bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. .
    türkiye saatiyle 23:00'te başlayacak urvalsdeild 4. hafta maçıdır.

4 mayıs 2010 fh hafnarfjardar breidablik ubk maçının bir anlamda rövanşıdır kopavogur ekibi için. hoş o maçın skorunu hatırlamıyorum, belki de hafnarfjardar için rövanştır hehe. sözlük yazarlarının pek sevdikleri, hiçbir maçını kaçırmadıkları hafnarfjördur ekibi ne yapabilir? şansı nedir? şöyle kısa bir maç değerlendirmesi yapalım.

izlanda ligi bildiğim kadarıyla hiçbir televizyon kanalından yayınlanmıyor. izlandalı "ağbi"lerimle irtibattayım, bilgi aldığımda kesin olarak yazacağım. yayınlansa da bu kanallar izlanda dışında izlenemiyordur muhtemelen, çanakla falan da olmaz o iş. dolayısıyla, izlanda ligiyle ilgili bilgi almanın tek yolu ya bir izlandalı tanımak -ki tanıdığınız izlandalı muhtemelen futbolun f'si hakkında bilgi sahibi değildir- ya da günde ortalama 5 saat çalışmak.

az buçuk izlandacamı çeviri motorlarıyla harmanlayarak, kulüp sitelerinden bir şeyler kapmaya çalışıyorum fakat 300 bin kişilik bir ülkede, futbol kulüpleri de internet siteleriyle uğraşmıyorlar haliyle. pek çok takımın sponsoru, şehrin kasabı falan. adamlar bir de host ile, domain ile uğraşıp flaşlı site yapmıyorlar. ekledikleri bilgiler de sınırlı oluyor. transfer haberleri, ne bileyim şusuydu busuydu yazmıyor pek. yazsa ne olacak ki? transfer ettikleri adamı tanıyacak mıyız? yoo. öyle işte.

fm bana çok yardımcı oldu sağolsun, takım kadroları olsun, şusu olsun busu olsun çalıştım baya. hafnarfjardar'ı 2 sezon çalıştırdım, sonra gerçek hayattaki performanslarına falan baktım. oyundaki oyuncularla gerçek hayattaki hacılar paralellik gösteriyor diyebilirim. öyle de bir durum var. çok üzülüyorum sözlük. izlandalılar da futbol oynayabilsinler... her neyse. şimdi bu şartlar altında bir şeyler söyleyecek olursak,

sezon öncesinde kr reykjavik'i mağlup ederek süper kupayı müzesine götüren breidablik, lige çok yavşak bir giriş yaptı. 3 maçta 4 puan topladılar fakat oynadıkları rakipler sırasıyla keflavik(içerde), fram(içerde) ve valur(dışarda). rakipleri her ne kadar şampiyonluk adayıysa da, bu 3 maçta 4 puanda kalmak için bahane olmamalı zira breidablik de şampiyonluk parolasıyla başladı sezona. şu ligde yetersiz görülebilecek haukar, stjarnan, vestmannaeyjar ve belki selfoss var. geriye kalan 7-8 takım şampiyonluk için oynayacak. evet bakalım şöyle bir,

breidablik-keflavik: 0-1
    breidablik-fram: 2-2
    valur-breidablik: 0-2

ilk maçta beraberlik bekliyordum fakat sürpriz olursa o da breidablik'ten gelir demiştim. keflavik altın puanında 3 puan çıkardı. ikinci maçta, deplasmanda sıkıntı yaşayabilen fram'a pek şans vermiyordum. beraberlik kurtardılar. gitti mi sana 5 puan? üçüncü maçta breidablik toparlandığını açık bir şekilde gösterdi. hafnarfjardar'a kök söktüren valur'u, reykjavik'te dize getirdi ve "heveslenmeyin piçler" diyerek üst sıraları zorlayacağının sinyallerini verdi.

toparlamak gerekirse, zor rakiplerle karşılaşmanın ve kupa almış olmanın yavşaklığıyla breidablik'in sezona çok da iyi başlamadığını fakat zamanla toparlanacağını ve zirveyi zorlayacağını düşünüyorum. 22 haftalık, 12 takımlık izlanda liginde, ligin hemen başında 4 hafta üst üste izlanda için "dev" sayılabilecek kulüple karşılaşmak, büyük bir fikstür şanssızlığı. bu maçta ne yapacakları konusunu, maç yorumunda inceleyeceğiz efendim. şimdi gelelim hafnarfjardar'a...

fm'de çalıştırmış olduğumdan ötürü sempati duyduğum bir takım hafnarfjardar. şehirleri de çok güzel. ben öyle ülke başkentlerinde, kalabalık yerlerde yaşamayı sevmem. hoş reykjavik kalabalık değil ama... yine de ne bileyim, hafnarfjördur daha sevimli geldi. şehrin, daha doğrusu kasabanın adı hafnarfjördur fakat takımın resmi sitesinde kulüp ismi hafnarfjardar olarak geçiyor ve pek çok yerde böyle kullanılıyor. iddaa, canlı skor siteleri falan hafnarfjördur diyorlar ama ne bileyim... hafnarfjardar diyelim biz. 3 haftalık periyotta neler yaptıklarına bakarsak,

valur-hafnarfjardar: 2-2
    haukar-hafnarfjardar: 0-1
    hafnarfjardar-vestmannaeyjar: 2-3

valur deplasmanından çıkarılan 1 puan iyidir. fakat son şampiyon, hatta son yılların şampiyonu, beraberliği dahi son dakikalarda zorla kurtardı, bu hiç hoş olmadı. dj ercik olsaydı eminim uyarırdı bu adamları. haukar deplasmanında da golü ancak 83'te bulabilen hafnarfjardar, pek iyi sinyaller vermiyordu. içerde alınan vestmannaeyjar mağlubiyeti, benim bile sinirimi bozdu. bu vestmanna dedikleri takım 2 senede bir düşen bir takım. koskoca hafnarfjardar'ın içerde götünü yırtması fakat bu takıma 3 gol yiyerek mağlup olması, pek garip.

maç ne olur derseniz... bence gol olur.

lige ısınan breidablik, lige ısınmaya çalışan hafnarfjardar karşısında etkili olacaktır. fakat hafnarfjardar'ın bu maçta bir pislik yapacağını ve çıkışa geçen rakibine "sen dur bakim" diyerek kendi ağırlığını koyacağını düşünüyorum. maç sonucunu 3-1 rakip takım lehine tahmin ediyorum. breidablik öne geçecektir ve ilk yarı 1-1 sona erecektir, böyle de ilginç bir tahminim var.

öyle işte.
    1 -1 ... der meister