bugün

mesele venezuela değil mesele başka..
görsel
Kimsenin umrunda olmayan birtakım olaylardır. Millette dert bitti venezuela'nın olayları ile ilgilenecek..
venezuela halkı için maduronun gitmesi ve liberalist modern bir hükumetin kurulması, türkiye devleti için ise maduronun kalması daha iyi.
Diplomatik tarihin en büyük vahşetlerinden birini yapan suudi arabistan a ses etmeyen amerika, venezuela da devrim peşinde. Amaç belli, petrol!
izinde olduğu Hugo Chávez de yapamadıklarını, nikolas maduro da deniyorlar. Dünyada herhangi bir ülkeden değil, izlediği milli politikalar nedeniyle yapılan tüm emperyalist baskılara ve bunun baş müsebbibi abd ye rest çekmiş bir venezuela dan bahsediyoruz burada. Üstelikde abd nin dibinde. Tabi ki darbe girişiminin arkasında abd nin parmağı var. Her yolu deniyecekler. Zannetmeyin ki darbeciler venezuela halkını düşünüyor. Sadece verilen emri uyguluyorlar hepsi bu. Belki çok uzaklarda bile olsak, Elbette ki nicolas maduro nun yani venezuela halkının yanında yer alacağız.
sözlükte böyle başlıklar görmek beni sözlük için umutlandırıyor, zira bacak arası muhabbeti görmekten sıkıldım.

ABD ne hayisin be, yoldan geçen bir adamı başkan bile yaparsın herhangi bir ülkeye. orantısız güç abd.
hemen de tanıdılar ve tanıttırdılar diğer memleketlere de kendi adamını.

işin ilginç tarafı Küba ve Venezuela haricindeki bütün Güney Amerika devletleri ABD'nin tayin ettiği başkan adayını tanıdıklarını resmi olarak açıkladılar.
Sosyal medya da basında Venezuela hakkında paylaşım yorumlara nasıl gülüyorum anlatamam.
Venezuela maduro şak şak şak!
Suriye Esad yuuuuuh!

Venezuela da hükümet değiştirmek kaynakları ele geçirmek ve dünyanın ikinci büyük petrol rezervi üretici olan ülkeyi de Suudi Arabistan gibi ele alıp petrol piyasasına tam hakim olup fiyatları üretim miktarını istediği gibi ayarlayarak Çin Rusya Hindistan gibi ülkelerin büyüme ticaret ihracat oranlarını kontrol altına almayı düşünüyorlar.

Suriye de ise, parçala ve israil'in emniyetini sağla ki bölge ülkeleri can derdine düşsün. Önümüzde ki 50 yıl israil'in bölge ülkelerinin yaşaması için vazgeçilmez kaynak su olacak ve bu suyu kontrol et. Tıpkı petrol gibi.

Suriye de dinsel etnik örgütlere ve Esad karşıtı kim varsa onlara her türlü silah istihbarat lojistik desteği veren, ülkede milyonlarca insanı yerinden eden, yüzbinlerce insanı öldüren ABD israil tarafında yer alıp ülke bütünlüğü için israil Amerika bölücü Kürtlere dinci teröristlere karşı savaşan Esad yanında değil karşısında ol.

Gerçekten de gülüyorum.
Maduro seçimle geldi de Esad piyango çekiliş ile mi?
Esad da seçimle geldi.
Maduro devlet başkanı da Esad kanarya severler derneği başkanı mı?
Üstelik açın bakın, anayasa olarak yetki olarak bir farkları yok.
Üstelik Suriye ile bizim anayasamız da çok benzer.
Bir tarafta diktatörleşmiş bir yönetim, diğer tarafta darbe yapmaya kalkışan emperyalizm. Hiç birini tutmak zorunda değilim.
halk kendini emperyalistlere karşı savunmuştur. emperyalistler venezuela'nın durumunu fırsat olarak bilip ülkeye darbeye kalkışmıştır ama engel olunmuştur.

eğer bu darbe başarılı olsaydı bütün petrol piyasası amerika'nın elinde olacak ve istediği gibi fiyatlarla oynayabilecekti. bunun sonucunda da birçok ülke sıkıntıya düşecekti.

maduro'nun amerikan diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için verdiği 72 saat süreyi amerika dışişleri bakanı pompeo uymayacaklarını açıkladı. pompeo, başkanlığını ilan eden meclis başkanı juan guaido'yu başkan olarak tanıdıklarını açıkladı.

ortalık çok karışık şu anda. eğer o 72 saatten sonra maduro bir müdahelede bulunursa kriz veya olaylar olması muhtemel. bu yüzden türkiye'nin yaptığı bu açıklamadan sonra gerekli önlemleri alması gerekir. yoksa amerika türkiye'yi de venezuela'yı desteklediğimizden suçlu olarak gösterebilir.

sıkıntılı günler yakındadır. bu güney amerika'da yaşanan olayların artışı sonucunda yakında bu tarafa da sıçraması muhtemeldir. görüyorsunuz suriye'nin halini. kimin ne yapacağı belli değil.

ülkenin bu zamanda bir takım önlemleri devreye sokması gerekir. yoksa ülke yeni bir bataklığa doğru sürüklenmeye başlar.
Ben maduro'nun yanında değilim mk. Kimse adıma konuşmasın.

Halkı el arabası dolusu parayla bakkala ekmek almaya giderken kendisi nusr-et'te et yiyip sosyal medyada paylaşan adamın yanında olmam ben.

Bir takım olaylardır.

görsel

görsel
Eski venezuela devlet başkanı Hugo chacez döneminde benzinin fiyatın 0.01 dolar iken bu adam maduro bezinin litre fiyatını tam altı kat artıp 0.06 ya çıkardı ve bu da yetmemiş gibi madura benzinin varil fiyatını dünyadaki ortalama benzin fiyatına çıkaracağını söyledi. Şimdi amerikan derin devleti olan bir kaç yahudi ailesi neden darbe yapmak istiyor anlıyormusun

Halen liberal politika ile yetişmiş bazı cahiller bunun bir kurgu oldupunu iddia ediyor. Aslında amerikan derin devleti yokmuş. Zengin aileler yokmuş. Bu cahilleri kaale almayın.

Edit: Siz shellin veya po nun sahibisiniz ve eskiden aldığınız benzinin litre fiyatı kat be kat arttı tepkimiz ne olurdu.
Venezuela'nın içine düştüğü bu durum sırf amerika'nın petrole konma sevdasından doğmadı.

Vaktiyle dolar bağımlılığından kurtulmaya çalışan venezuela, çıkardığı petrolleri euro üzerinden satmak istediğini bildirdi ve bir kısmını da satmaya başladı. Yani petrodolar ilişkisini kendi ülkesi adına yıkmaya çabaladı. Çünkü opec ülkelerinin tamamı abd ne isterse onu yapmak mecburiyetindeydi. Bugün pariteden ışlem gören doların, yarın birden bire düşmeyeceğini kimse garanti edemiyordu. Abd, ülkeleri terbiye etmek için piyasaya dolar sürebiliyordu. Bunun en büyük örneğini ikinci dünya savaşı sonrası yaşanan japonya yardımlarında görebiliyoruz. Işte bu tip bir durumdan, dolaylı bağımlılık kafesinden kaçmaya çalışan venezuela, abd baskısına maruz kaldı. Bütün ülkeler yüksek fiyattan petrol ihraç ederken, venezuela'nın petrolünü kimse almıyor ve adamlar da sudan ucuza satmaya çalışıyor.

Yani, Eğer petrol ihracatçılarından herhangi biri bile farklı bir para birimini sabit hale getirecek olursa amerika'nın ekonomisini temel olarak üzerine kurduğu petrodolar ilişkisi yıkılacak, bu da birleşik devletlerin dibine dinamiti koyacaktır. Yoksa abd'nin tüm petrol kaynaklarını elinde tutmaya ihtiyacı yok. Zaten para birimi ile istediğini yönetebiliyor.

Hah bu arada, 2000 senesinde euro üzerinden petrol satmaya çalışan biri daha vardı? Bildiniz mi? Evet saddam hüseyin. Ya sonra? 2006'da iran desem?
Abd, ırak'a da petrol için girmedi. Petrolü euro'dan ayrı tutabilmek için girdi.

(bkz: Henry Kissinger)
(bkz: petrodolar döngüsü)
Kaddafi Saddam ikisi de öldü.
Esad direniyor. Kaddafi Saddam. Petrolün kurbanı, Esad bölge de su ve petrol kontrolü için yok edilmek isteniyor.
Maduro veya iran için yaptırım müdahale de vb tüm bunlar demokrasi halk iradesi için mi sanıyorsunuz?
Ben anlamadim oradan da bize mülteci mi gelecek simdi.
--spoiler--
ABD Başkanı Donald Trump'ın Venezuela'da muhalefet lideri Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıması, uluslararası siyaseti alarma geçirdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'yi, Venezuela'ya yönelik olası bir askeri müdahale konusunda uyararak, "Böyle bir adım felaket senaryosu olur. Venezuela bizim stratejik ortağımız ve böyle kalmaya devam edecek" dedi. iran ve Çin'den de Devlet Başkanı Maduro'ya destek geldi.
--spoiler--
görsel
(bkz: Juan guaido)

görsel