bugün

sözlükte 2 gün önce yaşanmış tuhaf hadisedir. ben dahil bazı yazarların bir anda çaylak cezasına çarptırıldığını gördük.

iş, eğer benim gibi goygoy yapan yazarlarla sınırlı kalsaydı herhangi bir art niyet düşünmezdim ama düzgün entryler giren bazı yazarlara da çaylaklık cezası verilmesi garip geldi bana. bu işte sizce de bir tuhaflık yok mu?

eline yetki verilen bazı sorumlular zannediyorum irade zayıflığı yaşıyorlar. ve zaaf duydukları yazarların isteklerine boğun eğiyorlar. yönlendirilmesi bu kadar kolay ve bu kadar zayıf karakterli kişilerin eline yetki verilmesinin sonuçlarıdır bunlar. sözlükte türlü saçmalıkların tam ortasında yer alan sorumluların halen daha sorumlu makamda bulunmaları sözlük güvenilirliği ve sağlığı açısından ne kadar doğrudur. ve bu daha ne kadar devam edecektir.

başka sözlüklerde ve özellikle forumlarda sık görürdük bu tip durumları. belirli bir popülariteye ulaşmaya azmetmiş kimi kullanıcılar o forumların yöneticilerine bir şekilde kendilerini kabul ettirip yakınlık kurarlar. hele ki yönetici titri taşıyan kişilerin bu yakınlaşma çabasına girenler için karşı konulamaz bir zaafiyeti de varsa eğer hırs yapıp öne geçmeye çalışan kişi için gün doğmuş demektir. artık o saatten sonra o yetkili/moderatör o hırs sahibinin avuçlarının içindedir. o ne derse onu yapmaya koşullanmıştır. güdülecek bir koyun haline gelmiş demektir.

peki sonra ne oluyor? bu sanal alemde popülerleşmelerine engel gördükleri, kendilerince rahatsızlık duydukları kişileri, kafakola aldıkları yöneticiler üzerinden pasifize ediyorlar. bu da ya bir süreliğine o foruma/sözlüğe giriş yapamama ya da tamamen banlanmakla oluyor. böylelikle sitede popülerlik üzerine hırs yapmış kişinin önü açıldığı gibi gücünü test edip başarmış olmanın hazzını yaşıyor. bunu da sağlayanlar ise en başta bahsettiğim iradesi ve karakteri zayıf yöneticiler oluyor. bir şeye zaafınız varsa onun üzerine oynanmasına da izin verirseniz sizi koyun gibi güderler pek sayın yöneticiler. haberiniz olsun. bütün bunların sonunda elinize ne geçiyor? ben söyliyim; hiçbir şey. birincisi umduğunuzu size vermiyorlar sizi kafakola alanlar. ikincisi ve en önemlisi ise en pespaye halinizle kullanılmış olmanın ezikliğini dibine kadar yaşıyorsunuz. kendinizden nefret ediyorsunuz. sonuç? sıfıra sıfır elde var sıfır.

umarım bunları söylediğim için uçurulmam. ben yeni geldiğim bu sözlükte keyifli vakit geçirmeye çalışıyorum. ama yıllardır bir sürü forumda ve sözlükte gördüklerimi halen daha 2018 yılında bir sitede görmek beni üzüyor açıkçası. ekşi sözlük gibi bir çukurdan buraya geldim herkes tam tersini yaparken. çünkü burada nefes aldığımı hissedebiliyorum. ve bunun devam etmesi arzusundayım. uçurursanız da canınız sağolsun ne diyim. eğer öyle bir şey olursa tekrar döner miyim onu da bilmiyorum.

bu sıkıntıyı sadece kendi adıma dile getirmiyorum. suçsuz yere çaylak yapılan arkadaşlar adına da söylüyorum. sitenin kurucusu olan ismail alpen'e hem twitter'da hem de mail yoluyla sıkıntılardan bahsettim. umarım ciddiye alınır. her ne olursa olsun interaktif paylaşımın ve tasarımın bütün sözlüklerden daha iyi olduğunu gördüğüm uludağ sözlük'ün selameti içindir dile getirdiklerim.

sürçi lisan ettiysem affola.