyle gaziantepte olup her tarafin tuhaf sekilde saradigini gördüm. 70 yil sonrami ne yine tutulam olacakmis tr de. hadi bakalim 69 kaldi su an sadece.
ay in 29 mart 2006 tarihiyle gunesin yolunu kesmesi,1 anlamda racon yapmasiyla olusan kozmik olay.dusunur insan uzayda o kadar yer varken ne diye birbirinizle didisiyorsunuz.
(bkz: hepimiz kardesiz)
(bkz: eclipse savasi)
antalya'da side'de hem de apollon tapınağında izleme fırsatını bulan nadir insanlardan olduğum için kendimi çok şanslı hissettiğim muhteşem doğa olayı.olayın gerçekleşme anında tüm side zifiri karanlığa bürünmüş,hava 7-8 derece civarında soğumuş ve denizden kuvvetli bir rüzgar esmiştir.ülkemizde gerçekleşecek bir sonraki tam tutulmanın 54 sene sonra olacağı düşünülünce şimdiden yurtdışı seyahatlar için para biriktirilmeye başlanması zaruridir.bu olay insan hayatında en az birkez tam anlamıyla yaşanmalıdır,çok hoştur,inanılmazdır vs vs..

olay günüyle ilgili kısa bir anekdot:

ecnebi olduğu her halinden belli olan ama az buçuk türkçe konuşabilen sarışın uzun saçlı spiker binlerce kişi arasından gelip bizim gurubu bulur ve başlar soru sormaya:

Spiker:Merhaba..Side'ye güneş tutulması için mi geldiniz?
Arkadaş:Yooo..Tatil için geldik hazır gelmişken de izleyelim dedik.. *Spiker: Yani siz kalkıp taaa ankara'dan sırf bunun için mi geldiniz?
Arkadaş:galiba anlamadı..*
Arkadaş:*Evet evet sırf bunun için geldik.Biz çok meraklıyızdır böyle şeylere.Nerde tutulma olsa hemen gideriz.. *Spiker:Ya demek öyle.işte sevgili izleyiciler bıdı bıdı bıdı..
odtü kampüsünde sokak lambalarının yanmasına neden olan muhteşem doğa olayıdır
-aaa lan bak gunes tutuldu
-sana ne zikik seni mi tutuyolar?
-honk, nasil yane?
burada güneşin %97 oranında kapanmasıyla gerçekleşen olay.
sımdı telefonda arkadasımla konusurken oldugunu duydugum tutulma
http://www.exploratorium....clipse/2006/why_side.html adresinde görüleceği üzere türkiye tanıtımına oldukca katkıda bulunmuş doğa olayi.
dersten hocam elli senede bir oluyor valla, bizi mahrum etmeyin diyerek çıkıp, kah milliyetin verdiği gözlüklerle, kah kendi yöntemlerimizle izlemeye çalıştığımız mükemmel olay. bursada olduğumuz için hava tam olarak kararmasada, ilginç bir şekil almasına sebep olmuştur, çok uzun sürmüş, bakmaktan boynum ağrımıştır.
az once televizyondan izledigim doga olayı
insanların antalya da ay'ın güneş'in önünden cekilerek aydınlıga tekrar kavusmalarını alkıslamaları belki karanlık günlerin, düşüncelerin bizi* ne kadar rahatsız ettiginin yansımasıdır diye düşündüm. insanların aydınlıga olan aclıklarını mecazi anlamla düşünerek ve böyle olmasını umarak aydınlık günlerin hayalini kurmaya daldım. ardından antalya tam aydınlıga kavustu, ben televizyonun basında izliyorum ve evet, hic bir sey degismemisti aydınlık gibi görünen baska bir karanlık gün devam ediyordu**
yurdumuzda rontgen filmi, disket gibi envai takim taklavatla gozlemlenebilen doga olayi. cok iyi tutuldu be.