bugün

çok kısa sürede ciddi şekilde yükselen kurdur. 20 gün önce 4.10 falandı ya bu kur. ben artık geleceğim için çok endişe etmeye başladım. bu ekonomik gidişat beni çok etkiliyor bir öğrenci olarak, derslerime bile odaklanamıyorum. finaller geldi ve benim moralim sıfır.

her markete gidişimde fiyatların artması benim moralimi çok bozuyor. 2018 başından beri çoğu ürüne %25 zam geldi. alım gücü ciddi manada düştü. markette çalışıyorum boş zamanlarımda ve artık gelir gideri karşılamıyor, kar zamlara gidiyor ürünü satsan yeni ürün gelince bu yine zamlara gidiyor. esnafta zor durumda. her şey ateş pahası olmuşi tavuk bile kırmızı etle yarışacak duruma geliyor neredeyse. okuduğum yerde fabrika satış magazası olduğu için oraya gidip biraz daha uyguna alabiliyorum allahtan tavuğu.

malesef dolara bağlı bir ekonomimiz var. tarım kendi kontrolümüzde olsa, bir araç markamız olsa, teknoloji markamız olsa ve üretim yapabilsek(montaj değil üretim), diyeceğim dolar artsın ne olacak? biz kendi mallarımızla kendimizi idame eder bir yolunu bulur ama çıkarız bu işin içinden. malesef öyle değil, şunu yazdığım bilgisayar, bağlı olduğum modem bile ithalken bunları yapamıyorum. 2017 ekimde telefon aldım kendime. hiçbir işe yaramayan telefonlar bile 800 liradan satılıyordu, bunların yurtdışında 100 150 dolarlık telefonlar olmasıda üzücü.

ilaçlar bile dolara göre alınıyor bu ülkede, ilaçların fiyatları bile artıyor. her şey artıyor kısacası. gidişat kötü gerçekten. bu halde ekonomimiz iyi diyenler yakında yiyecek ekmek bulamayacağız. bimde bile 1 yıl önce 80 kuruş olan makarna bugün 1,15 olmuş durumda. ha diyeceksin 35 kuruş zam gelmiş ağlıyorsun falan. yüzdeye vurursan %43 falan zam gelmiş oluyor o makarnaya. daha çok yazacak şeyim var ama yazdıkça sinirlerim bozuluyor.