1. 1.
  düşündürten sorular içeren yazıdır.

  Yazı şöyle:

  Reis, “dış güçler”le ilgili dedi ki:
  “Belli meselelerde insanın kendisini değil de, başkasını sorgulaması ve suçlaması bir kaçıştır. Bir kolaycılıktır. Daha da önemlisi kendi kendisini aldatmasıdır. Bakın şu anda Irak ve Suriye tarihlerinin en zor süreçlerinden geçiyor. Hiç kimse çıkıp da ne Irak'ta ne de Suriye'de başkalarını, başka etkenleri, dış güçleri suçlamasın. Önce işe kendimizden başlamamız lazım. Herkes sorulması gereken soruları eğer gerçekten cesursa kendisine yöneltsin.”
  Şimdi ben de Suriye'de kârda mıyız zararda mıyız düşünülsün istiyor ve soruyorum:
  ABD bölgeden çekilip bizim harekâtımıza izin vermese, Rusya kısmen onaylamasa operasyonu yapabilir miydik?
  Dünyada “Türk'ün Türk’ten başka dostu yoktur” eyvallah. Ama dünyada politikalar yöneticilerinin şahsî dostlukları ile değil devletin çıkarlarıyla yapılır. AB ülkelerinin en büyük müşterilerinden biriyiz. Dünyanın da en büyük 17. ekonomisine de sahibiz. Nasıl oluyor da bir iki devlet dışında bize destek veren, vermese bile ses etmeyen ülke çıkmıyor? Biz nerede bir yanlış yapıyoruz?
  *
  Savaş hâlinde bile olsa devletlerin temsilcileri arasındaki "diplomatik ilişkiler" seviyeliydi. “Monşerler” diye zamanında dışlanan diplomatların yerine atanan “bakaracı” gibilerle derdimizi yeterince anlatabiliyor muyuz?
  *
  Ecdat Avrupa’da kralları protokolde sadrazama denk sayarken “Ben onlarla görüşmeyeceğim onlarla karşıtları görüşecek.” denilmesini, işte olması gereken bu diye desteklerken, çark edilip ABD heyeti ile görüşülmesine hiç canınız sıkılmadı mı?
  *
  “Trump bize ateşkes ilan et diyor. Asla etmeyiz.” deyip harekâtın durdurulması sinirinizi bozmuyor mu?
  *
  Devleti yönetenler evet milletimizi temsil ediyor. Dış politikada ne olursa olsun arkalarındayız… Ama dış politikalar içeride oy toplamaya mı yönelik? Yoksa milletin tabiî olarak devletin çıkarlarına mı dönük yapılır?
  *
  Harekât başlarken amaç Türkiye-Suriye sınırı boyunca 32 km derinlikte bir güvenli bölge oluşturmaktı. ABD izin verdi harekât başladı. ABD dur dedi harekât sonlandı. Ateşkese göre Tel Abyad ve Resulayn arasında 120 km’lik bölgede teröristler 32 km güneye inecek deniyor. Oysa Türkiye'nin Suriye ile sınırı 444 km. O alanların da çok büyük bölümü PYD’lilerin elinde. Pe ki bu hâlde o devasa büyüklükteki alanda bulunan teröristler ne olacak?
  *
  Türkiye Suriye sınırı eskiden hep mayınlıydı. Sonra birden hükümetimiz ülkemizde tarım alanı kalmamış gibi o mayınlı araziyi domates, hıyar yetiştirilecek diye temizletmeye karar verdi. Sonrasında Suriye'de olaylar çıktı göçmen dalgası başladı. Ülkemizi yönetenler BOP projesinden dolayı böyle olaylar çıkacağını önceden biliyorlar mıydı?
  *
  Trollerin sosyal medyada savunması şu: “Suriye zaten karışacaktı biz de oyun kurucu olarak karıştık.” Peki soruyorum: Siz hangi oyunu kurdunuz da başarılı oldunuz? Göçmenler elinizde kaldı. Sınırında PYD özerklik kurdu. Bu nasıl oyun?
  *
  Operasyona karşı çıkan AB'ye “Göçmenleri salarım ha!...” diyerek tehdit etmek ne kadar doğru? Bunlar muhacir, mazlum, mağdur kardeşlerimiz mi? Yoksa Avrupa’ya karşı kullanacağımız bir tehlikeli koz mu?
  *
  Diyelim AB rest çekti. Hadi gönder bakalım dedi. 3,5 milyon Suriyeli kadın, çoluk ve çocuğu nasıl göndereceksiniz? Parti mitingine partizan mı taşıyorsunuz?! AB Türkiye'den kara, deniz ve hava ulaşımını askıya alsa üstüne bir de yaptırım uygulasa ne edeceğiz?
  *
  AKPli yöneticilerden biri “Bizi 15 Temmuz'da Suriyeliler kurtardı” diyor bir başkası Suriyeli misafirlerimiz ülkelerine dönmek istese de göndermeyeceklerini söylüyor. Karar verin; bunlar muhacir mi, ensar mı, misafir mi, ülkenin sahibi mi yoksa AB’yi tehdit etmek için bulundurulan silah mı?
  *
  Dengesiz Trump’ın mektubu milletimizi sinirlendirdi. Mektup çöpe atıldı, deniyor. Devletin en üst makamında milleti temsil eden kişiye hitaben yazılanlar millete de yönetilmiştir. Karşılığı çöpe atmak mıydı, yoksa milletimizin onuru adına aynı minvalde cevap vermek miydi?

  Kaynak: https://www.gunboyugazete...rmak-istiyorum-3211yy.htm
  3 -1 ... heroo
 2. 2.
  Valla o kadar doğru sorular sorulmuş ki, hak vermemek elde değil.

  Allah'tan tsk gücünü gösterdi de birileri bizimle anlaşmak zorunda kaldı. Ne ambargo yedik ne dw başka bir şey.

  istediklerimiz tam olarak gerçekleşmese de, güzel şeyler oldu ve devamının geleceğini gösteriyor.
  1 ... ismailbert herkelstein