bugün

2002 güney kore-jaopnya dünya kupasında 3-2 kazanarak dünya 3.'sü olduğumuz ve ayrıca hakan şükür'ün 11. saniyede attığı golle dünya kupalarının en erken gölünü bulduğumuz maç.
(bkz: dakka bir gol bir)
mac sonrasi tüm dünyanın takdirini kazanmamıza sebep olan dostluk görüntülerine sahne olan karşılaşma
8 gün sonra bir başka takıma vereceğimiz dünya üçüncülüğü ünvanını kazandığımız maçtır.
hayatımda gördüğüm fair play adına yapılmış en değerli gösteriye sahne olan maçtır. maç sonrası yenilen takım taraftarları her iki takımıda yaklaşık yarım saat doyasıya alkışlamışlardı.
eski trabzonspor'lu lee eul young'un harika bir frikik golüyle skoru belirlediği maçtır.
türkiyenin bir nato gücü olarak güney korede kuzey koreye karşı savaşması sonucunda güney korelilerin bize duydukları bir sevgi ve dostluk vardır çünkü biz olmasaydık nato güçleri kuzeylilere yenilmiş ve şuan güney kore falan olmayacaktı.
bu maçtada koreliler bu yüzden türk bayrağı asmışlardır, insana yakın sevimli insanlardır vesselam mesela gidin seul'e alışveriş yaparken türk olduğunuzu söyleyin size extra indirim yapacaklardır, demekki nato gibi pis bir topluluk bile güzel şeylere vesile olabiliyormuş.
Daha dün gibi hatırladğım akat üzerinden 8 yıldan fazla geçmiş maç türkiye 3-2 kazanmıştı yanılmıyorsam bir cumartesi günüydü. Türkiye dünya üçüncüsü olmuştu.
henüz kadrolar sayılmadan gol olmuştur ve tüm turnuva boyunca sessiz kalan kral şak diye 11. saniyede golü atmış ve tarihe geçmiştir.
bütün turnuva boyunca kasapları oynayan güney korenin bize karşı aşka geldiği ve 40 yıllık dostların muhabbeti havasında biten maç.
güney korelilerin centilmenliğini gösterdiği maç.
hatırlayınca hala duygulanırım ilkokuldaydım be.
güney korelilerin skordan öte unutulmaz anlar yaşattığı bir gün olmuştur maçtan ziyade.
türkiye şenol güneş önderliğinde dünya 3.'sü olmuştur belki ama güney koreliler evet yazacak kelime bulamadım. öyleydi işte. tüylerim diken diken olur ula.
2 gun sonra 12. yılına girecek olan dünya kupaları tarihinde ki son maçımız.
üzerinden tam 15 sene geçmiş olan unutulmaz maç
nasıl unutalım ki?
görsel
hangi birini unutalım?
hakan şükür'ü mü, ilhan mansız'ı mı unutalım?
görsel
ruhlarını ortaya koyan o adam gibi adamları mı unutalım?
görsel
bize bu büyük başarıyı yaşatan şenol hoca'yı mı unutalım?
görsel

tam 15 sene geçmiş üzerinden.
ve benim dün gibi hatırımda hala o güzel görüntüler.
Stajım vardı o gün işe gitmemiştim. Boğazım yırtılana kadar bağırmıştım gol olduğunda ne günlerdi be.
Şimdi milli takımdan çok arda turan ismini duyuyoruz. Gerçi şu an dünya kupasını kazansa yine gözümde kalmadı gibi milli takım ya neyse.
(bkz: tarihte bugün)
dünya üçüncüsü olduğumuz maç.