bugün

insanların içindeki vatan ve millet sevgisini coşturan bayramdır. bu günü, özellikle yakın tarihte olan biten gelişmelerin bıraktığı yaralar daha da manidar hale getirmiştir.

benim bakış açıları ve yaklaşımlarla ilgili sıkıntım var, söylemezsem aklımda kalacak. şöyle ki;

cumhuriyetin varlığına gerçekten karşı çıkan bir grup varsa onlara münasebetsiz bir tarafımla gülmek istiyorum. çünkü başka hiçbir idare şeklinde, o idare şeklini eleştirenler elini kolunu sallaya sallaya ortalıkta dolaşamazlar. bizlerin bugün verdiği savaş tamamen iktisadi temellere dayaan bir mücadeledir. ulu önder atatürk de bunun farkında olduğu için, cumhuriyet kurulduktan sonra iktisadi kongrelere öncelik vermiş, devletin sorumluluğuna birçok kamu teşebbüsü vermiştir. meslek kollarına özgü toplanan kongrelerin amacı insanları üretime teşvik etmek olup, devletin himayesinde kurulan kitlerden bankalar, petrol, demir-çelik ilk aklıma gelenlerdir. sayın liberal aydınlar ve ekonomiyi çok bilen ekonomistler, yıllar yılı imf, yabancı sermaye ve özelleştirme deyip durmuşlardır. ve tabloya bakın ki, 2008 de başlayıp daha hala bitmeyen global krizde göçen firmaların imdadına devletler koşmuş, aylığı neredeyse yüzbin dolarları bulan ceo ların tüy diktiği bokları devlet sermayesi temizlemiştir. tüm mücadele parayla ilgilidir, emperyalist canavarların ölü soymaya yönelik çabalarını satın aldıkları medya aracılığı ile bize yutturmaları, bu güçlerin milli devlet yapısını kendilerine tehdit olarak görüp bunu parçalama gayreti de bundan ileri gelir.

işte, yıllar yılı bunun mücadelesini vermiş, askeri idareden gelip bir ulusu tüm toplumsal yapısı ile hazırlayıp önümüze koymuş Ulu Önder'e yapılan en büyük haksızlık da, mücadelenin asıl yüzünü görmezden gelerek, sömürge devletlerin yaşadıklarını bilmeden egemenlik ve bağımsızlıkla eşdeğer olan milli beraberliğimizi görmezden gelip, birbirimizi yıpratmak ve germektir. mücadele illa ki cephede yapılmaz, bu hale gelmemesi adına, bu ülkede yaşayan herkesin elindeki işini en iyi ve hakkaniyetli bir biçimde yaparak her şekilde üretime katkıda bulunmak ve farklı üretim süreçlerine destek vermek gerekir. egemenlik ve bağımsızlığı koruyabilmenin en önemli yolu da budur kanımca.
cumhuriyet maratonumuzun 86. km'sinde, boğazda harika bir havai fişek gösterisi ile kutlanan bayramdır.
bursa'da fatih sultan mehmet bulvarında 10. yıl marşı eşliğinde,insanı duygulandıran bir ortamda kutlanmıştır.
boğazın iki yanındaki kalabalık insan topluluklarıyla, havai fişeklerle kutlanan bayram. sanırım topbaş biraz daha kafa yorup güzel kareografiler yapmalı. tamam güzeldi ama gökyüzünde denizde bayrak, millet, vatan konulu birşeyler yapılabilir.
abdullah gül ün 59 uncu yaş günü ne denk gelen bayram.
bu yıl 86. sı olduğunu, birçok insanımızın google'dan öğrendiği bayram.

ne diyelim kutlu olsun...
Milletçe cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

atam izindeyiz
atanın bize bıraktığı ve belkide sahip çıkılmayı en çok hakeden değer.
tören sırasında uyuyan bir başbakana sahip olan ülkemzin cumhuriyet bayramıdır. trt nin "cumhuriyet coşkusu akm'de yaşanıyor" alt yazısıyla ayrı bir anlamlı ayrı bir ilginç hal aldı derken resmi geçit başladı da ayağa kaldırdılar başbakanımızı!
önderimiz, liderimiz olan k.atatürk'ün bizlere emanet ettiği bayram, herkese kutlu olsun.
ilginç bir şekilde ankara'da öğrenciler tarafından domuz gribi nedeniyle kutlanılmayan bayram. aslında her şeyden komplo teorisi çıkaran bir insan değilim fakat: cumhuriyetine sahip çık.
sadece bayrak asmakla,çocuklara marşlar öğretip şiir ezberletmekle gitgide sıradan hale getirilen;birçok kişinin sadece 'oh bee bugün tatil biraz daha uyuyayım' diye düşündüğü;aslında bir milletin gururla, geçmişine saygıyla daha bi coşkulu,içten ve tek yürek kutlaması gereken gündür. ne mutlu türküm diyene!!!
"cunta için de tatil var mı" sorusunu akla getiren bayram.

(bkz: önde tören yapılırken arkada darbe planlamak)
Vatan nedir ?

-Vatan ONURdur, NAMUStur, ANAdır, BABAdır kısacası herşeydir...Cevabını veren onurlu insanların; dökülen kanların - giden ve gidecek olan canların boşa olmadığını göstermesi için, namussuz ve işgüzar insanların gözlerine soka soka kutlarken sadece bu güne özel milliyetçi duyguları taşımaması gerektiğini düşündüğüm "NE MUTLU TÜRKÜM" diyebildiğim en gururlu gün...
kutlu mutlu olsun..

ne mutlu türk üm diyene !
türkiye cumhuriyeti'nin en önemli bayramıdır.
kimileri için "ne mutlu türküm diyene" bayramı olduğu müddetçe bütün vatandaşlar tarafından sahiplenilmesi oldukça zor olan bayramdır. gençler kapsamı biraz geniş tutun da arkadaşlar da yanaşsın, kötü mü olur?

edit-ül obzervasyon: bu sene asılan bayrak sayısında bir artış gözlemlemedim.
86. sı tüm ulusumuza kutlu olsun.
ne mutlu türküm diyene
son günlerde yaşananlara inat kutlamamız gereken bayram.

cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.
bir zamanların sovyet rusyası gibi kutlanan bayram. ordu resmi geçit yapıp duruyor .halkın ilgisi minimum..
(bkz: mustafa kemal atatürk ün önünde saygı ile eğilmek)...
maalesef kendisini sorunlardan kaçma, eğlenme günü olarak görenler, milletin halini ancak bayramda düşünüp "bu gün bozma moralimi" diyenler vardır.

vay anasını.
ilanından beri birileri tarafından yıpratılmaya çalışan devletin siyasi bir ilkesinin kutlandığı bayram. müslüman halklar arasında seçerek iktidar sahibi olunduğu, yönetimde söz sahibi olunduğu tek ülkenin, türkiye'nin bayramı. neredeyse doksan yıla yakın bir süre önce bir padişahın sözüyle idare edilen, karamsar bir millete inanç kazandırmış değer. bu memeleketi biraz daha sahiplenmemizi sağlamıştır.

eğer yurt dışına ve özellikle islam ülkelerine gidenleriniz varsa, (ben gittim gördüm) cumhuriyet ve laiklik ilkesine şükredersiniz. cumhuriyeti ve laikliği anlatamazsınız bile onlara, o kadar uzakdırlar ki özgürlüğe capalarınız boşunadır. milletimizin elindeki en büyük kıymettir cumhuriyet.

hadi bakalım varsa üç kuruşluk cesaretiniz suudi arabistanda türkiye'de sahip olduğunuz özgürlüklerin en basiti olan kitap okuma özgürlüğünüzü kullanın. neredeyse bu ülkelerde hiç bir siyasi kitap felsefe, dinler tarihi veya okuduğunuz sıradan romanları bulamazsınız. elinizde bulunursada yargılanırsınız. (internette arama yaparken bile bir çok kelimeyle arama yapamıyorsunuz, bunlardan biride özgürlük).

bu yüzden hepimiz cani gönülden sahiplenmemiz gereken en büyük gündür.
her geçen gün yozlaştırıldığını, anlamsızlaştırıldığını görüyorum.. daha az çocuklar var artık okulların önünde... nasıl olabilir bu... lanet olsun ki küçük amerika olup, cumhuriyeti küçük görmeye, demokrasi adı altında cumhuriyeti zedelemeye başladılar! artık sıkıcı bir tabu gibi geliyor insanlara cumhuriyet ve bayrakla ilgili söylenenler!

uyanmalı türkiye bu kabustan aksi halde parça parça olacağız! cumhuriyet yılda bir gün inanılmaz bir çoşkuyla kutlanmalıdır efendiler!
şu günler de hatırlanması gereken günleri hatırlatmasını dilediğim bayram.

Ne mutlu türküm diyene.
güncel Önemli Başlıklar