bugün

"KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAYA HEVES EDEN BiR ADAM... KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAYI iŞ EDiNMiŞ DOLANDIRICILARIN TUZAĞINA DÜŞÜNCE, ELiNDE AVUCUNDA NE VARSA KAYBETTi... iNANILIR GiBi DEĞiL AMA, 10 LiRALIK 3 ÇAKMAĞA 24 BiN LiRA ÖDEDi... HAYATININ DERSiNi ALDI..."
https://www.youtube.com/w...p;ab_channel=ShowAnaHaber

akla sülün osman'ı getirmiştir.
sülün osmanın üniversitelere ders niteliğindeki on numara sözü;
"BEN DOLANDIRMAK iSTEYENLERi DOLANDIRDIM" 
https://www.yenicaggazete...verdirilmisti-275901h.htm

bu ülkede hala ekmek var ama o ekmeği yiyecek kadar şerefsiz namussuz olamıyorum.
Parası fazladır. Neye harcayacağını bilmiyordur. Boş şeylere bu kadar çok para veriyordur.
(1. elden - based on true story)

bir gün izmir'de bir abi... dedi ki "kalk lan (izmir'deki, çingenelerin olduğu milletin anca ot almaya gittiği) teneke mahallesine gidelim. gümrükçüydü... o da kendince açıkgöz bir tip... (ambargo döneminde) saddam'a uydu malzemesi satmış, gümrükten geçirmiş bir adam.

neyse gittik... avlusu olan bir eve misafir olduk. kanat ızgara falan yaptılar. cigara döndü vs. ben eblek eblek bunların muhabbetini dinliyom... neyse bu kadar yeter....

adamda bir surat var, allah vergisi... 50 metreden dersin bu saf salak diye.
eskiden izmir otogarı şehir içindeydi... o tarafa doğru yürüyor... gözüne yolcu olduğu belli durumu iyi görünen birini kestirince adres soruyo otogar istikametine doğru...başlıyorlar yan yana yürümeye.

kars'tan geldim de... batmanlı bir şerefsiz usta başı var da inşaatta... paramı yedi de... anlatıyo bi yandan.
yolda yürürlerken el çabukluğu, bohça yapılmış,beze sarılmış bi sahte bilezik atıyo yere...bileziğe rakam da vurmuşlar, en zor şey oymuş bu arada... bileziğe 22-24 diye rakam vuran pezemeng de beni oraya götüren abi. neyse...

"aaa ne buldum" diyo. açıp bakıyo... bilezik.
yanda ki "uyanık!" "beraber bulduk ha" diyo. üç beş adım sonra uyanık diyo ki "götürüp satalım"...
bu da diyo ki... "walaaa yok... bu şimdi çalıntı malıntıdır polisle falan uğraşırız ben zaten gariban adamım, korkarım"...

uyanığın kafasında o bilezik o zamanın şartlarında (90'lar sonu) 450 tl falan. diyo ki "walaaa bu 200-250 lira falan eder... ben sana 100 lira vereyim... faraza manisa'da tanıdık bir kuyumcu var ben bozdururum orda" falan diyo...
olur du olmaz dı... "iyi ağaamm" diyip alıyo 100 lirayı.

işin bomba kısmı şu: adam bunu 7-8 yıldır hemen hergün yapıyormuş.
anlatırken de gülüyodu herif bir yandan.

better call saul'daki rolex işi benzeri.
daha da üzücüsü röportaj esnasında, sosyal mesafe kuralları hiçe sayılmıştır. maske, mesafe, hijyen diyoruz ama dayıda hiçbiri yok maalesef.
Dimyata pirince giderken, eldeki bulgurdan olmak denir buna. Kar edecekmis amcam. Ettin hah oldu.
böyle dolandırıcılıklar çok oluyor. dikkat etmek lazım.
haber niteliği olan şey öyle bir adamın çakmağa verebilecek 24.000 tl'sinin olabilmesidir.
Rahmetli amcami istanbul da kamera yerine alakasız bir seyle dolandirmislardi.dikkatli olmak lazım.
Enayiyim ama o kadar da enayi değilim diyen yurdum enayisi.

Bunlara acımıyorum bile.

Dolandırıcı beynini kullanmış ve saksıya oturtmuş.
güncel Önemli Başlıklar