1. 1.
  kemalistler söylemeden biz söyleyelim. tamam yobazların camiide din sömürüsünü engellemek adına yapılmıştır. he amk he.

  15 kasım 1935 yılında çıkarılmış kanundur; '' evkaf umum müdürlüğünce, cami ve mescidler hakikî ihtiyaca göre tadilen tasnif ve zaman ve mekân itibarile birleştirilmesi kabil olan vazifeler birleştirilmek ve hizmetlerin icablarına göre lâzımgelen nakiller yapılmak suretile hademe kadroları tesbit olunur.

  tasnif harici kalacak cami ve mescidler usul ve mevzuata göre kendilerinden başkaca istifade edilmek üzere kapatılır.

  kapatılan cami ve mescid hademesinin vazife ve tahsisatları yeni bir vazifeye tayinlerine kadar nısıf ve bunlardan yaşı elliyi ve ayni zamanda hizmet müddeti yirmi yılı doldurmuş olanların vazife ve tahsisatları tam olarak verilir.''

  (tbmm zabıt ceridesi, 15.11.1935:59; resmi gazete, 22 teşrinisani 1935: 5795; esen, güz 2011:110)

  özetle: cami ve mescitler zamanın ihtiyacına göre değiştirilecektir.

  bu kanuna dayanarak birçok camii kapatılmış. bunlar depo, ahır veyahut halk partisi lokali olarak kullanılmıştır. mesela küçüksu camii, tek parti devrinde damına chp'nin 6 oku yerleştirilerek chp'liler tarafından kullanılmıştır.

  kanunun kaldırıldığı 1972 tarihine kadar 3900 hayrat satılmış, bunların %84'ü tek parti devrinde gerçekleşmiştir. nihai olarak toplamda 2815 cami ve mescit satışından bahseder. türkiye’de yoğun olarak cami satışı 1937 ve 1938’de olmuştur (kaynak türk yenileşme tarihi çerçevesinde vakıf müessesesi, sayfa 485,492).

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1651426/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1651427/+
  6 -5 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  genç cumhuriyetin yoklukları neticesinde ihtiyaçlara göre çıkartılan son derece isabetli olan ve günümüzde de uygulanması gereken kanundur. okul lazımsa okul olarak değerlensin, başka şey lazımla başka şey olarak, ne var bunda?

  gerçi yalan da olabilir. bu arapsever tayfa saçma sapan rakamlar ve kaynaklar gösterip inanırlıklarını arttıracağını sanır. ben olsam inanmazdım ya neyse.

  eski oturduğum mahallede 6 cami vardı. 4 kişi toplayıp saf tutamadıkları için cami imamı kahvelerden okey yancılarını toplar, rica minnet namaza götürmeye çalışırdı. çoğu camide tek bir kadrolu dede var, o namaz kılacak diye bir ton masraf yapılıyor. böyle olmasını geçtim çalmak çırpmak kolay diye köşe dönme meraklısı mahalleli cami yaptırmaya kalkar, denetlenmez buralar malum "içimizde allah korkusu var" falan derler bu yüzden en kolay vurgunlar cami inşaatlarında yapılır. zaten o yüzden bu kadar cami var. 750 tl lik saat takan bakan bile korkudan cami yaptırdı, hatırlatırım.

  ibadethanelerin değerini düşüren bu tip uygulamaların önüne geçmek ve ihtiyaca uygun hake getirmek için ideal. haa, cami bir örgütlenme yuvasıysa o vakit itiraz eden çok olur tabi.
  2 -1 ... noxeca
 3. 3.
  adnan menderes gibiler hesap bile vermeden cebine para dolsun diye yıkmıştır. Ayrıca ne zararı varmış bu yasanın? Gereksiz camiler başka yapılara dönüştürülsün demiş. Bunun nesi kötü? adım başı cami yapınca büyük sevaplar kazandığını sanana ne anlatayım daha. sen hayatını, eğitim olanaklarını çaldığın milyonları düşünmezsin, bunun için hesap vermezsin ama gelip niye cami kapatıldı, ebenin amı için kapatıldı. fetöye gönderip hayatını siktiğin zavallılar varken sen gelip buna hesap soruyorsun ya, ne diyeyim amk daha ne diyeyim.
  2 -1 ... cenkiss
 4. 4.
  götünüzden anlamışsınız lafı.

  ihtiyac fazlası olanlar başka amaçlarla değerlendirilecek yazıyor orda açık açık.
  3 ... flat head
 5. 5.
  götünüzden anlamışsınız lafı.

  ihtiyac fazlası olanlar başka amaçlarla değerlendirilecek yazıyor orda açık açık.
  ... flat head