1. 1.
  Seçimin ilk turda biteceğini öngörmek için siyaset bilimci olmaya gerek yok. 17 nisan referandumunda oylanan şey sistem değişikliğiydi rte gitsin mi kalsın mı değildi kaldı ki onda bile yüzde 52 ye yakın oy alarak sistemi değiştirdi cumhur ittifakı. sanırım yüzde 49'un tamamının muhalif olduğu zannı sizi gereksiz yere heyecanlandırıyor. insanlar referandumda sistemi oyladılar sistemi işletecekleri değil * uyanık olun.
  şimdi ise rte oylanıyor ve onun toplum tarafından kabulü çok daha yüksek ve liderliğine duyulan güven diğer parti seçmenlerini de kapsıyor.
  Hasılı seçim ilk turda bitecek gibi duruyor.
  bir de muharrem yüzde 30 alır akşener yüzde 20 alırcılar var * güzel kafalar bunlar ama siyaset bilimi diyor ki chp ve iyi parti seçmeni arasındaki oy geçişkenliği çok yüksek yani biri yükselirse diğeri alçalır.
  şöyle ki muharrem'in yüzde 30 alması için meral'in yüzde 2 alması gerekir. çünkü bu iki partinin seçmen havuzu yüzde 35 civarında. ikisinin oy pastası yüzde 35 üzerinden bölüşülecek. o haseple yüzde 24-28 arası muharrem yüzde 7-11 arası akşener oy alır.

  gerçekçi olursanız az üzülürsünüz. her seçim gaza gelip balkon konuşması sonrasında türkiye'den siktir olup gitmek başlığını duygusal hezeyanlarla dolduruyorsunuz.
  18 -22 ... asitbazdengesi
 2. 2.
  hay ağzına sağlık. nasılda özetlemiş yazar burda.
  5 -6 ... bittimiacaba
 3. 3.
  Gecenki bursa mitinginde sonra butun umutlarim tekrardan yeserdi ne derseniz deyin.
  4 -6 ... demokratik kral
 4. 4.
  peki rte başkan seçildi. okey. meclis muhalefete geçerse ne olacak küçük bey? ak partinin tek başına meclis üstünlüğünü sağlayamayacağı kesin gibi. mhp'nin gerçekten %8-10 falan alacağına mı inanıyorsunuz? ittifak yasasının geçmesiyle akp'nin kaymağını çok yediği d'hont sistemi de bitmiş gibi oldu. bu entrymi bir yere not et akp'nin kalesi gaziantep'te bile milletvekilleri 7 cumhur 7 muhalefet şeklinde dağılacak. cumhur ittifakı kendi kalelerinde bile tam üstünlük sağlayamayacak. zaten meclis çoğunluğunu da böyle kaybedecek.
  5 -3 ... gamzedeyim deva bulmam
 5. 5.
  şahsi görüşüm ilk turda bitmeyip ikinci tura kalacağı.

  2. tura kalırsa muharrem ince'nin cumhurbaşkanı olması ise çok uzak bir ihtimal değil. ilk seçimdeki oy oranları bu tahminlerin çok net yapılacağını gösterecek.
  3 -4 ... iplerini koparan kukla
 6. 6.
  yüzde 45 üzeri oy cumhur ittifakı için meclis çoğunluğunu sağlayacağından esasen meclis aritmetiğinde de sorun olmayacaktır. ama ne kadar güçlü gelinirse hükümetin eli o denli güçlü olacaktır.
  cumhur ittifakının oy potansiyeli yüzde 60 a yakındır. kur kaynaklı ekonomik gerekçelerle bu oranda bir azalış söz konusu olsa bile seçimi etkileyecek oranlara ulaşması mümkün değildir.
  ama siz yine de umutlu olun tabi, umut fakirin ekmeği.
  4 -6 ... asitbazdengesi
 7. 6.
  Ancak 2.5-3 milyon mühürsüz Tayyip oyları ile geçerli olabilecek realite.
  10 -8 ... alkolik oldum
 8. 7.
  Krizle gelen krizle gider.
  Bunu hesaba katmiyorsun aktrol.
  6 -5 ... karton toplayan cocuk
 9. 8.
  “cumhur ittifakının oy potansiyeli yüzde 60 a yakındır.”
  Ben ikna oldum.

  24 haziran cb seçiminin ilk turda bitecek olması
  11 -4 ... odysseus
 10. 9.
  bakın arkadaşlar bu yazdıklarımın sizi üzdüğünü, sinirlendirdiğini ve kabul etmekte zorlandığınızı biliyorum. ama siz de içinizde bir yerlerde bu öngörünün haklı çıkacağına dair bir inanç taşıyorsunuz. çünkü bir sürü tecrübe yaşadınız bu konuya dair. ve korktuğunuz şey gerçekleşecek yine.
  ama bunun sebebi sizin çok yanlış oluşunuz değil, sadece sizin arzu ve hayallerinize hitap edebilecek bir iktidar için müsait bir sosyolojik tablo oluşmaması.
  toplumsal dönüşümler zaman alır ve şu anda böyle bir dönüşüm yaşanıyor ülkede. bu ülkenin yapı taşı ve en kalabalık grubunu oluşturan muhafazakar merkezin devletten taleplerine karşılık bulduğu ve doyuma ulaşana kadar bundan vazgeçmeyeceği bir dönem yaşıyoruz.
  bu kitle zenginleşip kentlilere mahsus ihtiyaçları oluştuğunda iktidardan beklentileri ve bu haseple iktidar değişecektir. sizin bana ne canım dediğiniz büyük yatırımlar bu ülkedeki birçok insan için ekmek demek ev demek. kaldı ki bahsettiğim türde değişim şimdiden usuldan başladı ve insanlar büyük projeler yerine bireye nefes aldıran icraatları talep etmekte ve hükümet de bireylere hitap eden mikro projeler geliştirme derdine düştü. (millet parkları, kıraathaneler de dahil olmak üzere seçim bildirgesinde 146 tane mikro proje)

  toplumsal dönüşümü en okuyan parti ak parti. bence ezberlerinizin dışına çıkın ve oyunda siz de aktör olun.
  aksi takdirde güneşe küfür eden adanalı kadar biçare bir hayatı nihayete erdirirsiniz.
  5 -9 ... asitbazdengesi