1. 1.
  neyin peşinde oldukları merak edilen yazarlardır.

  geçen sene 3-5 yazar çaylak oldu diye birden halil sezai gibi "isyeaaan" diyesi gelen birkaç yazarın la yürüyün eylem yapak fikrinden sonra bu sene de olm geçen sene yaptık bu sene de yapalım diye tutturan ısrar eden kitle.

  olayın ilginç yanı ise şu:
  ben geçen sene ocak ayının son günlerinde a nickli yazar için, şöyle şöyle yapıyor yazdım.

  sözde isyan yapanlar, a nickli yazara haksızlık yapılıyor deyip bana da mesaj attılar.

  hacu eylem yapıyoruz sen de gel deyü.
  amacınız ne olm sizin?
  http://inciswf.com/abyys.swf

  sizin yapacağınız eylem anca çimlerde bağdaş kurmak olur.

  geçen sene entry girmemeye çalışan sözde isyan yapan yazarlar bir yana; entry girilmediğine dair açılan başlıklarla o gün sözlüğün işlem hacmi normalden daha da artmıştı. kısaca isyan götlerinde patlamıştı. tıpkı şuna benziyor:
  zamanında greenpeace elektrik tasarrufuna dikkat çekmek adına ışıkları bilmem kaç saatliğine kapatalım dedi.
  birkaç gün sonra açıklanan veriler, dünya'da o gece normalden daha fazla elektrik kullanıldığı yönünde idi.

  ikinci 1 şubat uludağ sözlük isyanına destek veren yazarlara şöyle bir baktım da, isim verip kimseyi rencide etmek istemiyorum havaya üfürür gibi entry girmişler. olay ne?
  (bkz: ben de buradayım entry si)
  sırf entry girdiğini belli etmek için, sırf online olduğunu gösterebilmek için girilmiş entryler.

  isyanın ele başını tutan yazarın girdiği entry ye bakın:

  başlık:yazarların şu an istedikleri şeyler
  entry: birinin dişlerimi firçalamasi.

  (bkz: yazarların şu an istedikleri şeyler/#18365228)

  yaptığınız eylem pasif direniştir (passive resistance) eyvallah amacı güzel lakin sonucu boktan. aktif direniş yapın ve her şeyden önemlisi tutarlı olun.
  düşünsene ben sana salak diyorum. insan hakları için eylem yapıyorsun, o eyleme beni de çağırıyorsun.

  isyan için son söz:
  "çirkini sikmezler de, ben namusluyum diye gezer."

  bu da benden bonus:
  götüne yılan giren çıkarmaya leylek arar.
  12 -6 ... cahil profesor
 2. 2.
  (bkz: ikinci 1 şubat uludağ sözlük isyanı)
  1 ... cahil profesor
 3. 3.
  (bkz: suskunluğum asaletimdendir) *
  2 ... besmele besmerello
 4. 4.
  (bkz: çare sarıgül)
  6 -1 ... cahil profesor
 5. 5.
  Cevabının bir türlü verilmediği sorunsal.
  1 ... cahil profesor
 6. 6.
  (ara: bülent başkan)
  -1 ... cahil profesor
 7. 7.
  (bkz: dostlar alışverişte görsün)

  zaten sözlük ne çektiyse dün gelip bugün artistlik yapan ambitlerinden çekti. sanırsın ki kendisi ssg tarafından gönderilen mehdi.
  lan tek amacın popülistlik işte. neyin derdindesin? olursa da 2-3 hatun düşürmekten başka bi sikim düşündüğün yok.

  çanak anten sen bu sözlüğe ne verdin de sözlüğü düze çıkarmak istiyorsun ya da kendinde bu cesareti nereden buluyorsun?
  format bilmez, anket başlıklardan çıkmaz, forum chat tarzı yazar, subjektifliğin hıaamına koyar, bakınızla entry sayısı kabartır...
  heeh. concona bak sen.

  bir insan her bok olsun ama yapmacık olmasın arkadaş. götsen götsündür. ibneysen ibnesindir. ama entelektüel görünümlü bir götsen orada çok pis bir koku vardır.

  gaçhayım.
  ... cifte kavrulmus zenci
 8. 8.
  uludağ sözlük'e hiçbir şey kazandırmayacak olan eyleme girişen yazardır.

  şimdi başta bu tür yazarlara, sonra sözlük ahalisine kendi hikayemden birazını anlatayım...

  vakt-i zamanında bazı şeylere kızıp siktir oldum gittim. siktir oldum gittim derken burada yazmayı bıraktım. fiili olarak herhalde 1-2 sinirlenip -gaza gelip- yazdığım entry dışında yaklaşık 2,5 sene yazmadım desem yeridir.

  eyleme saygı duyarım, biz de zamanında götümüzü yırtıyorduk "hocu uludağ sözlük gidiyore" deyu ancak zall başgan yaptığı şeylerle bize alenen diyordu ki;

  "kasımpaşa'ya kadar yolunuz var hocu. açarım yazar alımlarını doldururum burayı bir sürü adamla ki bu adamların %15'i doğru düzgün olsa bana yeter. ben günlük aldığım tıka bakarım, kaptığım reklama bakarım, parama bakarım aga. sözlükspot gibi bir oluşumum da var nasıl olsa, oradan da akmasa da damlar nasıl olsa sizin kalite anlayışınız benim ticari çıkarımla uyuşmuyor."

  hea, baktık bize uymadı. yani kısa zamanda uludağ sözlük'e "bilinirlik-okunurluk" katan adamların alayı küstü ki ben onların yanında alelade bir yazardım ve en geç küsenlerdendim.

  bazen okuyorum denk geliyor itü sözlük başlığına yazanlar var "ayh çok kötü, özlemişim ulu'yu" deyu... ya da ne bileyim ekşi'ye sallayanlar falan var. oralarda saçma sapan ergen muhabbetlerinin minimum olması veya saçma salak bir başlıkta burada olduğu gibi 60 tane birbirinin aynısı yazı değil, 3-5 ayar verme amaçlı yazı dışında popüler olmaması mı batıyor anlamadım.

  piyasada ne kadar sözlük varsa alayında hesabım var. ve çok rahat gözlemliyorum en leş ortam ve yazılar burada hacı. hani yazmayı bıraktık belli bir süre ama internete girdiğimde eğer bir sözlük açıyorsam ekşi, itü vs. mutlaka uludağ sözlük de açılır bende. uludağ sözlük'te o 2,5 yıllık dönemde okurdum, gammazlardım bakarım öyle "ulan değiş biraz be" derdim. bir arkadaşımın telkiniyle de öylesine ufak ufak yazmaya başladık tekrardan işte.

  ha diyebilirsiniz ki "neden şimdi yazıyorsun madem yarrraaam" haklısınız o da benim dingüklüğüm ama ne bileyim buradaki iyi hatıralarımın hatrına diyelim.

  mesela geçenlerde bir şey yazdım "yazarlarında oylama alışkanlığı yok" diye... deneysel çalışmalar yapıyorum siyasi konularda falan... mesela ekşi'ye bir şey yazıyorum buraya gelip biraz daha kapsamlısını, daha doyurucusunu yazıyorum hani ukalalık olmasın ama okuyana "helal lan" dedirtir. ekşi'de en beğenilenler listem kalabalıktır baya bir sayısal olarak yaklaşık 1500 kadar. oraya yazdığım ilk 50 beğenilemin içine girerken burada maksimum 3 oy alıyor. bakın oylanma kaygım yok seri eksilenme olmadıktan sonra eksilenmekten gram gocunmam ama durum bu. oylamıyorsunuz. adam yazdığı saçma sapan şeye 5 tane eksiyi alsın bakalım "lan ben bir yerde yanlış yapıyorum?" diyecek mi demeyecek mi? ama yok aga...

  burada 5 -yazıyla beş- artı oy alan yazım "dünün en beğenilen entryleri" listesine 14. sıradan giriş yaptı. ha benim yazım yine 14. sıradan giriş yapmalıydı ama 5 oyla değil, 15 oyla.

  burada gidip ekşi, itü başlıklarına zırlayanlar bilsin ki oralarda "a" deseniz niteliği önemli değil, oylanırsınız. oylanmak insana okunduğunu hissettirir.

  gerçi okunmak derken, milletin okuma durumu da yok ki okunasın? mesela geçenlerde diyarbakır'da bir kız açıköğretim sınavının yapıldığı okul bahçesinde polisin kaza kurşunuyla -ki kaza kurşunu olması polisin sorumluluğunu kaldırmaz- yaralandı. daha yukarıda yazılanları okumadan ya da ne bileyim verilen linke tıklayıp zahmet ederek 30 saniyesini ayırmadan yaralanan kız için sırf olay diyarbakır'da geçiyor diye "terörist" yaftasını yapıştıran dangozlar vardı. lan bir oku yahu? bilgi sahibi ol, ondan sonra fikir sahibi ol. yani bu bahsettiğim türdeki adamlar o başlıkta yazanların %60-70'ini falan oluşturuyordu en son ne oldu bilmiyorum. yani böyle saçma sapan bir oran var.

  ya da şu var, lan ben eskiden karşıt görüşte olduğum ama bir şeyler öğrendiğim adamlar vardı burada onlar da yok artık. adamlar tartışırdın ama saygı da duyardın şimdi aynı görüşte olduğumuz bariz belli olan adamın yazısından iğreniyorum lan. adam o kadar saçma sapan bir üslupla yazıyor, öyle olmadık argümanlar sunuyor ki "yazma, ananı bacını sikeyim yazma, o karıyın amına koyim yazma" çekiyorum oturduğum yerde.

  toplu eylem yapmak isteyenlere saygım sonsuz ama hani eylem yapan adamların da kafa tuttukları şeyde iddialı olmaları gerekir. hem saçma sapan şeylerden şikayet edip, hem de o saçmalıklara imza atmak garip.

  ha, toplu eylem yapsanız da bir şey değişmez burada siz değişmediğiniz sürece. zall kimler kimler giderken arkalarından sadece baktı. gerçi bakmamış da olabilir en başta dedik ya, kasımpaşa'yı tarif de etmiş olabilir bilemiyorum.

  neyse o değil de zall efendi, zall efendi! millet sözlüklerinin doğum günleri hatrına partiler düzenliyor 7. yıl partisi, 8. yıl partisi deyu istanbul'da falan hacı 7. yılı devirdi uludağ sözlük bir parti falan düzenle de görelim bakalım iyisiyle kötüsüyle kimlermiş uludağ sözlük'ü bu hale getiren?
  2 -1 ... paleface
 9. 9.
  Sozlugu fazla ciddiye almis issiz yazardir.
  Olum zall paralari goturuyo sozlugun kavgasini siz yapiyorsunuz, sikimde mi sozlukte ne oldugu, ne olacagi.
  Zall'in sikinde olmayan benim sikimde neden olsun ki?
  issiz misiniz amk.
  1 -1 ... faheka
 10. 10.
  trişkadan aktivistlerdir. bu kadar eylem yapma zorunluluğu var ise tüm entrylerinizi silin, hesabınızı kapatın da tepki görsün millet.
  1 ... butun nickler alinmis