bugün

sadece mevduat değil, bono ve benzeri ürünler ile denenebilecek durumdur. gerçekten halkımızın kafasındaki emlak yatırımı düşüncesini silebilir mi göreceğiz.
iyiymiş. 250 bini olan arkadaşlar yaşadı.
kendim bizzat yapmış olduğum hesaplamalarda hala gayrimenkul yatırımı daha cazip gelmektedir.
evi ya da dükkanı olanlar için kiraya vermek yerine satıp bankaya yatırmaları daha mantıklı görünüyor. Mevduat faizleri şu anda %24-26 arasında gidip geliyor. Geçen sene bu oranlar en fazla %15 civarındaydı. Kiracıyla uğraşmak yerine daha kazançlı bir çözüm. Faizlerin sene başında daha da yükselmesi bekleniyor.
bu dönemde ev almayıp, ev alacağın parayı faizde işletmenin ne kadar doğru olduğunu ortaya koyar.
250 bine ev bulmazsın istanbulda zaten.
ortalama ev 400 bin desen.
400 bin lik evin kira getirisi 1500-1700 arası maksimum...
400 bin 32 günlük vade de ortalama 7500 tl getirir,
6 ayda 45 bin kazandırır.
45 bin neredeyse 26 aylık kira eder.
6 ayda 26 aylık kirasını çıkarıyor.
1 senede 5 yıllık kira getirisi demek olur.
çünkü enflasyon var. enflasyon ise doların düşüşe geçmesi ile zamanla düşüyor.
enflasyondan düşüktür, konut fiyatları da sürekli düşüyor. neyi kazandınız amk? başını kazandınız.
vardır illa bir çapan oğlu mk. ayda 4.800 lira mı gelir saçmalamayın o zaman herkes 250.000 lira yapsın atsın bankaya çalışmasına gerek yok ayda 4.800 kim alıyor mk ülkenin % 80 i asgari ücret alırken hemde. şu an 48.000 liralık birikimim var ayda 500 lira getirse yeter bilgisi olan yeşillendirsin varsa böyle bir şey.
2 SENE ÖNCE 105.00 TL'YE ALDIĞIM EV BU SENE 240.000 TL CiVARINDA SATILABiLiYOR. GAYRiMENKULDEN PARA KAZANMAK iSTERSENiZ SiZi GELiŞMEKTE OLAN ŞEHiRLERE ALALIM. iSTANBUL'DAN BiR BOK OLMAZ.
Arjantin'de 13,541 lira.
Arjantin %65 ile en yüksek olduğu ülkedir.
Bankadaki para daha fazla gelir getirsede, ana para özellikle dövize karşı günden güne değer kaybeder. Ama taşınmaz malın getirisi olduğu gibi, ana paraya karşılık gelen taşınmazda devamlı değer kazanır.
insanoğlu aç gözlüdür. sadece gelen faizle kimse yaşamak istemez. ana parayı fırsat buldukça harcar. ben asgari ücretle geçinebilen bir adamdım tek başıma. şu an aylık 10bin harcıyorum yetmiyor gibi geliyor yinede.
Her sektörü bitiren olay...

inşaat sektöründeyim.Nerden tutsak elimizde kalıyor...
Bu hesaba göre evi satıp, parayı faize yatırıp, alacağım faiz ile kirada oturmak bile bana ayda 4.000 TL kazandırıyor.
malesef rakamlar dogrudur. hatta alternatif bank 5.097,21 ₺ getiri sağlamaktadır. bu durum ülkemiz adına çok büyük bir kayıp ve ayıptır. bu faiz oranlarıyla hiç kimse iş yapmak istemez yapsa bile harcadığı enerji çabasına değmeyecektir. bu durum, bu ülkede yaşayan hiç kimsenin işine gelmeyecektir. hatta bu ülkede yaşamayanların bile işine gelecek bir durum değildir. böyle ülkelerde kazanan insanlar genelde hükümet yanlısı olan insanlardır. ama bu onlara bile kısa süreli kazanç sağlar. zira uzun vadede devlet bu şekilde ayakta kalamaz. bu ülkenin acilen doğru dürüst, eğitimli yöneticilere ihtiyacı var. hiç bir ayrım yapmadan tüm siyaset kadrosunun değişmesi gerekiyor. ancak seküler bir anlayış ile bu batağın içinden çıkabiliriz. ama üzgünüm bir kötü haberim daha var. bu ülkenin önümüzdeki 50 yıl içinde bu düzeye yaklaşabileceğini düşünmüyorum.
Paranızın eridiğini gösterir.
o kadar param olsa ne çalışıcam be tıkır tıkır yatar çıtır çıtır yerim paraları.
inanmadım baktım. harbiden de aşağı yukarı doğu amk.

https://www.hesapkurdu.co...lastirma/30-gun-250000-tl
Faize para yatirmak iyi bir yatirim gibi gozukse de faiz oranlari enflasyonun altinda kaldiginda (ki devlet baskisiyla bir sure faizler gercek degerinin altinda tutuldu) paraniz erir.

Altin fonlari iyi kazandirdi gecen yil. Bu yil da oyle.
diyanete göre enflasyonun altında kalan oranda faiz haram değildir.

Kuran indiği zamanlarda enflasyon bilinir bir şey olmadığından böyle indirilmiş olabilir.