bugün

Geçen sene aynı havayolu şirketiyle aynı hatta yolculuk yapmıştım, gerçi bu uçak sumatra'nın neresine gidiyordu bilmiyorum, ülke büyüklüğünde ada orası. araştırdığımda lion air'in bi ara dünyanın en güvensiz 4. havayolu şirketi seçildiğini görmüştüm, ama ucuzdu. uçak gerçekten bakımsız görünüyordu, içi hiç de temiz değildi ve arızalı koltuklar filan vardı hep.

Ama şöyle enteresan bir durum var; kaza yapan uçağın modeli olan Boeing 737 max serisi geçen sene seri üretime geçti ve düşen uçak da daha 3 aylık. Kazanın sebebini çok merak ediyorum. Pitot tüplerinden kaynaklanan bir problem olması muhtemel, çok tipik bir durum. Ölenlere allah rahmet eylesin.
enkazdan 6 kişinin cesedi çıkarılmış deniyor.
üzücü bir kazadır. her geçen gün daha güvenli hale gelen hava yolu taşımacılığında böyle talihsiz kazalar olması ürkütücü aynı zamanda.
Hala aklım basmaz tonlarca agirlikta ucak nasil ucar. Hayatimda binmedim büyük konușmayim ama binmem de herhalde. Hayatını kaybedenlere baș sagligi diliyorum.
bir ülke neredeyse her yıl bir felaket ile gündeme gelir mi.
Büyük olaylara gebe bir kaza bu .... uçak dünyanın en çok satan -dünyanın hemen her havayolunda bulunan 737 serisinin -hatta kendisine "örnek öğrenci"derler - en yeni uçağı.

Daha geçen sene seri üretime geçti.

Düşen teyyare sadece 3 aylıkmış.

737 max oldukça fazla sipariş almıştı. Bütün Komputerleri -sistemleri bizim henüz kullanmadığımız tekniklerle dolu onun. Adamlar "düşmesin" diye ellerinden geleni artlarına koymamışlar.

Şimdiye kadar hiçbi uçak seri üretime geçtikten 4-5 ay sonra düşmedi.

Bu kazadan dolayı ne olaylar olur şimdi ....

Olm şimdiki göklerin kraliçesi dedikleri dreamliner teknolojisi var o uçakta. Dreamliner biliyosun aldı başını yürüdü. Bu uçak ondan da sonra üretildi - daha yeni teknikler kullandılar. Herkes bu uçağa "herhalde orta menzil uçuş konusunda ortalığın anasını ziker bu meret " diye bakıyordu.

Dreamliner- apu konusunda problem yaptı - gecikti -ama bir sene sürmedi -hallettiler. Şimdi her yerde dreamliner görüyosun. Aştı onu. Kazayı geç -tehlikeli bir vukuatı bile olmadı -doğum hastalıklarını yendikten sonra.

Böyle bir şey 737 max 'ın başına doğum esnasında gelmedi.

O yüzden herkes "bu meret tahminen silip süpürür "diyordu.

Çok büyük olaylara gebe bir kaza bu. Hiçbi uçağın başına gelmemiş türden bir kaza ....Bu da "titanik " kazası gibi bişey.

Olm 737 max her testi büyük başarıyla geçti lan. .. Amerikalılar bile "ulan biz kedi olalıberi adam gibi bi fare tuttuk " diyolardı.

Ben bikaç inceleme raporunu okudum onun. Şöyle söyliyim -pilot olarak "intihar etmek " falan istemezsen o uçak düşmez aga.

Çok şaşırdım -ki havacılıkla ilgilenen herkes mutlaka çok şaşırmıştır.

Bu -havacılık tarihinde hiç olmamış bir şey ...daha geçen yıl seri üretime geçmiş -ondan önce Grönland 'daki buzlu pistlere bile test inişlerinı başarıyla geçmiş bir uçaktan bahsediyoruz.

işte bu kazayı -kılı kırk yararak incelerler.

Sözlükteki konuyu gündeme taşıyan arkadaşlara teşekkürler.
bu lion air ? avrupa sınırlarındaki her hangi bir hava limanına

inmesi yasak, en son avusturalya bunlarla ilgili uyarı yapmıştı.

kısaca ; metronun havada uçan modeli. uzak durun.
Uçak şirketi ne olursa olsun -uçak modeli şirketten daha önemlidir - şirket uçağa hiçbi bakım yapmasa bile bi uçak normal şartlarda orijinal parçalarıyla 3 ay içinde düşmez.

Öyle bişey olması için kamyon şoförüne uçak kullandırman falan lazım ...
izlediğim onlarca air crash investigation belgeseline dayanarak, uçağın flightradar24 tarafından yayınlanan radar raporları da görüntülendiğinde, pitot tüpü nedeniyle gerçekleştiğini düşündüğüm üzücü kazadır.
Endonezya'da 29 Ekim 2018'de 189 mürettebat ve yolcusuyla düşen LionAir uçağının kokpit verilerinin yer aldığı ikinci kara kutusu bulundu.
https://m.haberler.com/18...a-kutusu-11638924-haberi/
189 kişi ölmüş ikinci kara kutu yeni bulunuyor. enteresan.