bugün

gunluk en az 40-50 bin vaka var. ne 6 bini amk.

f.koca milleti uyuttugunu sansin daha...
Sadece bu hafta bir arkadaşımın hastanesinde 37, 40, 44 yaşında hiç ek hastalıgı olmayan insanlar öldü. Yaşlıları hic yazmıyorum. Yatak bulmak, ex olan hastanın yerine yatmak anlamına geldiği günlere doğru gidiyoruz.
Ama maalesef durum böyleyken hala minibüsün icinde maskesini indiren, uyarılınca takıp sonra yine indiren sıgırlarla, telefonla konusmak icin indirenle, hapşurmak icin indirenle uğraşıyoruz. Ha birde maske işe yaramıyorcu tayfa var, aşı karşıtı tayfa, her şeye muhalefet tayfa, bizi çipleyecekler tayfa. Egitilmez insanlarla bu virüs kendiliginden yok olup gitmezse, biz beter olmaya mahkumuz.
98'li yakın bir arkadaşımın hastanede atlatmaya devam ettiği.

6 ay tedavi verildi.

Kimse kimseyi gripten hafif vb rahatlatmasın.
Vebale girerseniz.
sen o vaka sayisini 3-4 ile carp yigidim.
Kime sorsam ayakta atlattım Diyor.

Bu kadar çakalın olduğu topraklarda, biz topyekun helak olmadan virüs falan bitmez.

Herkes uyanık, virüs mal çünkü.
(bkz: koy götüne)
Sürecin en başına geri döndük ama eskisi kadar korkmuyoruz korkmamız gerekenden.
6017 vaka sayısı ile şaşırtmayandır.
Kim diyor kontrolden çıktı?
Tedbirler erken alındı hatta. Ekonomiyi de düşünmek gerekirdi.

Hele şu ortamda yüz yüze eğitim şarttı.
Üstelik o kadar okullar güvenli denmesine rağmen neden okullar online eğitime geçti, anlayabilmiş değilim.
Fahrettin kocaya inanan kaldı mı?
Bu rakamları 20 ile çarpın.
Süreç harika ilerliyor.

Memleketin yarısı öldüğünde sıkı önlemler alınacak inşallah.

Virüs anlaşılan akşam 8 ile sabah 5 arası insanlara bulaşıyor.
halkın bunda tamamen olmasa da kısmen suçu var. hergün internette haberlerde maske ve mesafe ile ilgili kaç tane olay görüyoruz. umursamıyor kimse, uslanmıyor millet. hükümetin suçu ise yasakları getirmede çok geç kalmış olması. ekonomi zaten çökmüş olduğu için bunu yapmakta zorlanıyorlar. çünkü yapacakları seçim kırk katır mı, kırk satır mı olacak. bence bu süreçte yine en az suçu olan sağlık bakanlığı. vaka sayısını gizlemesi dışında pek bir kabahatini göremedim. o da belki hükümetin baskısıyla olmuş birşeydir.
(bkz: ekonomi sağlıktan önemli midir)

show must go on.
Vaka değil hasta sayısıdır.

Zira her vaka hasta sayılmamaktadır. ama her hasta bir vakadır ve her tavuk bir yumurtadan çıkar.
Tüm dunyada var olan gelişmedir.

(bkz: Yakında sıra mezarlarımıza gelecek)