bugün

Siyasal islam'ın nasıl bir bok olduğunu ekonomik parametrelerle anlatan yazıdır.

--spoiler--
Erdoğan, Yeşilay sempozyumunda; “Haramı, helali bilen toplumda uyuşturucu, alkol, hırsızlık haksızlık diye bir sorun olamaz” diye konuştu.
Konuşmadan birkaç saat sonra haram, helal nedir bilmeyen alkol içen, domuz yiyen gavurlar Mars'a uzay aracı indirdiler.
Hırsızlık, haksızlık haramdır derken… Bildiğim kadarıyla lüks, şatafat, israf, gösteriş de bu tanıma giriyor şeklen…
★★★
Bizde tecavüz olur ama alkol olmaz. Çocuklarla yaşlı dayılar evlendirilir ama alkole hayır… Kadın dövülür ama alkol zinhar… Rüşvet olur, kayırma olur, torpil olur, hortumculuk olur, yalan dolan olur ama alkol maazallah…
Kul hakkı yeriz. Kamu malını parsel parsel yandaşa veririz. Kendimizden olmayana terörist deriz. Lakin biz haramı, helali, biliriz. iyi de günah işleme özgürlüğüne nasıl müdahale ederiz?
★★★
AKP milletvekili Metin Külünk; ”17 Aralık'ın felsefi boyutu konuşulmadı. 17 Aralık'la insanların günah işleme özgürlüğüne müdahale edildi. Günahları ortaya saçmak Allah'ın hududuna müdahaledir. Allah insana günah işleme özgürlüğü vermiştir. Günahsızlık talep etme hakkı vermemiştir” dememiş miydi?
★★★

Literatürde sigara içmek, alkol kullanmak gibi zararlı tüketim alışkanlıklarına bedel yüklemek amaçlı konulan vergilere “günah vergileri” denilir.
Suudiler sigaraya yüzde 100 oranında “günah vergisi” getirdi. Ülkede yıllık 1.3 milyar dolarlık sigara içiliyordu. Haliyle şimdi bir o kadar da günah vergisi olarak toplanacak. Paralar Amerika'ya silah almak için yollanacak. Günahları af olacak!
★★★
Zira Suudiler aldığı vergilere “günah” diyorsa, Türkiye hepten cehennemlik… Büyük günahlar işliyor olmalıyız ki ateşteyiz ateşte…
Bizde 10 TL'ye satılan paket sigaranın 8 lira 20 kuruşu vergi… Bir paketin 3 dal 5 nefesi sana, kalan 16 daldan fazlasını devlet tüttürüyor senin adına…
Bir şişe bira… Satış fiyatı 9 lira… Aracı kârı dahil esas fiyatı 3 lira 60 kuruş… Toplam vergi 5 lira 40 kuruş… Bir şişeden 10 yudum çıksa, bunun 6 yudumu devletin kasasına…
★★★
Tütün ve alkolden geçen yıl 47 milyar lira vergi toplandı. Sahi bu para nereye harcandı? Diyanet bu paradan nemalandı mı? Günaha vergi bağlanıyorsa, Türkiye'de cep telefonu alıp konuşmak, araba alıp kullanmak zinhar cehennemlik… Hepsinden geçtim, maaş almak, maaş vermek bile vergilere bakarsak bildiğin zina…
Aylık gelirinizin 8 bin lira brüt olduğunu farz edelim. iyi para… Brüt maaş yılda 96 bin lira. Siz aylık maaşım 8 bin lira alıyorum diye dolaşırsınız. Gerçekte 5 bin 316 aylık net alırsınız. Günahınız olarak yıllık 32 bin 208 lira vergi kesilir.
işveren ne yapsın? Onun yatacak yeri yok. Size ayda 5 bin 316 lira net para verebilmenin maliyeti 9800 lira… Yılda 53 bin 808 lirası gidiyor günaha… Yananı görür Allah. Görür inşallah…
--spoiler--

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...nani-gorur-allah-2761150/