1. 1.
  Elimden geldiğince her gün paylaşmaya çalışacağım. Tamamı iddiadır, ve bu iddialar şahsi görüşüm değildir.

  ANASAYFA / GÜNLÜK iNSAN HAKLARI RAPORLARI / 27 Eylül 2017 TiHV Dokümantasyon Merkezi Günlük insan Hakları Raporu
  27 Eylül 2017 TiHV Dokümantasyon Merkezi Günlük insan Hakları Raporu
  Türkiye insan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

  27 Eylül 2017 Günlük insan Hakları Raporu

  (09/198) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

  Ankara 10 Ekim Katliamı ile ilgili 19’u tutuklu, 16’si firari 36 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 – 26 Eylül 2017 tarihleri arasında devam edildi. Sanık Mehmet Kadir Cebael’in ölmesi ile davada yargılanan sanık sayısı 35’e düşmüştü.

  Duruşmada sanıklar, sanık avukatları, müştekiler ve müşteki avukatları hazır bulundu. Ayrıca KESK Eş Genel Başkanları, KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri, HDP ve CHP’li milletvekilleri de duruşmayı izlerdi.

  Müşteki avukatları sanık Suphi Alpfidan’ın ifadesinde geçen polislerin SEGBiS aracılığıyla değil bizzat mahkemede dinlenilmesini talep etti. Avukatlar ayrıca dönemin Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Müdürü Kadri Kartal’ın ve Koordinasyon Merkezi toplantısına katılan MiT temsilcisi ve diğer yetkililerin dinlenmesini talep etti. Bunun yanı sıra avukatlar olay sonrası olay yeri incelemede eksiklikler yaşandığını, olay yeri incelemesi sürerken polisin havaya ateş etmesi ve gaz bombası atması nedeniyle olay yeri incelemenin güvenliğinin bozulduğunu belirtiler.

  Duruşma sırasında savunma yapan sanıkların zaman zaman müştekilere ve müşteki avukatlarına sözlü saldırıda bulunduğu ve bir sanık avukatının ise “Herkes haddini bilecek” şeklindeki sözlerle müştekileri ve avukatlarını tehdit ettiği bildirildi. Müşteki avukatlarının sanıklar ve avukatları hakkında hakaret ve tehditten suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

  Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, polis memurları Beyazıt Bestami Duman ve Tahir Sarıışık’ın mahkemede dinlenmek üzere zorla getirilmesine karar verdi ve duruşmayı 22 – 23 Kasım 2017 tarihine erteledi. Mahkeme Vali ve diğer kamu görevlilerinin mahkemede dinlenmesi talebini ise reddetti.

  (09/199) Adapazarı’nda intihar Eden Açığa Alınmış Polis Memuru…

  Adapazarı’nda “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında açığa alınmış bir polis memuru olan ibrahim Eski’nin 26 Eylül 2017 tarihinde intihar ettiği öğrenildi.

  (09/200) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

  26 Eylül 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine bağlı Boyunlu köyü yakınlarında içinde Kocaköy ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı Harun Yılmaz’ın da olduğu araca başka bir araçtan ateş açıldığı öğrenildi. Diyarbakır Valiliği saldırıda 1 askerin öldüğünü ve aralarında ilçe Jandarma Komutanı’nın da olduğu 2 askerin yaralandığını açıkladı.

  Ağrı’daki Tendürek Dağı’nda bölgedeki askeri operasyonlar sonrasında başlayan ve yayılarak devam eden orman yangınlarına müdahale edilmediği 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberden öğrenildi.

  (09/201) Van Büyük Şehir Belediyesi Binasına Bombalı Saldırı…

  26 Eylül 2017 tarihinde Van Büyük Şehir Belediyesi binasına kimliği belirsiz kişiler tarafından el yapımı patlayıcı ile yapılan saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

  (09/202) Tutuklanan Halkın Hukuk Bürosu Avukatları…

  12 Eylül 2017 ve takip eden günlerde gözaltına alınan ve 20 Eylül 2017 tarihinde istanbul’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan 14 avukatın götürüldükleri Silivri 9 No’lu Cezaevi’nden 22 Eylül 2017 tarihinde 8 farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Buna göre Behiç Ahçı ve Aytaç Ünsan Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne, Şükriye Erdem ve Didem Ünsal Karabük T Tipi Cezaevi’ne, Naciye Demir, Barkın Timtik ve Zehra Özdemir Bolu F Tipi Cezaevi’ne, Ebru Timtik ve Yağmur Evin Balıkesir T Tipi Cezaevi’ne, Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay Düzce T Tipi Cezaevi’ne, Süleyman Gökten Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne, Engin Gökoğlu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne ve Özgür Yılmaz Edirne F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

  Avukat Özgür Yılmaz ile cezaevinde görüşen avukatların 26 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamalarından Yılmaz’ın Edirne F Tipi Cezaevi’nde tek kişilik bir hücreye konulduğu, cezaevine getirildiği günden bugüne su gibi en temel ihtiyaçlarının bile ona verilmediği, bundan dolayı musluktan su içmek zorunda kaldığı öğrenildi.

  (09/203) Cezaevinde işkence ve Diğer Kötü Muamele…

  Avukat Günfer Karadeniz, Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin 26 Eylül 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, mahpusların avukatla görüşme saatlerinin kısıtlandığını, avukat görüşmelerinin kamera ile kayıt altına alındığını, mahpuslara avukat görüşü, hastane ve mahkeme dönüşü çıplak arama dayatması yapıldığını, sayımların askeri nizamda ayakta alınması için mahpuslara baskı yapıldığını belirtti. Av. Karadeniz, ayrıca önceden idare tarafından hazırlanan ve “örgüt ile ilişkim kalmamıştır” şeklinde ifadelerin yer aldığı bir dilekçeyi imzalamayan mahpusların infaz hakimliğinin engellemesi sonucu denetimli serbestlikten yararlanamadığını iddia etti. infaz hakimliğinin, cezaevi müdürü ve gardiyanların da yer aldığı bir komisyonun raporu doğrultusunda hareket ettiği bildirildi.

  Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki mahpuslarla görüşen avukatlar, 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan açıklamalarında, mahpuslara gönderilen kitapların onlara verilmediğini, gönderilen mektupların ya hiç verilmediğini ya da çok geç verildiğini, hasta mahpusların hastane sevklerinin “hastane sevklerini kaldırdık” denilerek yapılmadığını, mahpusların sportif, kültürel ve sosyal aktivite haklarının engellendiğini, hastane veya mahkemeye giden mahpuslara çıplak arama dayatması yapıldığını ve çıplak aramaların kamera önünde olduğunu belirttiler.

  Geçtiğimiz günlerde Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 12 mahpusun cezaevinde çıplak aramayı kabul etmemeleri üzerine gardiyanlar tarafından darp edildikleri 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Sevk edilen mahpuslara ait eşyaların da kendilerine verilmediği belirtildi. Cezaevi girişinde darp edilen mahpuslardan birinin 9 Ağustos 2017 tarihinde kaldığı cezaevinden “mahkemen var” denilerek alınan ve götürüldüğü Diyarbakır Dicle ilçe Jandarma Komutanlığı’nda 10 gün boyunca kötü muameleye ve itirafçı olma baskısına maruz kalan Deniz Özdemir olduğu bildirildi.

  (09/204) Cezaevinde Açlık Grevi…

  Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde mahpusların 6 Eylül 2017 tarihinden beri 6-10 kişilik gruplar halinde 3 günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğu 27 Eylül 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

  (09/205) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

  PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Cengiz Çiçek ve Serbay Köklü tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 26 Eylül 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 689. kez reddedilmiş oldu.

  (09/206) Ankara’da “işimi Geri istiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

  KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki insan Hakları Anıtı önünde 26 Eylül 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

  (09/207) Darbe Girişimiyle ilişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

  26 Eylül 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 29’u muvazzaf 31 asker ile 1 polisin; Aksaray’da aralarında doktor, hemşire ve sağlık teknikerlerinin olduğu 17 kişinin; Konya’da 11 kişinin; Isparta’da 4 avukatın; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 34 kişiden 15’inin ve Siirt merkezli bir soruşturma kapsamında 27 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  26 Eylül 2017 tarihinde Manisa’da askerlikten ihraç edilmiş 2 kişinin yol kontrolü sırasında gözaltına alındığı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandıkları bildirildi.

  19 Eylül 2017 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 kişiden 6’sının 26 Eylül 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve bunlardan 4’ünün tutuklandığı ve 2’sinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

  12 Eylül 2017 ve takip eden tarihlerde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan KHK ile meslekten ihraç edilmiş 15 eski MiT çalışanının 26 Eylül 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve bunlardan 14’ünün tutuklandığı ve 1’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında 63 eski MiT çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.

  18 Eylül 2017 tarihinde istanbul’da gözaltına alınan 7 kişiden 6’sının 26 Eylül 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

  (09/208) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2013 yılında Urfa’ya yaptığı ziyaretinde ‘görevli memura hakaret ettiği’ ve ‘görevi yaptırmamak için direndiği’ iddiasıyla Viranşehir 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Demirtaş’ın SEGBiS aracılığıyla bağlanmayı kabul etmediği için katılmadığı duruşmada, mahkeme bir sonraki duruşmaya SEGBiS ile katılmazsa Demirtaş’ın susma hakkını kullanmış kabul edileceğine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

  (09/209) Sanatçı Pınar Aydınlar’ın Yargılandığı Dava…

  Sanatçı Pınar Aydınlar ve HDP yöneticisi Hacay Yılmaz’a izmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından örgüt propagandası yapmaktan verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasına ilişkin istinaf duruşması 26 Eylül 2017 tarihinde izmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü. Aydınlar duruşmaya istanbul Adliye Sarayı’nda SEGBiS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ve savcılık mütalaasının ardından, örgüt propagandası yapmaktan Aydınlar ve Yılmaz’a ilk derece mahkeme tarafından verilen cezayı bozan mahkeme, onlara 10 ay hapis cezası verdi ve cezayı ertelemedi.

  (09/210) Darbe Girişimiyle ilişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

  Samsun’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken ByLock kullandığı gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Tevrat Ateş hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Ateş’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

  Erdal Şenetiler isminde eski bir öğretmen hakkında ‘örgüt kurma ve yönetme’ iddiasıyla Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2017 tarihinde görüldü. Son savunmaların ardından mahkeme Şenetiler’e ‘örgüt üyesi olmaktan’ 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

  (09/211) Evi Polis Tarafından Basılan HDP Milletvekili…

  HDP Şırnak Milletvekili Aycan irmez’in Şırnak’taki evinin hakkındaki yakalama kararı gerekçe gösterilerek 26 Eylül 2017 tarihinde polis tarafından basıldığı, irmez’in evde olmadığından gözaltına alınmadığı öğrenildi.

  [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

  [2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

  [3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

  [4] https://twitter.com/insanhaklari

  [5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük insan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TiHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, ileri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.
  -3 ... bratva