bugün

Bir başka haklı öngörü içeren başlık.
Ben zeki değilim siz gözlerinizi yumuyorsunuz gerçeklere.
evet ve beklenen oldu.
https://youtu.be/q7CvQ2cujzY
umut fakirin ekmeği evet, cebinde kendine ancak yeten fakirliğin içinde devasa ruhunu taşıyanlarındır, umut. bütün insanlar elbet bir gün ölür ama umut son insanda yıkılacak.
tabii güzel hayaler bunlar.
bilmiyorum ecevit dönemini yaşadınız mı?
yoksa kulaktan dolma bilgilerle mi 2002 sonrasını analiz edip, yaşınız 2010 dan sonrasını görmeye yetti bilmiyorum.
ancak şu an tayyip ve tayfasını bu döneme benzetiyorum.
o dönemde bel altı vuruşlarla rahmetli ecevit in yürüyememesinden tutun da, cümleleri unutmasına kadar birçok bu dönemin çomarı ve seçmenleri laf ederlerdi, doları bahane ederlerdi falan.

gece nin çok güzel bir şarkısı vardır ben öldüm diye orda geçen bir dize unutmayın ki hayatta her zaman karşınıza çıkacaktır.

"neden insan ayıpladığını yaşamadan ölmüyor"

evet şu an rte de ecevit kadar yorgun ve bitkin. eller titrek ve cümleler kifayetsiz. unutkan.

yabancı para birimleri tl karşısında değer kazanmaya devam ediyor ve biz fakirleşiyoruz. maymun gözünü açtı. halk aç. halk artık akp iktidarına güvenmiyor.
esnaf dükkan kapatıyor. belli bir zümre haricinde para kazanan bir kesim yok. dış borç almış başını gidiyor. ithalat çılgınlar gibi. üretim sıfır.

bu ülkede istatistikler pek işlemez. ordan 2-3 al oraya koy falan, burası ingiltere parlementosu değil.

kötü senaryo şu, eğer rte seçimleri tekrar kazanırsa bu ülkede iktidar yanlıları ve muhalif güçler gibi sınıflar ortaya çıkar. aç kurdu ayı bile boğamaz.

bıçak herkesin gırtlağında, rte istemiyor, akp istemiyor bu seçimleri.

halkın prompterı hiçbir zaman bozulmaz dostum, evine ekmek götüremediği zaman da o prompter ı kimin götüne sokacağını bilir.
(bkz: tamam)

bu kadar az yevmiyelere bu kadar çok algı oyunlarına gerek yok gençler. 11 gün kaldı yaşayıp göreceğiz hep beraber chp ile iyi partinin toplamı 35 mi ediyor 55 mi ediyor. gs seçiminde dedim özbeğin hiç şansı yok cengiz alacak diye. gerçi o çok sürpriz değildi. fenerbahçemizin seçiminde dedim "insanlar aziz gibi rte gibi yöneticilerden bıktı ali koç en az 2 katı oy alacak hatta 3 katı bile olabilir" dedim insanlar güldü. aziz gene kazanacak ali koç ne dedi. sonuç ; ali koç "4 katı" oy aldı spor dünyasının rte sinden. akp kemik seçmeni yüzde 25-30. kalanı"rakip yok mecbur veriyoruz"cular ve doğudan gelen oylardı artık onlarda gelmeyecek göreceksiniz. 16 senedir hep boş konuştu herkes farkında. ve artık karşısında 1 değil 2 ciddi rakibi var. alternatif var yani ve nifak tohumları ancak "ince bira içiyor akşener de fetocu olabilir" başka bir şey de yapamıyor. üstüne doğudaki insanların tamamına sürekli terörist/terör destekçileri deyip üstüne utanmadan kürtçe konuşulan reklamlar çekip "kardeşiz" dedirtiyor. bu insanlar aptal değil. eğer gene verirlerse onlarda her şeyi hak ediyorlardır kimse kusura bakmasın.
Bu ülkede adil bir seçimle ne zaman CHP iktidar oldu ki şimdi olsun?
Tek parti, açık oy gizli sayım falan olsa belki de artık imkansız. Üzgünüm, ağlayın komünist çeteler sizi.
Kürt seçmen ince yi desteklerse tayyibin başkanlığı hayal.
Cumhur ittifakının potansiyeli yuzde 60 falan değildir. Secime katilimin yüzde 85-90 arası olduğu bir ortamda cumhur ittifaki o oy oranını asla alamaz.

Bu durum akp'nin politik bir hatasıdır. 2002-2007 arasındaki akp olsa akp-mhp'nin oy hinterlandı 60 değil 65i bile bulurdu fakat halihazırda akp kendini taşra kökenli egitim ve gelir seviyesi düşük bir yüzde 50 ile sinirlamıs durumda. Kentleşme artıp eğitim ve gelir seviyesi artınca muhafazakar partiler icin erime baslar. Bugün laikliğin baskenti izmir'in menderes'in kalesi olduğunu hatirlatirim.

Baslıktaki iddiaya gelirsek ilk turda bitmez. Ikinci turda rte alir.

Yenilgiyi kabul edememe/oyunda aktör olma meselesine gelince; hayatindaki tek vasfi/başarisı oy attıği partinin iktidara gelmesi olan insanlar için geçerlidir bu.
ilk tur mümkün değil.

seçim 2. turda erdoğan galibiyetiyle biter.

yüzde 52,39.

keşke yüz yüze tanıştığım kişiler olsaydı. kahvaltısına iddiaya girerdik.
Kek vaadinden sonra doğru olandır. Adama yorgun otobüs şöförü deyip durdular adam muavin oldu kek dağıtmaya girişti.
Her sene aynı araştırma şirketleri gerçeği yansıtmayan realiteden koşarak uzaklaşmış seçim öngörülerini paylaşıyorlar ve Erdoğanın ya da Ak Partinin kaybedeceği üzerine varsayımsal hesaplar yapıp kitle iletişim araçları üzerinden halkta bir reaksiyon umuyorlar. Unutulan şey ise kitle aptal değil aksine ne yapıldığı ne yapılmaya çalışıldığını çok iyi anlıyor. Vesselam.
1940'lardan beri CHP ne zaman yüzde otuzu geçmiş de cumhurbaşkanı çıkaracak. Siz seçimden sonra kılıçtaroğlu, ince kavgasını seyredin.. Ey chp'liler şimdi safınızı belirleyin. kılıçtaroğlunu tutuyorsanız milletv'ekili oylarınızı yüksek çıkarın, eğer ince'yi tutuyorsanız, cumhurbaşkanlığı seçiminde ince'nin oyunu yüksek çıkarın ki istediğiniz kişi CHP'nin başına geçsin... başkanlık sisteminde aday olmayan bir başkanınız var... eğer inansaydı başkan olacağına muhakkak aday olurdu. Kılıçtaroğluna yenilmiş bir kişinin cumhurbaşkanı olabileceğini düşünmek ise saflık olur.
o yüzden mi tüm mitingleriniz bomboş ve kimse yok? eskiden olsa ankara mitingini rte bir stada sıkıştırır mıydı? referandumda apaçık oylar çalındı. bir önceki seçimde istikrar sürsün diye oy verildi ama islamcılardan bir bok olmayacağını herkes gördü. sizin oyunuz yüzde 20'yi geçmez, yüzde 10'da para için havlayanlar var, hepsi bu. bu para için havlayanlardan bir kısmı sözlükte ak trollük yapıyor.
bakın arkadaşlar bu yazdıklarımın sizi üzdüğünü, sinirlendirdiğini ve kabul etmekte zorlandığınızı biliyorum. ama siz de içinizde bir yerlerde bu öngörünün haklı çıkacağına dair bir inanç taşıyorsunuz. çünkü bir sürü tecrübe yaşadınız bu konuya dair. ve korktuğunuz şey gerçekleşecek yine.
ama bunun sebebi sizin çok yanlış oluşunuz değil, sadece sizin arzu ve hayallerinize hitap edebilecek bir iktidar için müsait bir sosyolojik tablo oluşmaması.
toplumsal dönüşümler zaman alır ve şu anda böyle bir dönüşüm yaşanıyor ülkede. bu ülkenin yapı taşı ve en kalabalık grubunu oluşturan muhafazakar merkezin devletten taleplerine karşılık bulduğu ve doyuma ulaşana kadar bundan vazgeçmeyeceği bir dönem yaşıyoruz.
bu kitle zenginleşip kentlilere mahsus ihtiyaçları oluştuğunda iktidardan beklentileri ve bu haseple iktidar değişecektir. sizin bana ne canım dediğiniz büyük yatırımlar bu ülkedeki birçok insan için ekmek demek ev demek. kaldı ki bahsettiğim türde değişim şimdiden usuldan başladı ve insanlar büyük projeler yerine bireye nefes aldıran icraatları talep etmekte ve hükümet de bireylere hitap eden mikro projeler geliştirme derdine düştü. (millet parkları, kıraathaneler de dahil olmak üzere seçim bildirgesinde 146 tane mikro proje)

toplumsal dönüşümü en okuyan parti ak parti. bence ezberlerinizin dışına çıkın ve oyunda siz de aktör olun.
aksi takdirde güneşe küfür eden adanalı kadar biçare bir hayatı nihayete erdirirsiniz.
“cumhur ittifakının oy potansiyeli yüzde 60 a yakındır.”
Ben ikna oldum.

görsel
Krizle gelen krizle gider.
Bunu hesaba katmiyorsun aktrol.
Ancak 2.5-3 milyon mühürsüz Tayyip oyları ile geçerli olabilecek realite.
yüzde 45 üzeri oy cumhur ittifakı için meclis çoğunluğunu sağlayacağından esasen meclis aritmetiğinde de sorun olmayacaktır. ama ne kadar güçlü gelinirse hükümetin eli o denli güçlü olacaktır.
cumhur ittifakının oy potansiyeli yüzde 60 a yakındır. kur kaynaklı ekonomik gerekçelerle bu oranda bir azalış söz konusu olsa bile seçimi etkileyecek oranlara ulaşması mümkün değildir.
ama siz yine de umutlu olun tabi, umut fakirin ekmeği.
şahsi görüşüm ilk turda bitmeyip ikinci tura kalacağı.

2. tura kalırsa muharrem ince'nin cumhurbaşkanı olması ise çok uzak bir ihtimal değil. ilk seçimdeki oy oranları bu tahminlerin çok net yapılacağını gösterecek.
Gecenki bursa mitinginde sonra butun umutlarim tekrardan yeserdi ne derseniz deyin.
hay ağzına sağlık. nasılda özetlemiş yazar burda.
Seçimin ilk turda biteceğini öngörmek için siyaset bilimci olmaya gerek yok. 17 nisan referandumunda oylanan şey sistem değişikliğiydi rte gitsin mi kalsın mı değildi kaldı ki onda bile yüzde 52 ye yakın oy alarak sistemi değiştirdi cumhur ittifakı. sanırım yüzde 49'un tamamının muhalif olduğu zannı sizi gereksiz yere heyecanlandırıyor. insanlar referandumda sistemi oyladılar sistemi işletecekleri değil * uyanık olun.
şimdi ise rte oylanıyor ve onun toplum tarafından kabulü çok daha yüksek ve liderliğine duyulan güven diğer parti seçmenlerini de kapsıyor.
Hasılı seçim ilk turda bitecek gibi duruyor.
bir de muharrem yüzde 30 alır akşener yüzde 20 alırcılar var * güzel kafalar bunlar ama siyaset bilimi diyor ki chp ve iyi parti seçmeni arasındaki oy geçişkenliği çok yüksek yani biri yükselirse diğeri alçalır.
şöyle ki muharrem'in yüzde 30 alması için meral'in yüzde 2 alması gerekir. çünkü bu iki partinin seçmen havuzu yüzde 35 civarında. ikisinin oy pastası yüzde 35 üzerinden bölüşülecek. o haseple yüzde 24-28 arası muharrem yüzde 7-11 arası akşener oy alır.

gerçekçi olursanız az üzülürsünüz. her seçim gaza gelip balkon konuşması sonrasında türkiye'den siktir olup gitmek başlığını duygusal hezeyanlarla dolduruyorsunuz.