bugün

Mus ta öldürülen 14 pkklıdan 4 ünün cenazesinin getirildiği ve törenle defnedildiği diyarbakır da son birkaç gündür dinmeyen olaylardır.yapılan izinsiz gösterilerde birçok işyeri,parti binası,resmi kuruluş,banka şubeleri ve araç tahrip edilmiştir.Dünkü olaylardan sonra bugunde ara mahallelerde toplananların tekrar barikat kurup,lastik yakarak pkk ve abdullah öcalan lehine slogan attıkları olaylardır.güvenlik güçlerine önlerinde çocukların bulunduğu grubun attığı taş,molotof kokteylleriyle 36 polis yaralandı.toplam ise 100 kişinin yaralandığı olaylarda ,80 kişide gözaltına alınmış.insanların evlerinden polise taş ve molotof kokteyli atması olaylarına rağmen yetkililer polis ve jandarmayı evlere girmemesi konusunda uyardı.göstericilerler arasından 2 kişinin de hayatını kaybettiği olaylardan sonra Diyarbakır'ın DTP li belediye başkanı Osman Baydemir "acımız 14 idi 16 oldu" açıklamasını yaptı.Baydemir ayrıca olayların önlenmesi için polise karakollarınıza çekilin halka da evlerinizden çıkmayın ve kepenk açmayın mesajı verdi ve ayrıca olayların roj tv tarafından başlatılmadığını savundu.Askeri timler 30 araçlık konvoy ile şehre girip resmi daireler ,diyarbakır 2. taktik hava kuvvet komutanlığı ve 7. kolordu komutanlığında konuşlandırıldı.DTp tarafından yapılan açıklamada "Muş Şenyayla kırsalında gerçekleştirilen operasyonda katledilen 14 gerillanın cenaze törenleri sonrasında yaşanan ve hepimizi derinden üzen gelişmeler bu çözümsüzlük politikasının sonucudur" denildi ve 14 kişinin kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğü belirtildi.ayrıntılar için :http://www.hurriyet.com.t...167043.asp?m=1&gid=69
sırf bu başlığa yazmak için ayrılma kararı aldığım uludagsozluğe geldim. sözlüğün bu konuyla ilgilenmeyeceğini bildiğim içindir belki.
evet yine yanıyor diyarbakır. aslında hiç sönmeyen ateş biraz daha alevlendi desek daha doğru olur. yürek yangınları hiç bitmez buralarda. yüreğinde ya gizli bir aşkın yangını vardır ya da hayata, adaletsizliğe, sıkışmışlığa, yanlış anlaşılmışlığa öfkenin yangını... buraları bilmeden, gerçekten yaşamadan anlayamazsınız. bu boş bir laf değildir. gerçekten diyarbakırı surlarının havasını solumak gerekir anlamak için veya kaçak çayından içmek veya aşık olmak burada. buralarda öfkeyi tatmanız gerekir, haksızlığı yaşamanız...
hem diyarbakır yanıyor hem de yüreğim...
kınanması gereken olaylardır.

not: sözlük'te bu konuya kayıtsız kalacak yazar sayısı bir elin parmağını geçmez. kalan herkesin söylecek şeyleri vardır muhtemelen. ama sözlüğe siyasi entry girdikten sonra olabilecekleri herkes biliyordur aynı zamanda. olay budur. yoksa kimse "penisin olası isimleriyle" pek de ilgilenmiyodur. illa da konusmak isteyen varsa sabaha kadar konuşabiliriz özelden. bu nedenle sözlük yazarlarına "bilgisiz, ilgisiz vs." yakıştırmalarını kınıyorum.

edit: siyasi entry girmek tabi ki sakıncalı değildir. ama "burdaki" yazarlar bu konuda çok hassastır. eskiden örnekleri yaşanmıştır. sonunda sol menünün siyasi atışmalarla dolmasıyla sonuçlanmıştır.
devletimize ve memurumuza kurşun sıkanların, yediği ekmeğe tükürenlerin öldürüldükten sonra, çatışmaya giren asker, polis ve istihbaratcilarimizin değilde ölen yada yaralanan pkklıların yanında olan zihniyetlerin cikardigi olaylar butunu.

susan degil sorunlari irdeleyen bir toplum olmamiz dilegiyle...
devlet butunlugunu ve bekasını korumak amaciyla sehit yada gazi olan gencecik insanlar icin kilini kipirdatmayan ama ulkeyi parcalamaya yonelik oyunlarda piyon gorevini ustlenen pkklı teroristler icin butun sehri birbirine katan insanlarin ortaya cikardigi provakasyon.
ne olursa olsun olaylardan en çok zararlı çıkan kandırılmış kürt vatandaşlarımızdır. yakılan yıkılan binalar onlara hizmet veren yerlerdir. devlet bu adamlara doktor öğretmen gönderebilmek için kıçını yırtarken hayır gelmeyin bizim size ihtiyacımız yok der gibi hareketler sergilenmektedir.

bakın yurttaşlarımız sizi yönlendiren insanlar sizi sömürmekte, kendi çıkarlarına alet etmektedir. size her türlü hizmeti veren türkiye cumhuriyeti devletidir. bu şehri kimse cebine koyup götürecek değil burada yine sizler yaşayacaksınız. gelin kendi şehrinizi mahrumiyet bölgesi, sürgün yeri olmaktan çıkarın bu sizin elinizde.

yazıktır günahtır. insan kendi topuğuna sıkar mı?
an itibarıyla ölü sayısının 3 e çıktığı olaylardır.dtp siirt il başkanı murat avcı olaylar sonrasında diyarbakır esnafını kepenk kapatması ve öğrencileri okula gitmeyip boykot etmeleri konusunda uyardığı olaylardır.
bu olayların tek sorumlusu var oda rte dir.avrupa birliğine giricem diye bölücüleri ve aşırı islamcılarla meşgul olurken vatan bölünüyor.
benim anlamadığım bazı vatandaşlarımızın çatışmalarda ölen 3 çocuğumuzu dramatize etmeye çalışması ...
tabi ki hayattan hiçbir türlü nasibini almamış bu çocuklarımızın ölümüne sevinecek değiliz ancak 20 senede 30.000 türk-kürt insanımızı katleden -ki bunlar içinde binlerce çocuk ve bebek bulunur . (evet yanlış okumadınız,6 aylık bebekler öldürüldü o topraklarda) işte bu ölen bebekleri kimse tartışmadı,kimse muhabbetini yapmadı,şimdi ölen 3 çocuk skandal haline getirildi.
ayrıca bir insan 8 yaşındaki çocugunu bu protestolara yanında götürmek şerefsizliğine kadar düşmüşse , kimse kusura bakmasın ama bunu vebali ne benim askerimin veya polisimin ne de benim veya o çocuğun boynunadır .. tamamen kendi pisliği için çocuğunu oraya götüren babanın gafletidir ...
evet belki biraz ağır oldu ama bugünlerde bunun bu şekilde anlatılması gerek ki birileri anlasın artık..
vatanın bölünmez bütünlüğüne bir el uzatıldıysa,o ele gerekli ders kırılarak verilir,gül verilerek değil !!! .
ne tarafından tutsan elinde kalır bu olaylar.. devlet yanlış yapıyor, örgüt tamamiyle haksız, halk çaresiz, belediye başkanı kendinde değil. bu olayları sivil halkın bir başkaldırısı diye göstermeye çalışmak saçmalıktır. oradaki insanların hangi şartlarla sokağa itildiğini(!) biliyoruz. bu işi aklı başında devlet adamları çözer anca. o da bizde yok.
öldürülen militanlarin 5 inin yabanıcı uyruklu olduğu saptanmıştır.
3-5 itin kopegin cikardigi olaylardan ibarettir.bu taskinliklari cikartan insanlarda pkklidir. onlarada pkklilara gosterilen kanuni cezayi vermek gerekir.
(bkz: fasist teror dalgasi)
Kimsenin hatırlamadığı olanlardır.
Yıl 2005 askerlik yoklamam geldiği için biraz gururlu biraz da tırsa tırsa gittim şubeye. Açtılar çüke baktılar sünnetli devam, bi sonraki asker boyu ölçtü 178 devam, bi sonraki asker kiloya baktı 48 gözlerime baktı sen bir şey yemiyor musun amk bu ney dedi güldüm… Görevli subay boy ve kilo orantısı olmadığı için beni askere alamayacağını ve erteleme vereceğini söyledi, dedim hocam yapmayın benim akrabalarım falan hep doğu da askerlik yaptı terör vs görmüş adamlar yüzlerine bakamam. ilk olarak senin hocamını sikerim! ikinci olarak askerden çizmelerini iste giy onları öyle tartıl dedi. tartıldım 51 veya 52 kilo geldim. Dedim ananı sikiyim resmen ağırlık taşıyor bu adamlar ayaklarında, ne sik yicem lan ben derken, görevli komutan afferim lan dedi 4 gün de yol yazdım sana tadını çıkar sonra git askerliğe dedi. Teşekkür ederim dedim, TEŞEKKÜR YOK PEZEVENK EMREDERSiNiZ KOMUTANIM DiYECEKSiN! dedi korktum. kekeleyerek e-e- emredesiniz komutanım.. dedim. Güldüler ben giderken arkamdan garip bi gurur ile akraba eli öpmeye vs ye gittim bu arada 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı KARABÜK/Safranbolu’ya düştü acemi birliğim bildiğin anamdan emdiğim süt burnumdan geldi 4.Bölük 2.ci Tim ve o timin, tim çavuşu bendeniz jandarma onbaşı Mesut Özdemirci hayvanlar gibi eğitim, intikal, atış, spor, berbat yemekler. (O berbat yemekler sayesinde acemi birliğimden eve 70 kilo döndüm) neyse velhasıl kelam Timlerin düştüğü yerler açıklanıyor. 1. Tim ölüm mangası Şırnak! Bütün tim bir adım öne çıktı hepsi bağıra bağıra tekmil verdi 1.Tim emir ve görüşlerinize hazırdır komutanım! hiç unutmam bi çocuk vardı adını anımsayamıyorum. Bildiğin ağlıyordu artık gurur mu? korku mu? bilemiyorum… Neyse 2.Tim Diyarbakır il Jandarma Karakol Komutanlığı! Bizim tim yine aynı şekilde tekmili verdi neyse sırası ile 15 tim açıklandı dağıtıma eve geldim. Herkes soruyor neresi? nereye düştün? ilk başta yalan söylemek istedim… Sonra dedim sikerim anasını nesini saklıycan söyle lan dedim kendi kendime… Diyarbakır krk k. lığı dedim annem bi durgunlaştı yüzü bi değişti sonra bir anda toparladı aslan oğlum benim dedi. Korktuğunu anlamıştım neyse tim olarak 7.Kolordu Komutanlığı’nda KTM’ye girdik. 2 gün sonra bir araç gelip bizi aldı. il jandarma karakolunda kaldık ve yaklaşık 2 ay süre ile bu karakol da kaldım… kaldığım süreç içerisinde 2006 yılı 28 29 mart tarihleri arasında öldürülen teröristlerin cesetlerinin getirlidiği Diyarbakır’da olaylar patlak vermişti… Robocop timi dediler giydirdiler bize şu çevik kuvvet şeylerinden verdiler elimize kalkanı verdiler kılıç gibi jopu 15 dk eğitim verdiler hadi gidiyorsunuz dediler üzerimde 5 şarjör 125 mermi Elimde G3 üzerimde zırh kask ASV DRAGOON isimli zırhlı araç ile Diyarbakır Şehitlik Mahallesi’ne gittik bizimle beraber 3 adet daha tim var bunların biri bizim götümüzü karpuz gibi yarabilecek olan Özel Harekat Timi bir diğeri normal refize askerlerden oluşturulmuş eğitimsiz tim bir diğeri ise Tamamı rütbelilerden oluşan ve Bölge komutanlığından gelen Roket Tim i Bu arada isminin hakkını veren adamlardı hepsi dalyan gibi şamarı vursa belini kırar öyle adamlar amk. Neyse Nuh binbaşı vardı başımızda Hiç unutmam onu da yürüdüğü yeri titreten çok disiplinli hatayı asla sevmeyen fakat askerine laf söyletmeyen bi komutandı hatta bir dönem Aykut diye bir arkadaşım onun postalığını yapmıştı neyse diğer timler ile her şeye hazırlıklı bir şekilde bekler iken karşımda haddinden fazla bir insan kalabalığı gördüm abartısız 3000–4000 kişi vardı ve ön sıralarda yaşı maksimum 15–16 olan çocuklar vardı taş atıyorlardı… Nuh binbaşı TOMA aracına geçti telsizle bizi koordine ediyordu Başımızdaki tim komutanı kim di hatırlayamadım affola… Neyse kadıköy de fenerbahçe galatasaray maçı izlemiş maç öncesi kavga etmiş adamım ben fakat ben hayatım da hiç bir çocuğun bana bu denli baktığını görmemiştim… Tim pozisyonunu aldı artık bildiğin çarpışıcaz 50 metreden az bi mesafe var aramızda…Unutmadan pozisyon şu şekilde oluyor. Ön sıra kalkanlarını yere dikey şekilde koyar, arka sıra ise ön timdeki kalkanın bittiği yerden itibaren çapraz bir şekilde çatı oluşturur. Gelen yabancı madde ıvır zıvırı bi denli de olsa etkisini azaltmak için…. hemen arkamızda bulunan nuh komutan bir anda önümüze geçti tazyikli suyla insanları dağıtmaya çalıştı. Arka sıralara doğru yetişkinlerin olduğu kısımları dağıtmaya çalışıyordu anons geçti önünüze çıkanı affetmeyin çok çocuk dövdüm yalan yok. pişman mıyım bu da tartışılır. Neyse o gün karakola geldiğim de bitkin düşmüştüm yemek yememiştik sigara desen siksen içemezsin nuh siker yoksa. Yanımıza aldığımız yaklaşık 5–6 tane çocuğu nezarethaneye indirdik. Sorduğumuz sorulara yarak kürek cevaplar veriyor deli ediyorlardı taşak geçiyolardı lan resmen. Neyse fatih uzman geldi felaket küfreden bi adamdı ilk çocuğa şu soruyu sordu ‘çocuğum senin baban sağ mı adı ney bakıyım? dedi. Çocuk babamın adı APO! dedi. Şok oldum amk fatih uzman hiç istifini bozmadı 2.3. çocuğa derken tüm çocuklara aynı soruyu sordu ve tüm çocuklar aynı cevabı verdi. Fatih uzman dayanamadı lan hepinizin anasını apo mu sikti dedi yalan yok ben güldüm dayanmadım. neyse ikinci gün oldu aynı yer benzer durumlar. bu sefer yanımızda ki tim de olan çocuklardan biri bi anda çığlık attı sonra silah sesi duydum. çok değil ya yarım metre yanım 50 cm falan herhalde sol baldırının biraz üstünden kasığından vurulmuştu, sonra bir anda çevredeki binalardan falan taşlar yağmaya başladı kafamda kask olmasına rağmen kafam 2 yerinden kanamaya başladı. Gözüm döndü silahı çekip rastgele sallayasım vardı ‘sikerim ananızı layn’ diyerek de yok hacı o işler öyle olmuyor işte sen o kanı görünce elin ayağın boşalıyor işte saysısını sayamadığın çoluk çocuk genç yaşlı insan sana taş atıyor ulan insaf amk. Sıksan sıkamıyorsun, emir yok toma falan geldi ama ı ıh hikaye hacı derken bi anda sağ tarafımızdan hızla bi şorland (shortland, land rover defender’in 90 kasasının zırhlı modelidir.) Geldi fakat bizim kullandıklarımızdan farklıydı çok koyu mavi bi boyası vardı bir anda içeriden 5–6 tane izbandut gibi silahlı kamuflajlı adamlar çıktı, ellerinde bildiğin m16 falan var sıkıyolar amk aha dedim öldürüyolar lan insanları. Anons geçti DRAGOON’a geri dönün yaralı askeri askeri hastahaneye götürün diye tim atladı yaralı askeri aldık bıraktık. Bu arada o dalyan dayılar özel harekat polisleri imiş bildiğin plastik mermi ile sıkmışlar elemanlara çok yaralanan insan olduğunu biliyorum. Daha sonraki aylarda başka karakollara gönderildik. En zor günlerim Pirinçlik karakolunda geçmişti bildiğin terörist destekçisi köyler vardı. Karakolun hemen karşısında NATO denilen biyer vardı askeri bi alaymış. Hiç görmedim içini hemen arkasında ise Pirinçlik köyü az ilerisinde sağkulak köyü, bu köyler de bildiğin kaleşnikof, bixi bulunduran köyler PKK sempatizanlığı bilinen köyler yani. Neyse özetle Usta birliğimin ilk 2–3 ayı böyle geçti daha sonrasında da benzer olaylar oldu da onlarıda yazamam amk çok uzun. Bu arada bunu yazma sebebim şu; Çok öyle dini bütün bi adam değilim. Ama allahım sen özellikle şu günlerde Oğlu, torunu, eşi, dostu, askerde olan insanlara sabır ver bir de şu Türk, Kürt ırkçılık heyo voğa diyen yavşakların ağzını kapa ya da kapamayacaksan eğer çok değil ya şöyle kafasının ne bileyim kolunun bacağının bir kaç cm yanından bi mermi falan geçir. Ulan siz kimsiniz de daha 20 yaşında garibanları kullanarak savaş istiyorsunuz he ? ulan siz kimsiniz ki savaş istiyorsunuz amk varsa götün siktir git boz tecilini varsa götün babandan aldığın para ile ya da ne bileyim bankadan çektiğin kredi ile bedelli yapma askerliğini amk git başvuru yap uzman erbaş ol git dağlıca’ya git cudi’ye git gabar’a çatış! ya da sus sen sadece sus. Zaten insanların yeterince acısı var sen de o acılar üzerinden prim uğruna ağız ishali olma zaten bu duruma kadar çok insanın ağız kokusunu çektik bir de sen onlara ortak olma.. Bu son satırlarım yüzünden verdiğim rahatsızlık yüzünden özür falan dilemem yarramı yiyin amk. Nasıl gerilmişim lan