bugün

nasıl aramaysa enkaza 4 saat uzak mesafede yapılıyor. köy korucusunun haberturk sunucusuna dedikleri;

-yenge buraya gelmek zor.
-5 ceset var fakat çok titriyoruz muhsin başkanı tespit edemedik 1 kişi kayıp aranıyor.
milliyet yazıcıoğlu'nun cesedine ulaşılmıştır diye haber geçmekte.

http://www.milliyet.com.t...0edildi&KategoriID=15
yazık türkiyem yazık. altı uçak ve ikibine yakın asker, insan arıyor ama bakılmayan, ihtimale bile alınmayan yerde bulunuyor enkaz. buda arama işinin başıbozuk ve baştan savma yapıldığını gösteriyor. hangi partiden olursa olsun sorun o değil. sorun oradakiler insan. lafa gelince ebesinin bilmem neresinde bile çekiyoruz diyen zihniyet buna bir açıklama getirmeli. eksi yirmi derecede kuzey ırakta operasyon yapabilme kabiliyetine sahip bu ülke o cesedi üçüncü günde bulmamalıydı. ölenlere allah rahmet eylesin diyorum.
ülkemizin ve saygıdeğer bakanımızın; değil son teknoloji teknoloji kelimesini bile zikretmemesi gerektiğini bir kez daha bize hatırlatan kaza hangi çağdayız ama insanlar öldükten sonra yine bulunamıyor da köylüler kendi çabalarıyla dağa çıkıp buluyorlar ama ülkenin olmayan teknolojisi mühendisler uzmanlar bulamıyor..

haberturk kanalı spikeri köylüyle konuşuyor;
spiker; yaşayan varmı?
köylü; biraz daha durursak bizde ölürüz yaşanması imkansız
spiker; peki başkanı gördünüz mü?
köylü; yüzlerinde iki parmak kar var tanınmayacak durumdalar.
kazazedelerin enkazdan kurtarılabilme şanslarının olduğunu bilmek duyulan acıyı kat be kat artıyor. olay yerine müdahalede geç kalınması, elt cihaz ayarları, hele yanlış yerde aramış olmaları en hazmedilemez olanı başına buyruk arama yapmaları canlara mal oldu. yine yazık oldu. ders alınır da yeniden yaşanmaz umalım demek gerek ama biliyoruz ki saçma, olasılıksız bir dilek.
muhsin yazıcıoğlu için kör öldü badem gözlü olayı yaşanmasına sebebiyet verecek, temennim vermemesi. bunun dışında helikopterde, muhsin yazıcıoğlu dışında 4 veya daha fazla hayat daha vardı ki, hele bi' tanesi donmak üzereyken, bacağı ağrılar içindeyken ve etrafındaki herkesin öldüğünü idrak etmeye başlamışken bile 112 görevlisiyle konuşmayı sürdürmesiyle, sakinliğiyle, insanın içini dağlıyor. üstelik eğer 112 görevlisi gerçekten işiyle alakalı biri olsaydı telefonu turkcell ise, ismail güneş'e aynen şunu söyleyip, neredeyim yazıp 2222 ye mesaj gönderin ve gelen koordinatları bize verin deseydi, herhalde bulunmaları toplamda 45dakikayı almazdı, üstelik kendilerine en yakın noktaları vs. de tespit edebilirlerdi.

ya.. bakın bu kadar kolaydı. hadi şimdi hepimiz neredeyim yazıp 2222 ye gönderiyoruz en fazla 1 dakika içinde gelen cevaba ağzımızı açıp bakıyoruz ve hala fbi filmi gibi kapatmayın telefonu yer tespiti yapıyoruz, diyoruz.
112 görevlisi. her şeyi bilmek zorundadır. her şeyi.

(bkz: turkcell)

faciadır.
düşen helikopterin ancak 48 saatte bulunabilmesi faciadır. insanlık ayıbıdır, yazıktır o insanlara, kuzu gibi, evde çolukları çocukları bekler ne kötü, senin arama kurtarma ekiplerin, telefon sinyalinin gittiği en bilmem ne yeri gösterecekte, sen bunu akıl edemeyeceksinde, senin canın orda ölecek. allah'ım sen benim aklıma mukayyet ol.
türkiye'de kritik noktalarda bazı gerizekalıların yer aldığını gösteren kaza. demek ki bazı krizler ve afetler gerizekalılar tarafından idare ediliyor. dağın sinyali yansıtabileceğini ve yönün birebir zıt olabileceğini hesaba katmayan bu gerizekalılar söz konusu enkaza belki de 6 saat sonra ulaşılabilecekken 48 saat sonra ulaşılmasının müsebbibidirler.
vay anam vaaay!

olay yerinden köylülerle canlı bağlantı yapılıyor...

devletin tüm kademeleri ters köşeye yatmış... hakkaten ya, tüm siyasi iktidar kademelerine ve ilgili rütbeli personele soruyorum...

o koltuklarda niye varsınız allasen? birbirinizi dinleyesiniz diye mi sayın telekulaklar?
bu içler acısı kazadan sonra ab süreci, muassır medeniyet seviyesi, ilerleme, çağdaşlık, dünya standartları hele hele teknoloji kelimeleri ile türkiye'yi aynı cümlede kullanacak olanlar durup bir düşünmeli, utançlarından yerin dibine girmeliler. * *
Çok zor, acı, elem dolu bir olay. inşallah Muhsin bey kurtulur.
akp'ye hesap soranlara hala akp fanatiklerinin " siyasi rant " yapmayın diye utanmadan çıkıştığı hadise.
yahu elin korucusu gidip buluyor, koskoca hükümet 50 saatte bulamıyor.
kadrolaşma uğruma elin imamlarını, cahillerini atarsan olacağı budur.
tren kazası için " allah'ın taktiri " diye insanlara yüzde 47 oy verirsen olacağı bu.

tam anlamı ile rezillik. yazık, olan oradaki 6 kişiye oldu.
bir hükümetin basiretsiz, beceriksiz yönetimi ve onları hala şakşaklayanların kurbanı oldular.
allah rahmet eylesin hepsine.
ölmelerinden öte böyle pisi pisi ölmeleri insanın canını daha çok yakıyor.

dünyaya rezil olduk yine.
50 saatte bir helikopter bulamayan ak! türkiye.
bu teknolojiyle bu helikopterin bulunması nasıl iki gün sürer diye kendimi düşünmekten alamadığım kaza.
filistin semalarından santimetrekare tarama yapabilen ve yaptığı taramayı kendi karargahlarına 2.5 saniyede aktaran insansız uçaklara sahip olan bir ülkeye, '''daha da davosa gelmem'' şeklinde ayar verip kendi memleketinde düşen bir helikopteri 2 gün sonra köylülerce bulunan bir başbakanın ülkesinde yaşanmış trajik kaza.

herkesi elindeki ampul işlemeli bayraklarıyla esenboğa'ya davet ediyorum; 'maraş fatihi' ni karşılamaya.
adından çok daha söz ettirecek, lafta değil içten sitemler yükselten kaza.

''bu ve diğer başlıklarda yer alan tepkiler tabi ki sadece muhsin yazıcıoğlu için değil 6 kişiye duyulan üzüntüyü bilindik tek isimde toplamaktır. sayfalarca entry okununca anlaşılan diğer 5 kişinin canının sallanmıyor olduğu, kıymetsiz görüldüğüyse üstüne söylenecek söz yok.''
medeni bir ülkede hükümetin istifasını dahi gerektirecek gelişmeleri olan kazadır. memleketimde durum farklıdır; gözler dolu dolu bir vatan evladıydı nutku, öğle namazını müteakip bir defin, bir iki siyaset meydanı... dosya kapanır.
6 kişinin ölümü nereden baksan üzücüdür de bu kazanın sonrasında yaşanan o 45 saatlik periyot, türk tarihine geçmiş büyük bir arama kurtarma "rezaletidir". 2009 yılında türkiye'de bu manzaraları seyretmek en az ölen kişiler kadar acı vericidir. belki de kazada ölen bir parti başkanı olmasaydı böylesi bir rezaletten tüm türkiye'nin haberi olmayacaktı. binlerce görevli ellerindeki son teknolojiyle neredeyse 2 gündür arıyor ve enkaz ilgisi alakası olmayan bir yerde köylüler tarafından bulunuyor. hayır arkadaş arama-kurtarma rezaletini geçtim, medyanın göz göre göre desteksiz sallaması nedir? bu ülkenin adam olmasını geç, birazcık düzeldiğini bile göremeyecek miyiz?
kazadan altı saat sonra atv nin 'enkaza ulaşıldı ambulansa yol açılmaya çalışılıyor' haberleri, her nedense amerika ırak'ı vurdukça ''hiç sorun yok bu savaşın galibi biziz'' diyen ıraklı gariban yetkiliyi hatırlattı.

damatlar böyle günlerde kayın pederlerinin yanlarında olmalı değil mi?
acı ve utanç veren trajik kazadır.

resmi ekiplerin arama yaptığı bölgeden çok farklı bir bölgede köylüler tarafından bulunuyorlar. düşünün şimdi.. siz devlet olarak bırakın enkazı bulmayı, enkazın bulunduğu yeri yanlış olarak tespit edip arama yapıyorsunuz. donanımlı ekipleriniz bir halta yaramıyor, sonunda köylü kendi imkanlarıyla enkazı buluyor.. bu işin ilk utanç boyutu.

6 kişinin soğuktan donmasına engel olamadığın gibi şimdi de ordaki 17 köylünün hayatı tehlikede. yeri biliyorsun, nokta belli ama gidemiyorsun. bu da işin ikinci utanç boyutu.

ve düşünüyorum bütün bunların üstüne. ben bu ülkenin başbakanı olsam ve devletimi bu acizliğin içine soksam o koltukta oturmaya devam edemezdim.

ne diyordu sayın başbakan.. "sen türkiye'sin büyük düşün."

evet başbakan şimdi büyük düşün..
yazık oldu, ister sağda olsun, ister solda olsun ne düşünürse düşünsün herkesin tanıması gerekir muhsin yazıcıoğlunu, bazıları Allahından buldu gibi sözler sarfetsede,dik duruşunu hiçbir zaman kaybetmeyen önemli bir liderdi.belki görüşleri bzılarımıza yalnış geliyordu. belki içten içe kızyorduk. bazen, fakat bilinmesi tanınması lazım rahmetlinin, onun siyasi hayatını bilmek demek türkiyenin demokrasi tarihini bilmek demektir aslında.
yazık oldu be herseydan önce insandı.
nerede biteceği bilinsede bu bitiş sonucunun düşünülmek istenmediği, sonuçta düşünmek istenmeyenin olduğu, korkutucu bir sonla biten kaza . allah rahmet eylesindir .
bazı sözlük yazarlarını ne olduğu belli olmayn bir mutluluk ve oh olsunculuk içine sokan durum.
bir insanın helikopterle kaza yaparak,donarak ölmesi birilerine gülme malzemeside olabiliyormuş.
yazık.
insanlığınızdan utanın.
gercek bir kaza mı diye düşündüren olay. *
hani o 25 dakika dil döken muhabir vardı ya,
sadece bacağı kırılmıştı, güçlü geliyordu sesi,
o da kurtulamadı..

kurtarılamadı..

kurtarılmadı..

yakınlarının başı sağolsun..
ülkemizin olası bir afette ne kadar kötü duruma düşeceğini göstermiş kaza. en çok da iha muhabiri ismail güneş'in ölümü canımı acıttı.
kazazedelerin durumu hakkında kimsenin net bir bilgi veremediği, veremeyeceği kaza. içindeki kim olursa olsun, berbat geçen günümün üzerine bir de tuz biber ekmiştir. helikopterin içinde, hayatta olan; telefonda 20 dakika konuşturup o durum içerisinde uğraştırdığın adam. ve sen bunların yerini 47 saatte, o da amerika sayesinde bulabiliyorsun. umarım bu da türkiye'yi karalamaya yönelik "efsane"lerden biridir, koca helikopteri yanlış yerde arayıp amerika'nın uyarısıyla "aa burdaymış lan ehiehi" diyen bir devlet hayal etmek istemiyorum ben. gerçek olmasın. ulan beğenmeyip taşak geçtiğimiz ülkelerde yok bu rezillik. koca bir helikopteri 47 saatte bulamamak nedir?

üzeri karla kaplanmış. siktir ordan, nereye karla kaplı lan? duymadınız mı adamın söylediklerini? apaçık bir alanda, görmemek mümkün değil diyor. abi anlamıyorum ben, burda uçağa helikoptere binen hiç mi insan yok? mart sonunda dağın zirvesinde hangi helikopter kar yüzünden görünmez hale gelir? cesedi, dumanı, parçası, gözükmez mi lan koca helikopterin? yemeyin bizi bunlarla, yanlış yerde arayıp "karın altında mı lan yoksa?" diye düşünmekle adam kurtarılmıyor.

korucunun verdiği bilgiye göre de ne yazık ki 3 kişi donmuş olarak bulunmuş, 3 kişi de kayıp. korucunun olay yerinden bilgi verdiği ve bunun gerçek olduğu düşünülürse, tek tesellimiz ilkyardım bilgisi fazla olmayan ve tıptan pek anlamayan korucunun, hala hayatta olanları öldü zannedip böyle bir bilgi vermesi olacaktır. fakat 47 saat karın altında aç susuz bekleyen insanların da buzluktaki buz olmadığını hatırlatmakta fayda var, sıcağı görünce çözülmeyecekler ne yazık ki.

umarım, hepsi sağ kurtulur. bbp'liler nereyi yakar onu bilmem de, böyle bir adilik yüzünden 10 kadar çocuk, 5 hatta 6 tane kadın korumasız kalacaksa; allah hepinizin bin belasını versin.

edit: belirtmeden geçmek istemedim. yerleri tespit edilsin diye verdiği mücadeleden sonra, apaçık yerde helikopterin bulunamaması sonucu ölüp de eşini ve çocuklarını yalnız bırakan ismail güneş'i düşünmek çıldırtıyor beni. yazıklar olsun.
güncel Önemli Başlıklar