bugün

asıl soru;
kitap derken test kitabı, ilkokuldaki ders kitabı dahil olarak,
hayatın boyunca hiç kitap okumadan nasıl mühendis oldun?
bunları yutacağımızı mı sandın?
ahahaha.
insan meraktan olsa okur be.
bir tirrek sevdime o kadar katıldım ki buraya yazmadan geçemeyeceğim.
kitap okumak başarı için araç olmalıdır, kültürlülüğünüz ve fikir dünyanızın gelişmişliğini kanıtlamak için değil.
bir yazarın beyanı.
görme engelli olabilir.
eğer sağlıklı bir insan ise yani ne bileyim...
Tercih meselesidir. Saygı duyulmalıdır.
görsel
Sözlükte okuduğun entryleri toplasan kıçıkırık bir yazarın ciltler halinde yazdığı ansiklopedi yapar. Yani teorik olarak okumamış olsan da pratik olarak okuyorsun. Bunlar da birer metin.
ne büyük kayıp.
Benim kızım 4.5 yaşında. Henüz okuma yazma bilmediği için ona ben yardımcı oluyorum. Onun okuduğu kitap sayısı 30 olmuştur. Şimdi küçük prens'e başladık.

iddia ediyorum benim kızımın Türkçesi 25 yaşında hiç kitap okumamış kekodan düzgün, kelime dağarcığı daha geniştir.
(img:#1979332)
25 kurban bayramı geçmesine rağmen seni kesmemişler. çok şanslısın !..
Bi 25 sene daha da okumamayı düşünüyorum. Hayatımdan çok memnunum. Genel bilgim yüksek düzeyde. Ne Felsefenin, ne edebiyatın “eksikliğini” bugüne dek hissettim ve hayatımın (bugüne kadar) hiç bir alanında bir dezavantajı oluştu.

Kitap bir araçtır. Saatlerce, günlerce bir kitabı oku oku bitirmemek benlik bir şey değil. Bir kitabın (roman) filmi çıkarsa, gider filmini izlerim. Film hakkında yorumları okurum.

Gazete okuyorum. Köşe yazılarını felan takip ediyorum.

Ama bana kitapla gelmeyin. Ve özellikle türkiye‘de "kitap okuyorum. Çok zekiyim” algısı var. Bunun saçma olduğunu belirtmek istedim. Bu yani.
bu dünyadaki her hayvan türü yer, içer, çiftleşir, ürer, barınak arar/yapar, (kendi çapında) teknoloji geliştirir/kullanır, sonunda da ölür vb. ama kitap okuyan tek bir hayvan türü vardır; insan.
Dövülesi insan sözü.
okuma yazmayı nasıl öğrendinde burada yazıyorsun demekki 25 yıldır aklın bir gram gelişmemiş çocuk zekalısın.
Okumak, okuduğunu anlamak ve verilen bilgileri kıyas edip içlerinden doğru olanları seçip yapmak. Bilgi sadece kitaplardan öğrenilmez. Doğru. Ama ilim de sadece kitaplardan öğrenilmez. Hocalar ve yaşamda tatbikini görmek insanı ikna eder sadece teori değil. Okumaya gelince, bu bir tercih ve zevk meselesi. Bazıları için hobi. Fakat öyle kitaplar da var ki (özellikle tarih ve biyografi) içeriğindeki bilgileri ne hayatta görebilirsiniz ne bir insanda ne de medyada görür duyarsınız. Her kitap için aynı şeyleri söyleyemesek de Kıymetli kitaplar gizli hazinedir. Mücevherlerin değerini ve kıymetini de ehli olan sarraflar bilir ancak.
salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk.
Nasıl okusun, başlığa bakınca, ilkokul diplomasının olmadığı besbelli.
doğrudur, mühendis olmak için kitap okumaya veya genel kültür sahibi olmaya gerek yoktur bu sistemde. formül ezberlersiniz ve sınava girersiniz, sınavdan çıkınca da hepsini unutursunuz. Böyle bir yaşam, seçim meselesidir. Para kazanmak için okul okumayıp direk iş hayatına atılan insanlar olduğu gibi, para kazanmak için okul okuyanlar da var. Buraya kadar eleştirilecek bir şey yok. çünkü herkesin kendi seçimi.

Fakat, kitap okumanın bir işe yaramadığı söyleyen birisi tamamen haksızdır. şöyle ki, kitaptan gelen mutluluk hiçbir zaman bitmezken paradan gelen mutluluk her zaman kısa sürelidir. yeni şeyleri tecrübe edersiniz, evet. ama onlar da kısa bir zaman sonra sıkılırsınız. hayatında bir anlam olmayan insan en fazla 10-20 sene sözde mutlu olur bence. hayatta eskimeyen tek bir eğlence varsa, o da yeni şeyler öğrenmektir. Sizin kitap okuyanları anlamadığınız gibi, para kazanmak için sürekli aynı şeyleri ve sevmediği işleri yapan insanları da ben anlamıyorum.
Her ne kadar aksi iddia edilse de kitap okumak ailenin aktardığı kültürlerden birisidir. O yüzden kendine kızma. Okuyormuş gibi davranman da yeterli olacaktır çünkü okuyan insana rastlayamaz olduk artık. Haliyle hiçkimse gerçekten okuyup okumadığın anlayamayacak. Malum 1970'te 3 milyon olan istanbul, şimdi ipini koparan mağara-dağ kaçkını geldiği için 20 milyon. Haliyle zor kitap okuyan insanı bulmak.
surekli anin goruntusunde kitap fotografi paylasiyor ama hic imla bilmiyorsunuz. bu hic kitap okumamaktan daha fail bence.
adam yanlizlik yazip dakika dolmadan 12 oy aliyor.
profili kitap alintisiyla dolu.
+ Kitap okuyor musun Bay Anderson ?
- Okumuyorum, eksiliğini de hissetmiyorum!
+ Ama biz hissediyoruz!

Ölü Ozanlar Derneği-1989
kitap okumak tercih meselesi olduğundan dolayı aslında ders kitapları haricinde kitap okumamış olmak normaldir. ancak bunun normal olduğunu iddia ederken aynı zamanda bununla ilgili başlık açarak aslında durumu anormalleştiren de beyan sahibinin kendisidir.

asıl konuya gelirsek, bir öğretmen olarak insanların öğrenme tarzlarının birbirinden ne kadar farklı olduğunu biliyorum. bu yüzden de ne kitap okuyanlara filozof gözüyle bakıyorum ne de kitaplara uzak kaldığım zamanlar kendimi kötü hissediyorum. insanların kitap okuması değil, kendi tarzını keşfedebilmesi önemlidir. insanın vizyonunu genişleten şey kitabın cildi değil, içindeki bilgiyse eğer ki bu konuda bence hepimiz hemfikiriz, o halde ben o kitapta yazanları bir videoda dinleyerek öğrenmeyi tercih ediyorsam, günün sonunda o kitabı okuyan kişiden bir farkım yok demektir. şahsen okuyarak değil, her zaman yazarak ve dinleyerek öğrenen biri oldum. üniversite sınavına girdiğim sene 1 milyon 825 bin kişinin içerisinden düz liseli bir sözelci olarak ilk 3000 kişi arasına girdim. türkiye'nin en güzel üniversitelerinden birinde okudum. şu an çoğunuzun haberdar dahi olmadığı dünya çapında binlerce insana uzaktan eğitim imkanı sağlayan bir platformda, kendi alanımla ilgili ingilizce bir eğitime devam ediyorum. moda ve tasarım alanında bir sertifikam ve onlarca çalışmam var. tiyatro, resimden sonraki en büyük ilgi alanım. ara sıra sırf zevkine oturup khan academy'de psikoloji, tıp gibi alanların derslerini izlerim. 20 senelik uzman psikiyatristle, psikolojik problemler ve ruh sağlığı üzerine en son birkaç gün evvel uzunca bir sohbet ettim. kelime haznesinin genişliğiyle tanınan ve bir toplumda kendini herkese dinletebilen bir insan olarak, deli gibi kitap okumadığım için kültürsüz olduğumu söyleyen bir insan karşıma çıkarsa cevap vermeye tenezzül etmem.

özetle bu işler zevk meselesidir. alimi alim eden kitap okuması değil, bilgiyi alabilmesidir. bilgiyi nasıl alacağınız ise tamamen sizin tercihinizdir. boşuna tartışmayın.
Cahille girme münakaşaya ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına demiş mevlana.

Sadece Ders kitaplarıyla biryerlere gelirsin ama kültürsüz bir birey olarak yetişirsin.
orman yangını mı oldu oralarda.