bugün

kamil koç'un hâl-i hazırda yeğenime yaşatmakta olduğu rezilliktir. şöyle ki;

yeğenim yaklaşık bir aydır izmir'de, benim yanımdaydı. önceki gün istanbul'a gitmesi için bugüne kâmil koç'tan bileti aldık. bu sabah hazırlıkları yaptık. 13:30'da izmir garajdan bindi otobüse yola çıktı. çıkmaz olaydı.

sistemde kendi adına koltuk görünürken, elinde bileti varken çocuğu kaldırıp yerine bir kadın oturtuyorlar önce. çocuk manisa'ya kadar ayakta gidiyor. manisa'da otobüsten indiriyorlar. sonra istanbul yönüne gitmekte olan başka bir otobüse bindiriyorlar. ama biter mii bitmez. bursa'da gene indiriyorlar. gene bir süre beklettikten sonra bir başka otobüse bindiriyorlar.

bu çocuk kastamonu'da müzik öğretmenliği okuyor. okulu biter bitmez nesi var nesi yoksa toplayıp buraya geldi. sırtında ben diyeyim 40, siz deyin 50 kilogram yük var. bağlaması, valizi, çantaları...

hayır, bileti alırken metro turizm'in adı geçince ikimiz birden "sakın" çekmiştik. ne farkınız kaldı ulan metro'dan?

not: tüm yasal yolları zorlayarak gerekli cezaların ve yaptırımların uygulanması için girişimlere başladık bile. çekeceğiniz var benden kamil koç.
Anlaşılmaz tarafları olan olaydır. Çift bilet kesim olayı olduysa, tarih ve saat olarak önce alana koltuk verilir genel olarak. Burada çift bilet kesiminden bahsedilmiyor. Eğer öyle bir durum yoksa bu arkadaş kolduğundan niye kalkmış? Geçmiş olsun yine de. Umarım sağ sağlim gideceği yere varır.
kamil koç eskiden bir akrabanındı. sena hanım sattığından beri eski kamil koç değil. isak antika diye yahudinin biri almıştı. hala diğer akrabalardan çalışanlar kaldı mı bilmiyorum, kopuğum. eskiden böyle bir şeyi kesinlikle çözerlerdi, zaten böylesi saçma sapan bir mevzu yaşanmazdı. otobüs kiralanmışsa bile öyle şoför barındırılmazdı. her şirkette bazen bazı problemler olabilir ama bu problem ötesi büyük bir sorunmuş gerçekten. otobüs firmaları da kargo şirketleri gibi her biri birbirinden dandik oldu. eski iyi firmalar kalmadı.
Kusura bakmayın cocuk değince kücük bişe sanmıştım.

Sizin ki eşek kadar herif. Ama beyni cocuk heralde bişe diyememiş.

Daha kendini savunmayan adam üniversite okusa ne okumasa ne? Ne zaman hakkınızı hukukunuzu savunup vandallara karşı güçleneceksiniz merak ediyorum ey halkım?
kendi yaptıkları sistemsel bir hatayı çocuğa ödetmişler...doğrudur, bu tür hataların üzerine gidilmesi gerekir. şirketin kendini geliştirmesi için önemlidir bu.

gelgelelim benzeri hatalar lüfthansa´da da olur...tek tük hatalar bütün şirket üzerinde bir etki yapmaz. ben bi kere uçacağim zaman uçak arızalandığı ve ellerinde aynı büyüklükte bir uçak olmadığı için, ben ve başka birçok yolcuyu uçurmamışlardı. ancak hakkımızı aradığımız zaman, hem özür dilediler, hem de biletin parasını geri iade ettiler, yani bedava uçmuş olduk...

ama duyduğuma göre bu tür hatalar çok sıklıkla olmuyormuş. kamil koç büyük bir şirket, günde en az 100 bin kişi taşıyordur...olması istenmemekle birlikte 1 kişinin kişisel hatası yüzünde bir yolcu mağdür olduysa o yolcunun hakkını araması hem diğer yolcular hem de şirket için iyi bir şeydir...

bu tür hataların nereden kaynaklandığını bulmak çok kolaydır. o hata bulunur, o hataya sebep olan kişiler uyarılır, ya da herhangi bir yaptırıma maruz bırakılır, ve sonuçta hem yolcular hem de şirketler bu konuda bir adım ileriye gitmiş olurlar...

o yüzden almanya´da büyük şirketler her zaman "eğer bir memnuniyetsizliğiniz varsa, bunu bize mutlaka bildirin, hakkınız neyse arayın, ki biz başkalarını da mağdur etmeyelim" derler...lufthansa gibi, american airlines gibi, ya da ne biliim kamil koç gibi büyük şirketlerde hataları düzeltecek adamların, o hataların yapıldığından haberdar olmaları gerekir. ya da haberdar edilmeleri gerekir...yoksa, kararları veren bu adamlar, şirketlerinin "mükemmel" olduğunu düşüneceklerdir.

kamil koç şirketinde mutlaka 10 bin 15 bin adam çalışiyordur, bilet satanlar, sistemi işletenler, otobüslerde çalışanlar...hepsinin birbirini kontrol etmesi, umulur, ama her zaman mümkün olmaz.

o yüzden tıpkı bizim lufthansa´ya yaptığımız gibi şirketin karar veren merciilerine bir hatanın yapıldığını bildirmek, tabiatıyla çok önemlidir.

ama tabii gencimizin yaşadığı mağduriyete üzüldüğümü de blirtmeden geçmeyeyim. keşke böyle bir hata hiç olmasaydı.

ama dediğim gibi, bunlar çok büyük şirketler, hata her zaman olur. önemli olan o hatayı düzeltmektir.
O konuda kamil koça ben de çok kırgınım. Evet.
güncel Önemli Başlıklar