1. 1.
  osmanlı sadrazamı. kendisine 28 denmesinin sebebi imzasını arapça 2 ve 8 rakamlarını yanyana yazarak atmasıdır.
  1 ... mmtyvs
 2. 2.
  avrupa'ya gönderilen ilk türk elçisidir. kafilesiyle beraber mehter marşı eşliğinde girdiği fransa'da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. bu seyahati, fransa'da alla turque * osmanlı topraklarında ise, alla franque *nın başlamasına sebebiyet vermiştir. fransa seyahati dönüşü yazdığı paris sefaretnamesi'yle de dönemin osmanlı halkını derinden etkileyen çelebi mehmet, risalesinde paris'e duyduğu hayranlığı dile getirerek kendisinden sonra şu beyitlerin yazılmasına vesile olmuştur:

  Paris'e git ey efendi, akl u fikrin var ise,
  dünyaya gelmiş sayılmaz gitmeyenler Paris'e *

  Diyâr-ı küfrü gezdim, beldeler kâşâneler gördüm,
  Dolaştım mülk-i islâm'ı, bütün vîrâneler gördüm *
  3 ... yasak merve
 3. 3.
  diğer bir rivayete göre lakabı Yeniçeri Ocağının 28'inci ortasında yetiştiği için verilmiştir. 1720 yılında Paris Büyükelçiliğine atandı ve 11 ay sonra geri döndü. Bu dönemdeki "Paris Sefaretnamesi" adlı eseri büyük yankı uyandı. Bu eser ayni zamanda Ingiltere'de de ilgi gördü. Paris'ten döndükten bir süre sonra Mısır'a görevli olarak atandı. Bu sıralarda * çıkan Patrona Halil isyanına adı karıştığı için görevinden alınarak Kıbrıs 'a sürgüne gönderildi. 1732 yılında Mağusa'da öldü. türbesi yine buradadır.
  3 ... serander
 4. 4.
  gerçek adı mehmet faiz olan ilk osmanlı konsolosu. 11 ay kaldığı paris'te edindiği tecrübeler ile lale devri'nin ünlü sadabad bahçeleri'ne fikir babalığı etmiştir.
  1 ... bir omurluk misafir
 5. 5.
  fransaya elçilk için gönderilmiştir. görevi sırasında gördüklerini yazarak bir (bkz: sefaretname) örneği vermiş olan osmanlı devlet admıdır. sefaretnamesi okunmaya değer ve çok zevklidir dönemin osmanlısının avrupa tarafından algılanışını anlamak için tavsiye edilecek en güzel ve eğlenceli kitaplardan biridir.
  ... onyedibucuksantimetre
 6. 6.
  1721 yılında paris e elçi olarak gittiğinde hazırladığı raporunda, avrupa gobleninden etkilendiğini anlatan osmanlı devlet adamı.

  --spoiler--

  biri sevincini göstermek için gülüyor, öteki üzüntüsünü göstermek için hüzünlenmiş görünüyordu. biri korkuyla titriyor, diğeri ağlıyor, bir başkası bir hastalığa yakalanmış görünüyordu. yani, ilk bakışta herkesin ne durumda olduğu anlaşılıyordu. bu resimlerin güzelliği ne hayal edilebilir ne de anlatılabilir.

  --spoiler--
  1 ... katalonyadankatalanjaponkatalo