Advertisement

 1. 1.
  28 Eylül 2017 TiHV Dokümantasyon Merkezi Günlük insan Hakları Raporu
  Türkiye insan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

  28 Eylül 2017 Günlük insan Hakları Raporu

  (09/212) Nuriye Gülmen’in Avukat ve Refakatçi Hakkının Kısıtlanması…

  isteği ve iradesi dışında 26 Eylül 2017 tarihinde tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesi’nden Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine götürülen Nuriye Gülmen’in refakatçi ve avukat ile görüşme hakkının kısıtlandığı öğrenildi. Haftanın 3 günü 1’er saat olacağı söylenen avukat görüşünün 1 kişi ve 5 dakika ile sınırlandığı ve refakatçisi ve aynı zamanda kardeşi Beyza Gülmen ile görüştürülmediği bildirildi. Gülmen ile görüşen avukatı Gülmen’in içinde tuvaletin bulunmadığı yaklaşık 7 metrekarelik bir odada yattığını, refakatçisi olmadığından tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşılamak zorunda olduğunu ve ayağa kalkmasına jandarma tarafından izin verilmediğini belirtti.

  Ayrıca hakkında açılan davanın 28 Eylül 2018 tarihinde görülecek olan duruşmasına katılmak için dilekçe veren Gülmen’e doktorların davaya katılmak için kan tahlili yaptırma şartı koştuğu iddia edildi.

  Nuriye Gülmen’e destek için Numune Hastanesi önünde bekleyen kişilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale eden polisin, çok kişiyi darp ederek hastane önünde uzaklaştırdığı öğrenildi.

  (09/213) Bingöl’de Ölü Bulunan Sivil Kişi…

  Bingöl merkeze bağlı Alıncık köyünde yaşayan Mahmut Bazencir isimli kişiye ait olduğu belirtilen bir cenazenin 27 Eylül 2017 tarihinde köyün yakınlarında bulunduğu öğrenildi. iki gündür kayıp olan Mahmut Bazencir’in ateşli silah ile öldürüldüğü bildirildi. HPG’nin yaptığı bir açıklamayla ölüm olayı üstlendiği öğrenildi.

  (09/214) Hakkari’de Sivil Kişiye Yönelik Bombalı Saldırı…

  27 Eylül 2017 tarihinde Hakkari’de AKP Hakkari il Başkan Yardımcısı Salih Kahraman’ın evinin önündeki araca yönelik kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalı bir saldırı gerçekleştirildiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

  (09/215) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

  17 Haziran 2017 tarihinde Erzurum’da güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında yaşanan çatışmada 2 militanın öldüğü 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

  (09/216) Cezaevinde işkence ve Diğer Kötü Muamele…

  27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Eylül 2017 tarihinde haklarındaki bir disiplin soruşturması nedeniyle Silivri infaz Hakimliği’ne götürülen Silivri Cezaevi’nde kalan 11 mahpusun ring aracı içindeki kamerayı peçete ile kapattıkları gerekçesiyle jandarma tarafından darp edildiği öğrenildi. Darp sonucu 11 mahpusun çeşitli yerlerinden yaralandığı ve 2 mahpusun gözlüklerinin kırıldığı bildirildi.

  (09/217) Cezaevlerinde Açlık Grevi…

  15 Ağustos 2017 tarihinde Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi’nde başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin 24 Eylül 2017 tarihinde cezaevi idaresinin mahpusların bazı taleplerini kabul etmesi üzerine sona erdirildiği 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

  Mahpusların kabul edilen taleplerinin mahpuslar arası iletişimin sağlanması, iki haftada bir 1,5 saat spor yapma, iki haftada bir 1,5 saat kütüphane hakkı ve mahpusların talepleri doğrultusunda koğuş değiştirebilmesi olduğu bildirildi.

  (09/218) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

  PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Nevroz Uysal, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 27 Eylül 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 690. kez reddedilmiş oldu.

  (09/219) Devrimci Partiye yönelik Polis Operasyonu…

  27 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da Devrimci Parti üyesi 8 kişinin ve HDP Parti Meclisi üyesi Hüsamettin Özdem’in gözaltına alındığı öğrenildi. 9 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındığı bildirildi.

  (09/220) Gözaltına Alınan Dergi Çalışanı…

  27 Eylül 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Özgür Toplum Dergisi dağıtıcısı Azad Polat’ın dergi dağıtımı sırasında polis tarafından gözaltına alındığı ve zırhlı bir polis aracına konularak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

  (09/221) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

  28 Eylül 2017 tarihinde istanbul’da “PKK/KCK” soruşturması kapsamında haklarında arama kararı çıkartılan 20 kişiden 16’sı evlerine düzenlenen polis baskınlarda gözaltına alındı.

  (09/222) DHKP’C’ye Yönelik Polis Operasyonu…

  12 Eylül 2017 ve takip eden tarihlerde gözaltına alınan 8 kişinin 27 Eylül 2017 tarihinde istanbul’da sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: Grup Yorum üyesi Betül Varan, Karip Polat, Bayram Güleç, Hasan Karapınar, Özlem Kütük, Sevcan Adıgüzel, Dilan Uludağ ve Yeliz Kılıç. Bu soruşturma kapsamında değişik tarihlerde 21 kişi gözaltına alınmıştı. Diğer 13 kişinin gözaltındaki işlemlerinin halen sürdüğü bildirildi.

  (09/223) Kocaeli’nde Bildiri Dağıtanlara Polis Müdahalesi…

  27 Eylül 2017 tarihinde Kocaeli’nde yeni eğitim müfredatını protesto etmek için bildiri dağıtan Halkevi üyelerine polisin müdahale ettiği ve 8 kişiyi darp ederek ve ters kelepçe takarak gözaltına aldığı öğrenildi.

  (09/224) Trabzon’da Etkinliğe Özel Güvenlik Müdahalesi…

  27 Eylül 2017 tarihinde Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yeni kayıtlarla ilgili “Hoşgeldiniz” etkinliği düzenleyen Öğrenci Kolektifleri üyelerine özel güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği, müdahale sırasında özel güvenlik görevlilerinin yere düşen bir öğrencinin boğazını sıktığı bildirildi.

  (09/225) Darbe Girişimiyle ilişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

  27 Eylül 2017 tarihinde Ankara merkezli bir ”FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında örgütün yurtdışı yapılanması içinde olduğu iddia edilen 36 kuruluşun yöneticisi ve temsilcisi 143 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  27 Eylül 2017 tarihinde Aksaray merkezli bir soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilmiş 15 eski öğretmenin; Bursa’da 16 kişinin; izmir’de 17 kişinin; Samsun’da 14 kişinin; Kırklareli’nde ByLock kullandıkları iddiasıyla 6 meslekten ihraç edilmiş polis memuru eşinin ve Kütahya’da 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  26 Eylül 2017 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde gözaltına alınan bir eski polis memurunun 27 Eylül 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

  (09/226) JiTEM (Diyarbakır)/ Musa Anter Davası…

  Diyarbakır ve çevresinde JiTEM’in işlediği ifade edilen ve aralarında Musa Anter’in de bulunduğu 26 cinayete dair 16 kişi hakkında Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan JiTEM Davası’nın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde devam edildi.

  Duruşmada sanıklar Savaş Gevrekçi ve Hamit Yıldırım’ın yanı sıra müşteki avukatları hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca HDP milletvekilleri, siyasetçiler ve insan hakları savunucuları da izledi.

  Duruşmada Musa Anter’i saldırıya uğradığı Seyrantepe’ye götüren taksi şoförü ve dönemin Belediye Başkanı Turgut Atalay SEGBiS aracılığıyla tanık olarak ifade verdi.

  ifadelerin ve avukat beyanlarının ardından mahkeme tutuklu yargılanan sanık Hamit Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 20 Aralık 2017 tarihine erteledi.

  (09/227) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Demirtaş’ın SEGBiS aracılığıyla bağlanmayı kabul etmediği için katılmadığı duruşmada, yargılama giderlerini artıracağı gerekçesiyle Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesi talebini reddeden mahkeme ayrıca bir sonraki duruşmaya SEGBiS ile katılmazsa Demirtaş’ın susma hakkını kullanmış kabul edileceğine karar verdi ve duruşmayı 17 Ocak 2017 tarihine erteledi.

  HDP Diyarbakır Milletvekili idris Baluken hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Baluken’in SEGBiS aracılığıyla Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden katıldığı duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını okudu ve Baluken’in ‘örgüt üyeliğinden’, 5 kez ‘örgüt propagandası yapmaktan’ ve 4 kez ‘Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanun’una muhalefet etmekten’ toplamda 11 yıldan 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Baluken ve avukatların savunmalarının ardından mahkeme Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Aralık 2017 tarihine erteledi.

  Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen davanın 8 Eylül 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Tahliye kararına savcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklanmaya yönelik yakalama kararı çıkartmıştı. Bilgen’in avukatlarının bu karar yönelik itirazı ile ilgili Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi 27 Eylül 2017 tarihinde aldığı karar ile tutuklamaya yönelik yakalama kararını kaldırdı.

  (09/228) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı’nın Yargılandığı Dava…

  Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı’nın da olduğu 2’si tutuklu 51 kişi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Aralık 2017 tarihine erteledi.

  (09/229) istanbul’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

  Aralarında HDP eski il Eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de olduğu 11’i tutuklu 12 HDP yöneticisi hakkında istanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde başlandı. Duruşmaya sanıkların tümü katıldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri de takip etti. Kimlik tespiti, iddianamenin okunması ve avukat savunmalarından sonra mahkeme tahliye taleplerini reddetti ve duruşmayı 3 Ekim 2017 tarihine erteledi.

  (09/230) Özgür Gündem Davası…

  Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan oyuncu Jülide Kural’a ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt açıklamalarını yayınlamaktan’ istanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 3 ay hapis ve 6 bin TL para cezası istanbul Bölge idare Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından 27 Eylül 2017 tarihinde onandı. 22. Ağır Ceza Mahkemesi, cezayı ertelemişti.

  (09/231) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ iddiasıyla Yargılanan Kişi…

  Paradi isimli hesabın kullanıcısı Ersan Taş hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Taş’a 1 yıl 9 ay 20 gün hapis cezası verdi. Taş’a daha önce yargılandığı davalarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe’e hakaretten 7 bin 600 TL para cezası ve eski bakanlardan Egemen Bağış’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.

  (09/232) Darbe Girişimiyle ilişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

  Aralarında Bolu 2. Komando Tugay Eski Komutanı Tuğgeneral ismail Güneşer’in de olduğu 3’ü tutuklu 10 kişi hakkında Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Sanıkların son sözlerinde sonra kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Tuğgeneral ismail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak’ı “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme tutuksuz yargılanan diğer 7 sanığın ise tüm suçlamalardan beraatına karar verdi.

  KOSGEB yöneticisi ve çalışanı 14 kişi hakkında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme, avukatların savunmaları ve beyanlarından sonra duruşmayı 22 Kasım 2017 tarihine erteledi.

  27 Eylül 2017 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinin eski Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi Anakara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada örgüt üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  27 Eylül 2017 tarihinde Eskişehiriin Odunpazarı ilçesinin eski Kaymakamı Mehmet Cengiz Yücedal Anakara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada örgüt üyeliğinden 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  2’si tutuklu 5 kişi hakkında Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2017 tarihinde başlandı. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasından sonra sanıklar ve avukatları savunma yaptılar. Sanıkların etkin pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak istedikleri öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme 2 sanığın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

  (09/233) Türksat Uydusunda Çıkartılan Televizyon Kanalları…

  Rudaw, K24 ve Waar televizyon kanallarının Türksat uydusundan çıkartılması yönünde RTÜK’ün tarafından alınan karar uyarınca 27 Eylül 2017 tarihinde adı geçen kanalların uydudan çıkartıldığı öğrenildi.  [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

  [2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

  [3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

  [4] https://twitter.com/insanhaklari

  [5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük insan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TiHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, ileri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.
  1 ... bratva
 2. 2.
  (bkz: 1984) ne farkı kaldı merak ediyorum..
  ... elbaresim