bugün

2007 Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin resmi olmayan kesin sonuçlar:

Türkiye Genelinde açılan sandık: Yüzde 100,
AK Parti: Yüzde 46.68
CHP: Yüzde 20.86,
MHP: Yüzde 14.3,
DP: Yüzde 5.42,
GP: Yüzde 3.03,
Bağımsız: Yüzde 5.0,
Diğerleri: Yüzde 4,5.

MiLLETVEKiLi DAĞILIMLARI

Bu oranlarda AK Parti: 341
CHP: 111
MHP: 70
DTP'li Bağımsızlar: 24
Doğrudan Bağımsızlar: 4

kaynak: http://www.cafesiyaset.com
Kanada'dan yurtdisinda yasayan ve birkac yildir ulkeme donmeyen biri olarak izlenimlerim.
Oncelikle Akp neden kazandi?

Birincisi bulunduklari 4 yil boyunca Turkiye'de hicbir ekonomik kriz cikmadi, ekonomide kismen stabilite yasandi (bu demek degil basarililar, devletin hazinesinin borcu belli, artmayada devam ediyor) ama sonuc olarak krizsiz bir donem yasandi. begenmesek de cazip tasit,konut kredileriyle vatandasin gozune girdiler. Artik insanlar basarililiktan umudunu kesmis yeterki olay cikmasin, bu yuzden de akp doneminde buyuk bir olay cikmadigi ve kazasiz atlatildigi icin halk tarafindan yeniden secildi.

Ardindan bir anda erken secim fikrinin ortaya cikmasiyla mutakiben baslayan teror olaylari. hala anlayamadigim kac yildir yavaslayan teror faaliyetleri nasil secimle beraber yeniden patlak verdi?
Bence akp'nin oyunu roketleyen olaylardan biri de e-muhtira oldu. Her ne kadar ordu Turkiye'de hala en cok guvenilen kurumlardan biri olduysa da vatandas bu durumu ,gecmisteki tecrubelerin etkisiyle, darbe karsidi olan akp safina gecmeye basladi.

Turkiye'de merkez saga karsi bir halkci sol hareket yakalanamadi. Bu yuzden herkes bugune kadar ki siyasi basarisi bana gore olmayan Deniz Baykal'dan birsey beklemeye basladi. O ise antipatik yaklasiminin disinda su hatalar yuzunden belki oy oranini katlayacakken yuzde 3-4 artirabildi ki bana gore bu bile basarili.

-iktidar olursa yapacaklari vaadler, artik bir programdan da umudu kestik. Anlayamadigim hic mi cevresinde devlet yonetiminden anlayan insanlar yoktu, saglik sisteminde hic mi eksiklikleri yoktu iktidarin? egitim sistemindeki carpikliklar, devamli surette abd'nin yaninda yer alarak bizi de atese atma cabalari, maliye bakaninin skandallari,

nasil oluyor da cozum su su su denemedi? abd de bakiyoruz iki tane aday var hepsi saglik reformlari, egitim planlari , plan plan plan...

bize bakiyorum sayin akp'nin tek potansiyel rakibi super siyasetci Deniz baykal butun secim stratejisini sacma yerlerden laf sokma ama hicbirine su planlari yaptik biz cozucez diyemedi. yani hatayi gostermeyi aha surda demeyi biliyorlar. hani cozum?

bir de darbe yanlisi , e-muhtirayi destekler nitelikteki tavirlari, gecmisteki basarisizliklarindan gelme guvensizlik ve bircok neden... ve sonucta secimi 20% ile kaybetti.

mhp'de son donemdeki teror olaylarina muteakip, sehit analarini, terorden nasip almis aileleri destekleyerek tipik milliyetci cizgiyle 3.parti oldu ki nasil bir muhalefet yapacaklar merak konusu. Bence akp ile ilk basta ufak tartismalardan sonra kanka mod on olup iktidarin yerini saglamlastirirlar gibi bir ongorum var, yazar arkadaslar tersini dusunebilir.

Deniz Baykal'inda buyuk ihtimalle simdi olmasa da onumuzdeki birkac hafta icinde gidip gelecegini anlayacagiz. Benim az cok bildigim baykal inadindan vazgecmez fakat partinin onde gelenleri de artik kazan kaldirirsa artik cevresinden hic kimse kalmadigini goren Baykal buyuk ihtimalle bir sureligine siyasi arenadan cekilecektir. uzulmeyiniz mesut yilmaz reloaded olduktan sonra sayin Baykal da en kisa zamanda siyasi sahalara hemen donus yapacaktir.

simdi soylenilenler dogruysa Tansu-Mesut el ele hep beraber siyasete sarkisi caliniyormus. O kadar uzuluyorum ki Turkiye gibi genc nufusu bu kadar buyuk bir millette 20 sene once olanlar hala burdalar. Siyaset Turkiye'de hala dinazorlarin elinde oldugu surece ve gencler olarak biz birsey yapmadigimiz surece bu boyle devam edecek.

bazen toplumlar hak ettikleri gibi yonetilirler sozunun hakliligini dusunsem de egitimsizlikten bu yere geldigimizi dusunuyorum , sonuc olarak iktidari secen buyuk cogunlugu sadece kirsalda degil buyuk sehirlerde de yasayan egitimsiz halkimiz da veriyor.

Sakin koylu verdi kazandi akp anlayisinda oldugumu sanmayin. eger ulkemiz zamaninda egitimden nasibini alsa idi bugune kadar basimiza gelenlerin hicbiri belki siyasi sahneye gelmeyecekti, eger biraz gecmiste olanlardan ders alsaydik, bali hafizaliligi biraksaydik bugun ben bu uzun entry'i yaziyor olmayacaktim. Belki de bugun dunyanin obur ucunda kalmaya karar veriyor olmayacaktim.
akp'nin tek parti olarak tekrar iktidara gelmesidir..

akp'lilere:

gidin ve deniz baykal'a teşekkür edin.. şükranlarınızı sunun.. ben bu %47 küsürlük kesimi anlayamadım hala.. hepinizin çocuğunun gemiciği mi var? oy verdiğiniz adamın çocuğunun var.. peki bu sizi hiç mi rahatsız etmiyor?! peki hepiniz teröristlerin önünde diz çökmeye hazır mısınız? oy verdikleriniz diz çöktü! ailenizden hiç mi şehit çıkmadı? ya da o şehitleri hiç mi kardeşiniz, oğlunuz, abiniz ya da en azından yurtdaşınız olarak görmediniz? yoksa siz de onların katiline "sayın" diye mi hitap ediyorsunuz? yoksa sizin için "insan" kavramı yok mu? hepimiz birer "kelle" miyiz? esnaf mısınız, çiftçi misiniz? öyleyseniz pek fazla paranız olmamalı ama sanırım cebinizin farkında değilsiniz ki hala bunlara oy veriyorsunuz! artık hiç mi onurunuz, sağduyunuz kalmadı? çocuklarınızı hiç mi düşünmüyorsunuz? bu yüzden mi bir paket kömüre, bir koli erzağa oyunuzu, geleceğinizi, memleketinizi, sahip olmanız gereken değerleri, size yakışan yaşam tarzını satıyorsunuz? peki sizi bir paket kömüre, bir koli erzağa kim muhtaç etti? düşünme yetinizi tamamen kayıp mı ettiniz?

chp'lilere:

bu %20'lik azınlıktan olmama rağmen ben bu kesimi de anlayamadım.. nasıl yaptık ne yaptık da o cumhuriyet mitinglerine koşa koşa gelen insanları uzaklaştırdık? senelerdir partisini iktidara getiremeyen bir insanın nasıl hala bu köklü partinin başında durmasına izin veriyoruz? çoğunluk olmamız gereken yerde neden azınlık oluyoruz? tek suçlu tabii ki baykal değil ama neden diğer etkenleri görmezden gelmeye bu kadar hazırız? neden tek sorumlu olarak tek bir kişiyi gösteriyoruz? doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış.. kovulduk ne yazık ki!

bu seçimin sonucu türkiye'nin karnesiydi.. maalesef hepimiz sınıfta kaldık..
uluslararası sermayenin büyük bir farkla kazandığı sonuçlardır. helal olsundur, söyleyecek söz bulamıyorumdur.
kesinlikle öngörüldüğüne inanılamayacak sonuçlardır. Halkın apolitik olduğunun yegane ispatıdır.
onca mitingler düzenlenip, onca insanın ayağa kalkmasından sonra sonuçlara bakıldığında "nerde lan bu mitinglere katılanlar, vatanımızı bağnazlara emanet etmeyiz diyenler?" gibi soruların yöneltilmesi muhtemel seçim sonuçlarıdır.

(bkz: atam izinde mizinde değiliz, kaybettik yolunu, geri dönemiyoruz)
ülkemizde askere sana saygımız büyük ama siyasete karışma dercesine bir sonucu çıkaran seçim sonuçları

(bkz: halkın muhtırası)
(bkz: demokrasi bayramı)
en ilginç sonuçlardan biri, seçim öncesi ak parti'yi içten içe destekleyip açıkça belirtmekten tırsan kişilerin seçim sonrası aslan kesilmeleridir ki.. hmm dedirtir insana.
cumhuriyet mitinglerinin yalan olduğunu hatta yalan olmadığını karşı tarafa yaradığını gösteren sonuçlardır.
(bkz: and the oscar goes to)
(bkz: secimlerden sonra yenilgiyi kabullenememek)

Pesinen Edit: #2005716 nolu entry bakiniz 50 karakterden uzun oldugu icin ayri konuldu.
aynı anda hem politik zaferi hem de politik hezimeti belgeleyen rakamlar bütünü.
mitinglerde sol gösterip sağ vuran halkın göstergesi.
ne oldu şimdi?

cumhurbaşkanlığı seçimi süreciyle başlayan şu son birkaç aylık sürede, gerek siyasi partiler, gerek seçmenler ve gerekse sanal alemde yazan insanlar; birbirlerine karşı iftiralar, ağza alınmayacak hakarete varan cümleler kurdular, herkes sürekli olarak birilerini suçladı, hedef gösterdi. sonuçta seçim geldi geçti, sandıklar açıldı, herkes ak'la kara'yı gördü.

yani herşey geçti, insanların birbirine attığı ithamlar, suçlamalar var elimizde. özetle sel gitti, kum kaldı...

sormak lazım o halde; ne oldu şimdi?...
üzerinden bir hafta geçtikten sonra dogru düzgün bir analiz yapabiliriz sanirim. bugünlerde hem akp hemde chp hakkinda her sey daha berraklasti. önce 22 temmuz seçim sonuçlari neden böyle olduyu açiklayalim.

22 temmuz seçimi bize kesin olarak göstermistir ki türk halki "ideoloji" - "hizmet" arasindaki tercihini "hizmet" den yana kullanmistir. bu tutumunda da haklidir bir bakima. kendisine ekmek verenlere oyunu vermistir halkimiz. chp nin "lailiklik elden gidiyor" propagandasina akp "biz bu icraatlari yaptik ve bunlarida yapacagiz" seklinde karsilik verdigi icin chp nin izledigi politikalar havada kalmistir. baska bir deyisle suyu olmayan koyluye gidip "laiklik elden gidiyor" derseniz adamlar sizi tasla kovalar. susuz koyluye suyunu yolunu verirseniz tabiki oda size oyunu verecektir, akp ise bu konuda iktidar olmanin avantajini sonuna kadar kullanmistir. ayrica hemen belirtelim ki chp, akp yi sadece elestirmis, akp politikalarina bir alternatif politika yaratamamistir. en basitinden özellestirmelere karsiyiz denmis ancak bir milli ekonomi programindan secim meydanlarinda bahsedilmemistir.

secim sonuclarinin bir baska ispatladigi veri ise, halkin kendine yakin durani yakin gozukeni istedigi. secilecek olan lider ne halktan uzak elit biri olmali ne de civik biri olmali. elitist olmamali, saklabanda olmamali. espirili olabilir ama fikra anlatmamali. ciddi olmali ama askeri disiplin ciddiligi veya sertligi olmamali. halkin icinden cikmis gibi durmali. halktan biriymis gibi giyinmeli ve gorunmeli.

icraatlar, duzgun vitrin ve turkiyede bir muhalefetin olmayisi ( sadece chp degil tc de muhalefet yokki ) akpnin daha onceki secimlerden daha fazla oy orani almasini saglamistir. peki bundan sonra ne olacak?

oncelikle hatirlatalim ki turkiyede 2 secim donemi arka arkaya iktidar olan partilerin sonu hezimetle sonuclanmistir. akp yuzde 50 oy aldi diyelim. bu demektir ki akp den beklenen hizmetler, talep edilen seyler artmistir. ancak akp nin bu cogalan talepleri karsilayabilme gucu artmis midir?

rte nin secimlerden onceki bir aciklamasi "yuzde 40 dan fazla oy alirsak ne yapariz bilemiyorum." evet o da farkinda ki, aldiklari oy orani cok tehlikeli. onlardan beklenenler listesi cogaldi, bir de bu kadar oyu hangi parti almis olursa olsun parti kadrolarinda simarma mutlaka olur. peki akp nin merkez kadrosu bu simarmayi onleyebilecek gucte mi?

ben akp nin onumuzdeki 5 yil icinde dagilicagini umit ediyorum. bir daha gelmemek uzere olmasa bile uzun bir sure sahneden cekileceklerdir. zira sayin senerin siyaseti birakmasinin bir nedeni olmali. eger cumhurbaskanligi degilse neden, akp icinde secim oncesinden yollarin ayrilmaya baslamasi olabilir...

gelelim chp ye. chp de isler nasil olur? baykal giderse yerine kim gelir? baykal giderse yerine gelecek kimse malesef ki yok. mustafa sarigul mu ? mustafa sarigulle chp, akp den farksiz olur. akp gibi manevi degerleri somuren bir parti konumuna duser. bu yuzden tehlikelidir. hikmet cetin mi gelsin? hikmet cetin gelebilirdi ancak o da kendi kendini oldurmeryi basardi, mustafa sarigulle beraber deniz baykala cephe alarak. chp de bir seyler degisecektir ancak deniz baykalin degisecegi pek gercekci durmuyor. bir de zulfu livaneli var. neden boyle bir aciklama yapti ve neden bu aciklamayi secimlerden sonra yapti? aciklama degilde yaptigi ispiyonculuk gibi bir sey. nedenide cem yilmazin dedigi gibi sadece duygusal olabilir.

siyasete geri donen mesut yilmaz eski dyp yeni dp ve anap için birlestirici olabilir. yinede cok calismasi, gonulden calismasi gerekir. akpden kacan sag oylarin anapa ve dyp e kaymaya baslamasi uzerine rte nin erkan mumcu kartini oynamasi turkiye siyaset tarihine gecicektir. eger birlesme olsaydi buyuk ihtimalle dp bu kadarda oy alamayacakti cunku erkan mumcu en basindan beri bu senaryo icin hazirlanmis bir piyondu. akp den kacan sag oylari akpye geri kazandirmak icin gorevlendirilmistir. son anda mehmet agarin bu senaryoyu gormesi uzerine birlesmeden vazgecildi. sonucta erkan mumcuda mehmet agarda siyaset sahnesinden cekildi. mehmet agar serefini kurtarabildi. erkan mumcu ise siyasi arenada serefini kaybetmek ugruna 20 milyon dolardan fazla para kazandi...

son olarak tsk faktorune deginelim. tsk sessizligini koruyor. acaba bunun nedeni akp nin basarisini kabul ve takdir etmeleri mi yoksa akp nin kendi kendini yok edisini onceden tahmin ediyor olmalari mi yoksa ufukta gorunen seferberlik ilani sonrasi yonetime bir el koyma planlari mi var...

ozetle diyebiliriz ki 22 temmuz secim sonuclari onumuzdeki hareketli gunlerin habercisidir...
deniz baykal ın bile kabullendiği , lakin bazılarının hala hazmedemediği sonuçtur efendim. ha bu arada seçim şaibelerini araştırma merakı olanlara ödev olarak;
(bkz: 1946 seçimleri)
göbeğini kaşıyanların dötünü kaşıyanlara tokat gibi cevabıdır.
(bkz: s kersin aldırmaz)
başına gelenlere kızan ama aldırmayan azgın azınlığı yalama yapan seçim sonuçlarıdır.
(bkz: anladın sen neye aldırmadığını)
ne zaman sozlukte sacma sapan entryler gorsem **, hatirlayip rahatladigim sonuclardir.
yüzyıllar öncesinden şairin bugünü görmesidir!

"kime sordumsa seni, doğru cevap vermediler
kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyyus dediler.
künyeni almak için partiye ettim telefon,
bizdeki kayda göre, o şimdi mebus dediler."

neyzen tevfik
Ayakların baş olduğu seçim sonuçlarıdır.
şeriat:1 laiklik:0
teokrasi:3 demokrasi:0
ab yalakalığı:4 halka sevgi saygı:0
gemicikler: 8 emekçiler-işçiler:0
haşlanmış mısır: 2 ekmek bulamayan halk:0
nüfusu 3'te 1'imiz, yüz ölçümü 5'de 2'miz kadar olan yunanistan seçim sonuçlarını ertesi sabaha zar zor yetiştirirken; saat 11'de kesin sonuçları açıklanarak dünya seçim tarihinin "oyların en çabuk sayıldığı ve sonuçlandırıldığı" seçim sonuçlarıdır. bu bi rekor... yihaa!!
18 yaş üstü 5 milyon vatandaşa seçmenliğin verilmediği seçimlerin, planlanmış sonuçlarıdır.