bugün

Btütn herkese çok geçmiş olsun.
depremin teknik analizine bakacak olursak, birçok yerbilimcinin de söylediği gibi, 12 kasım 1999 depreminde kırılmayan küçük bir fay parçasının (yaklaşık 10 km kadar) kırılmasıyla gerçekleşmiş bir deprem. herhangi bir olağandışı deprem aktivitesi olduğunu söyleyemeyiz. bu deprem bekleniyordu, muhtemelen düzce'nin doğusunda küçük bir fay parçasında daha benzer bir deprem olma ihtimali var ama bunlar yıkıcı değil korkutucu ve sadece hasar yapıcı depremler olacak.

depremin öncü mü artçı mı olduğuna gelirsek, deprem aslında bir artçı sayılabilir. 12 kasım 1999 depreminin doğrudan artçısı değil ama o deprem olduğu için maruz kaldığımız bir doğa olayı. öncü olup olmamasına gelirsek, bilimsel olarak bir depremin ardından daha büyüğü gelmeden öncü diyemiyormuşuz (https://istanbuldepremi.net/oncu-deprem/) ama bu depremin öncü olmadığını, bölgedeki fay dağılımını çok iyi bildiğimizden ve büyük çoğunluğu 1944 - 1957 - 1967 ve 1999 depremleri ile kırıldığından, burada 6'nın üzerinde bir deprem olmasının pek mümkün olmadığını çok ama çok iyi biliyoruz.

yani, rahatlamak için çok fazla nedenimiz var ama bu depremin bize ders olması gerekiyor. marmara denizi'nde beklediğimiz deprem için hazırlıkları hızlandırmamız gerektiğini de fısıldadı bu deprem ayrıca.
büyük geçmiş olsun.

bir deprem ülkesi olarak deprem konusunda bilinçli olmalıyız.
ankarada gece bi fırladım çok fena salladı tvyi açtım istanbulda deprem oldu açıklama bekleniyor diye altyazı geçmiş eyvah dedim çok büyük bir deprem oldu burada böyle salladıysa dedim amahem istanbulda değil hemde iyiki yıkıcı bir deprem olmadı. celal şengöründe dediği gibi bu deprem beklenmiyordu herkes yanıldı o nedenle istanbul depremi çok yaklaşmış olabilir dedi.
Orada yaşayan tüm milletimize sağlık diliyorum.

Bu bana bir şeyleri hatırlatıyor ama, neyse
Kuzey Anadolu fay hattı'ndan deprem oldu. deprem taa Ankara ve istanbul'da hissedildi. Geçmiş olsun Düzce.
Ülkemize, herkese büyük geçmiş olsun.
bu yıl türkiye'yi kendine vatan seçerek ülkemizi şereflendiren nijeryalı sempatik işadamı kardeşimiz de deprem gazisi olmuş.
görsel
bina üç kere gitti geldi. bir an ölüyorum sandım. herkese çok geçmiş olsun.

edit: lokasyon istanbul.
Merkezinin önemi yok depremin her türlüsü kötü. Rabbim beterinden korusun. Can kaybı olmaması güzel haber. Hisseden yaşayan herkese geçmiş olsun.
herkes hissetmiş bir ben hissetmedim nedense.
Afgan uyruklu bir kişinin öldüğü deprem.
yaralı sayısı 35.
TRT radyo tiyatrosu gibi, başlığı ARKASI YARIN..

Sonraki merak konusu... 99 depreminin üzerinden 23 sene geçmiş...

inşaata yığınla para harcanmasına rağmen biz ‘Çök Kapan, Tutun’ içerikli eğitime geçerek önlem aldık.

Deprem anında uyanık olanlar yönergeye uygun davranmışlardır sanırım. ;)
hayırı sayılır bir şiddette gerçekleşmesine rağmen can kaybı yaşanmaması sevindirici. tabi bunda 1999 depreninde sağlam olmayan tüm binların yıkılmış olması ve kentsel dönümüşün depreme dayanıklı yapılması da etkili oldu.
Tam sevişirken yakalandığım ama farkedemediğim deprem. Yavru da anlamadı . Sonra cenabet cenabet yattık. Vay amk.
uyandım, sallandım, geri uyudum. hayata bakış açım ektedir.
uyandım, sallandım, geri uyudum. hayata bakış açım ektedir.
Geçmiş olsun.
Hissetmedim.

Ama annem sağolsun bolca hissettirdi. Bağırış çağırış yüzünden...

Geçmiş olsun naçizane ülkem...
bir deprem ani is yerindeydim.
baktim uzun surecek sartelleri kapayip gazi kestim musluklari kapattim. zaten yerin iki kat altindayim.cikmaya calissam cikamam.olmezsem bile yanarak sudan bogularak gazdan zehirlenip ölmeyim dedim. telefonu yanima sigarayla alip oturdum.
bakin deprem bitse bile yerin altinda olunca ugultu catirtilar bir sure devam ediyor.
kaybedecek bir seyim olmadigindan serin kanli olup mantikli dusunurum.
mesela sigara onemli.
yıkılmaz sandığım o insan çökmüş.
acayip acayip işler...
Hissetmedim hatta o saatlerde yarı uykulu yarı uyanıktım.
Geçmiş olsun.
Mikro seviyede bilim imkanı var 2 tane börtü böcek karınca yuvası ne bileyim bişeyler takip eden sistem kurup 10-15 dk önce öğrenemiyorlar şu depremleri ag.
Arkadaşlar farkında mısınız? Tatbikat yapıp 80 küsür milyona aynı zamanda deprem düşündürterek enerjiyi çektik.
korkusunu bu kadar iyi Kamufle eden, bu kadar güzel bir kadın görmemiştim...

https://www.mynet.com/59-...yakalandi-8177812-myvideo
Yatağım delicesine sallanıyordu. Bir an işe geç kaldığım için uyandırıldığımı düşünürken uyandıracak kimsenin olmadığı aklıma geldi. Gözümü açtım, sanki beşikteyim. Kapının altına gittim durdu,2-3 dakika bekleyip uyudum geri. Geçmiş olsun.
hemen terk edin oraları karadenize falan taşının.
bir de insanların dışarı çıkmasını fırsat bilen tipler hırsızlık için evlere girmiş...gerçekten kainatın bambaşka bir boyutuyuz türkler olarak...

2011 japonya depreminde yakuza üyeleri insanların yıkılan evlerinin arasında devriye gezip ekmek, süt dağıttı depremzedelere. bizde de hırsızlık gasp ne ararsan var. allahım sen sabır ver.
bayağı sallandı. insanlar nasıl hissetmemiş anlamadım. ben ilk defa bu kadar depremi hissettim. yatağım beşik gibi sallandı. tanım: sadece istanbul'da hissedilmeyen deprem.
Kocaeli Darıca'da hiçbir şey hissetmedim. Halbuki bir çok arkadaşım uyanmış, WhatsApp gruplarında deli muhabbetler dönmüş ama ben hiçbirini görmedim. Şaka yaptık yazsanız kameraya el sallarım o derece. ilk defa bu kadar şiddetli bir depremi hissetmedim. Hayır hanım da hissetmedi, oğlan da hissetmedi. Keşke hep böyle olsa..
Ne olur ne olmaz diye buraya yazayım.

Deprem ağı diye bir uygulama var. Depremi 20 saniye ve 45 saniye öncesinden hissediyor ve zil sesiyle uyarıyor.

indirin ve yayın.
Benim Düzce'deki akrabalarla konuştum. Yıkıntı yok ama evde eşyalar yerlere saçıldı dediler. Zor işleri, zaten 99 depreminden dolayı travmaları var. Apartmanda oturanıyorlar. Hepsi müstakil ev yaptılar şehir merkezi dışında.
Bu zelzele doğanın gücünü birkez daha bizlere gösterdi. Umarım binalar sağlam, insanlar sağlıklı olurlar. Geçmiş olsun
herkese çok büyün geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın bir daha böyle bir şey yaşatmasın inşallah.
hepiniz Allaha emanetsiniz.
herkese çok geçmiş olsun. inşallah can kaybı olmamıştır.

istanbuldan bu kadar kuvvetli hissetiğimiz depremin oradaki etkisini ancak allah bilir.. zaten saat 3 e kadar uyuyamadım evde misafirler var. saat 3.30 civarı bir dalar gibi oldum kafamın hemen yanındaki gardrop güp güp güp güp sesler çıkartıp duvara vurunca kendime geldim.

doprom olo yoşomoyo oloşmoloyoz. 17 ağustos ile beraber bu kaçıncı deprem oldu lan alışamıyoruz işte bir türlü..
su an duzcedeyim. hala sallaniyor. sallanmadan once sesten dalganin geldigini bile alenen anlayabiliyorsun.
Geçmiş olsun. inşallah tarih tekerrürden ibarettir olmaz. Yoksa hala uygunsuz rant ile yapılan yapılar insanlara mezar olacak ama verilere göre en geç 2030 yılı.
Herkese geçmiş olsun.
bizim evi bambudan mı yaptılar bilmiyorum karsta deprem olsa hissediyorum.

geçmiş olsun inşallah can kaybı yoktur.
Ankarada öyle bir hissedildi ki dedim aha gidiyoruz amk. Geçmiş olsun herkese.
Allah daha büyüklerinden korusun.insanlar eve şimdi girdiler.
Adapazarı yine şiddetli sallandı.
Geçmiş olsun! Allah büyüktür. Acizliğimiz gün gibi ortada. Elimizden bir şey gelmiyor. Böbürlenmek için fazlaca basit varlıklarız. Güzel insanlar olalım. Hayat hiçbir şeye değmez ve değişilmez.
ben ve 2 abimi şoka sokmuş deprem.

küçük abim panik atağa girip dili tutulmuştu.

kdz ereğli de bir evin yıkıldığına dair bilgi var.
Ankara'da vardiyada yakalandığım deprem.
Sandalyeye oturur oturmaz sallamaya başladı.
Düzce'yi düşünemiyorum bile. Allah beterinden korusun.
Hızlı bir şekilde hükümetin, bir sonraki hükümetin, tüm hükümetin, yerel yönetimlerin, insanların daha fazla harekete geçmesi gerekiyor. Evet, deprem ani bi şey, öldürebilir ama bu ihtimali düşürmek insanların elinde. Daha sağlam binalar yapılabilir.

Muharrem ince’nin bir videosuna denk geldim şimdi Twitter’da. Eğer dedikleri uygunsa (deprem uzmanı, ekonomist, sosyolog ya da herhangi bir bilgiye sahip değilim ama dedikleri uygun, düzgün ve mantıklı görülüyor. Karşı iseniz bilginiz doğrultusunda nedenini yazarsınız) derhal hayata geçirilmeli mesela. Karaman’daki o sanayi bölgesinin deprem halinde Türkiye’yi beslemesi çok doğru olur. istanbul’dan uzaklaşmak lazım
istanbul'da çok pis hissedildi. yataktan bile düştüm hatta...

allah'a emanet yaşıyoruz valla. ya korkulan olsaydı..... düşünmek bile beni korkutuyor. ota boka planlama yapacağına acilen önlem alınmalı. internet bile yavaşlandıysa beklenen büyük istanbul depremi felaketi kaçınılmaz son. bir yandan anında tatbikatı uyguladım
40 yıllık ateist babama bismillah çektiren depremdir.
yatağın altına kedi falan mı girdi dedim ama depremmiş. herkese Geçmiş olsun...
Gecenin bi saatinde uykumuzdan uyandırmıştır.
işe gideceğiz oç bu saatimi buldun.
bursa'da da hissedilen, panikle yataktan fırlatan depremdir. avizeler , duvardaki tablolar yerinden çıkacak gibiydi.

allah yar ve yardımcımız olsun, türkiye'mizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğiyle yüzleştik ani bir sarsıntıyla; titreyen bacaklar, uykulu bir evlat ve heyecandan konuşamayan bir eş ve de ağızdan çıkacakmışçasına atan bir kalp ile.

ülkemize, herkese büyük geçmiş olsun.

insan hayatı işte böyle pamuk ipliğine bağlı, bir varsın bir yoksun. bir anda her şey kararır ve söner nice hayatlar.