1. 1.
  Mus ta öldürülen 14 pkklıdan 4 ünün cenazesinin getirildiği ve törenle defnedildiği diyarbakır da son birkaç gündür dinmeyen olaylardır.yapılan izinsiz gösterilerde birçok işyeri,parti binası,resmi kuruluş,banka şubeleri ve araç tahrip edilmiştir.Dünkü olaylardan sonra bugunde ara mahallelerde toplananların tekrar barikat kurup,lastik yakarak pkk ve abdullah öcalan lehine slogan attıkları olaylardır.güvenlik güçlerine önlerinde çocukların bulunduğu grubun attığı taş,molotof kokteylleriyle 36 polis yaralandı.toplam ise 100 kişinin yaralandığı olaylarda ,80 kişide gözaltına alınmış.insanların evlerinden polise taş ve molotof kokteyli atması olaylarına rağmen yetkililer polis ve jandarmayı evlere girmemesi konusunda uyardı.göstericilerler arasından 2 kişinin de hayatını kaybettiği olaylardan sonra Diyarbakır'ın DTP li belediye başkanı Osman Baydemir "acımız 14 idi 16 oldu" açıklamasını yaptı.Baydemir ayrıca olayların önlenmesi için polise karakollarınıza çekilin halka da evlerinizden çıkmayın ve kepenk açmayın mesajı verdi ve ayrıca olayların roj tv tarafından başlatılmadığını savundu.Askeri timler 30 araçlık konvoy ile şehre girip resmi daireler ,diyarbakır 2. taktik hava kuvvet komutanlığı ve 7. kolordu komutanlığında konuşlandırıldı.DTp tarafından yapılan açıklamada "Muş Şenyayla kırsalında gerçekleştirilen operasyonda katledilen 14 gerillanın cenaze törenleri sonrasında yaşanan ve hepimizi derinden üzen gelişmeler bu çözümsüzlük politikasının sonucudur" denildi ve 14 kişinin kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğü belirtildi.ayrıntılar için :http://www.hurriyet.com.t...167043.asp?m=1&gid=69
  1 ... say
 2. 2.
  sırf bu başlığa yazmak için ayrılma kararı aldığım uludagsozluğe geldim. sözlüğün bu konuyla ilgilenmeyeceğini bildiğim içindir belki.
  evet yine yanıyor diyarbakır. aslında hiç sönmeyen ateş biraz daha alevlendi desek daha doğru olur. yürek yangınları hiç bitmez buralarda. yüreğinde ya gizli bir aşkın yangını vardır ya da hayata, adaletsizliğe, sıkışmışlığa, yanlış anlaşılmışlığa öfkenin yangını... buraları bilmeden, gerçekten yaşamadan anlayamazsınız. bu boş bir laf değildir. gerçekten diyarbakırı surlarının havasını solumak gerekir anlamak için veya kaçak çayından içmek veya aşık olmak burada. buralarda öfkeyi tatmanız gerekir, haksızlığı yaşamanız...
  hem diyarbakır yanıyor hem de yüreğim...
  2 -3 ... cyranox
 3. 3.
  kınanması gereken olaylardır.

  not: sözlük'te bu konuya kayıtsız kalacak yazar sayısı bir elin parmağını geçmez. kalan herkesin söylecek şeyleri vardır muhtemelen. ama sözlüğe siyasi entry girdikten sonra olabilecekleri herkes biliyordur aynı zamanda. olay budur. yoksa kimse "penisin olası isimleriyle" pek de ilgilenmiyodur. illa da konusmak isteyen varsa sabaha kadar konuşabiliriz özelden. bu nedenle sözlük yazarlarına "bilgisiz, ilgisiz vs." yakıştırmalarını kınıyorum.

  edit: siyasi entry girmek tabi ki sakıncalı değildir. ama "burdaki" yazarlar bu konuda çok hassastır. eskiden örnekleri yaşanmıştır. sonunda sol menünün siyasi atışmalarla dolmasıyla sonuçlanmıştır.
  3 ... redwinemania
 4. 4.
  devletimize ve memurumuza kurşun sıkanların, yediği ekmeğe tükürenlerin öldürüldükten sonra, çatışmaya giren asker, polis ve istihbaratcilarimizin değilde ölen yada yaralanan pkklıların yanında olan zihniyetlerin cikardigi olaylar butunu.

  susan degil sorunlari irdeleyen bir toplum olmamiz dilegiyle...
  1 -2 ... cell-im
 5. 5.
  devlet butunlugunu ve bekasını korumak amaciyla sehit yada gazi olan gencecik insanlar icin kilini kipirdatmayan ama ulkeyi parcalamaya yonelik oyunlarda piyon gorevini ustlenen pkklı teroristler icin butun sehri birbirine katan insanlarin ortaya cikardigi provakasyon.
  2 -1 ... siberr
 6. 6.
  ne olursa olsun olaylardan en çok zararlı çıkan kandırılmış kürt vatandaşlarımızdır. yakılan yıkılan binalar onlara hizmet veren yerlerdir. devlet bu adamlara doktor öğretmen gönderebilmek için kıçını yırtarken hayır gelmeyin bizim size ihtiyacımız yok der gibi hareketler sergilenmektedir.

  bakın yurttaşlarımız sizi yönlendiren insanlar sizi sömürmekte, kendi çıkarlarına alet etmektedir. size her türlü hizmeti veren türkiye cumhuriyeti devletidir. bu şehri kimse cebine koyup götürecek değil burada yine sizler yaşayacaksınız. gelin kendi şehrinizi mahrumiyet bölgesi, sürgün yeri olmaktan çıkarın bu sizin elinizde.

  yazıktır günahtır. insan kendi topuğuna sıkar mı?
  3 ... palta
 7. 7.
  an itibarıyla ölü sayısının 3 e çıktığı olaylardır.dtp siirt il başkanı murat avcı olaylar sonrasında diyarbakır esnafını kepenk kapatması ve öğrencileri okula gitmeyip boykot etmeleri konusunda uyardığı olaylardır.
  1 ... say
 8. 8.
  bu olayların tek sorumlusu var oda rte dir.avrupa birliğine giricem diye bölücüleri ve aşırı islamcılarla meşgul olurken vatan bölünüyor.
  -4 ... kurabiyecanavari
 9. 9.
  benim anlamadığım bazı vatandaşlarımızın çatışmalarda ölen 3 çocuğumuzu dramatize etmeye çalışması ...
  tabi ki hayattan hiçbir türlü nasibini almamış bu çocuklarımızın ölümüne sevinecek değiliz ancak 20 senede 30.000 türk-kürt insanımızı katleden -ki bunlar içinde binlerce çocuk ve bebek bulunur . (evet yanlış okumadınız,6 aylık bebekler öldürüldü o topraklarda) işte bu ölen bebekleri kimse tartışmadı,kimse muhabbetini yapmadı,şimdi ölen 3 çocuk skandal haline getirildi.
  ayrıca bir insan 8 yaşındaki çocugunu bu protestolara yanında götürmek şerefsizliğine kadar düşmüşse , kimse kusura bakmasın ama bunu vebali ne benim askerimin veya polisimin ne de benim veya o çocuğun boynunadır .. tamamen kendi pisliği için çocuğunu oraya götüren babanın gafletidir ...
  evet belki biraz ağır oldu ama bugünlerde bunun bu şekilde anlatılması gerek ki birileri anlasın artık..
  vatanın bölünmez bütünlüğüne bir el uzatıldıysa,o ele gerekli ders kırılarak verilir,gül verilerek değil !!! .
  ... postsinaptik golge
 10. 10.
  ne tarafından tutsan elinde kalır bu olaylar.. devlet yanlış yapıyor, örgüt tamamiyle haksız, halk çaresiz, belediye başkanı kendinde değil. bu olayları sivil halkın bir başkaldırısı diye göstermeye çalışmak saçmalıktır. oradaki insanların hangi şartlarla sokağa itildiğini(!) biliyoruz. bu işi aklı başında devlet adamları çözer anca. o da bizde yok.
  ... düttürü