1. 1.
  Aslında 18 yaş diyecektim ama o kadar da insafsız olmayayım diye düşündüm. Sonuçta herkesin bazı şeyleri anlayabilme kabiliyeti aynı seviyede değil. Kimileri erkenden farkeder, kimileri de belli bir döneme kadar kafasını çalıştırmaya tenezzül bile etmez.

  Her neyse; bu tip insanlar, bu yaşına geldiği halde hala liseli ergenler gibi, kendisine hiçbir faydası dokunmayacak olan, hatta o kişinin duygularını sömürerek gelir elde etmeye dayalı ticari bir şirketin taraftarlığını yapar, tartışmalara girerek ölümüne savunur, kavga eder, yaralanır, hatta bazen öldürür veya öldürülür!

  Üstelik bu insanlar, kendi tuttuğu takımı tertemiz, diğer bütün takımları çirkef, şikeci vs. Diye yaftalar.

  Dünya piyasasının en büyük paylarından birine sahip bir sektördür spor sektörü. özellikle futbol. Ve böyle büyük paraların döndüğü bir alanda tek bir kulübün, hatta tek bir insanın bile tertemiz kalacağını düşünmek, en kibar tanımıyla mallıktır! Bu kadar parayı elde edebilmenin tek yolunun herkes gibi şerefsiz, namussuz olunması gerektiği için, bu alanda namuslu ve dürüst tek bir insan bulmak mümkün değildir. Bu yüzden, taraftarlık denilen bu saçmalık, bu kirli işlerin yürümeye devam etmesinden başka hiçbir boka yaramaz.
  5 -3 ... saglicakla kalin ve damarli
 2. 2.
  sonuçta bunun düğünü var, toplantısı var kokteyli var. takım hep lazım. muhafaza etmek lazım.
  2 -1 ... yemo
 3. 3.
  takım tutmanın ne anlama geldiğini halen anlayamamış tiptir. onun yerine olta takımını tutsa da biraz balık yakalasa daha iyidir.
  -2 ... leonunpatisi
 4. 4.
  Gönül verdiği insanların Kendisini sömürmelerine izin veren insandır.
  3 -2 ... saglicakla kalin ve damarli
 5. 5.
  baba parası yemeye devam ediyordur muhtemelen hala karın doyurmadığını anlayamamıştır.
  5 -2 ... allahless
 6. 6.
  Bünyesinde çeşitli spor faaliyetleri yapılan ticari holdingler için ölen veya öldüren insanlardır. En masumane olanları bile bu holdinglere para kazandırmak için evini çocuğunu dahi mağdur eder.
  5 -2 ... 80 the city
 7. 7.
  şimdi bir defa senin sevgi anlayaşın 'menfaat' 'bana bir fayda sağlaması' 'kazanç' gibi kavramlar üzerine kuruluysa zaten sen takım değil el feneri bile tutma dedirten başlık.

  ikinci olarak bazı kavramları, kişileri severken neden-sonuç ilişkisi aranmaz. sadece seviyorsundur işte. rahmetli metin oktay'ın da dediği gibi '..din gibi, mezhep gibi..' yani diyorki futbol sevgisi din sevgisine benzer. ve din de dogmatik tir. tartışamazsın. görmediğin bir varlığa inanıyorsun zaten bunun nesi tartışılabilir? somut şeyler tartışılır. yani futbolu da sadece seversin işte, içinden gelir. bana faydası ne, ne kazanıyorum, zarardamıyım diye düşünmez insan pek.. içten gelen bir şey.

  'üzerinizden para kazanılıyor, emiliyorsunuz, gerizekalılar hohohoh' gibi cümle avrupa ve dünya standartlarında geçerli olabilir. ama türkiyede orjinal forma satışlarının yerlerde olduğu, lisanlı ürünlerin zerre değer görmediği, pazardan 10tl'ye alex yazan formalar alındığı bir futbol piyasası görülmektedir. aksine bence taraftar futbol sektörünü kazıklamaktadır. haftada 3 tl kahvede ligtv izleme parası vererek drogba, sow filam görmektedir.

  ha diyelimki tam tersi. azınlığım ve çok deli paralar yatırmaktayım kulübüme. formalar, atkılar, kombineler almaktayım.. sana ne?

  yani çok kaba bir tabir oldu ama özetleyen kelim cidden bu 'sana ne?'.

  yani bu bir lükstür.. sen 'futbol gerizekallıktır rörörö' dersin. bense 'futbol gerizekallıktır rörörö' entrysini girmek için kullandığın iphone 5'ine bakıp 'gerizekalıya bak 3bin tl vermiş bir telefona' derim.

  bu bir örnek tabi telefon, araba, etkinlik lüks şeylerdir ve zevke girer haliyle zevk ve renkte tartışılamaz.

  özetle;

  futbolu sevmek için bir neden aranmaz. futbolu sadece seversin veya sevmezsin. bu.
  4 -4 ... bokuboncuklu
 8. 8.
  "Futbolu seviyorum, sana ne" diyerek kendini savunan insandır. Bu ülkede takım tutan insan sayısı %99'sa, futbolu seven insan sayısı %10'u geçmez.

  Bu ülkede futbol değil, takımlar seviliyor. Hatta takımlar da sevilmiyor. Bu ülkede sevilen tek şey insanların birbirlerine üstünlük kurma hırsı.

  Taraftarların sevdikleri şey eğer tuttukları takımlar olsaydı, yakın zamanda oynanan galatasaray barcelona veteran maçında tribünler tıklım tıklım olurdu. Her fırsatta "süper adamdı, şöyle efsaneydi böyle müthişti" diye anılan adamların hepsi orada oynadı. Ama kimse orada yoktu. Neden? Çünkü ortada bir rekabet, başkalarına karşı koz olarak kullanılacak bir ödül veya şampiyonluk yahut herhangi bir başarı hedefi yoktu.

  Bu ülkede gerçekten futbolu seven insanların oranı, o maçta arena'nın doluluk oranı kadardır.
  5 -3 ... saglicakla kalin ve damarli
 9. 9.
  takımını en azından ekran karşısında destekleyen insandır.
  3 -2 ... caraskal
 10. 10.
  Zeka seviyesinde ciddi sıkıntıları olan, bazı davranışlarının anlayışla karşılanması gereken, kendisine iyi davranmanızın gelecek nesiller adına önemli olduğu kişidir.
  1 -2 ... saglicakla kalin ve damarli