bugün

uludağ sözlük, uludağ sözlük moderasyonu, hanuka ve hanuka bayramı başlıklarına defalarca copy-paste yapılacak duyuru. yalansa yalan de.
8 Aralik 2008 july4th duyurusundan copy paste yapılmış duyurudur. her bayram için gelenekselleşecek olan duyurudur.
kurban bayramı duyurusudan copy paste yapılmış duyuru.

sen copy paste yaparsan, ben copy paste yaparsam, o copy paste yaparsa nice olur bu sözlüğün hali?
(bkz: bir yaşıma daha girdim)
moderasyonun hangi dinleri dikkate aldığını düşünmeme sebep olmuş duyurudur. sadece tek tanrılı dinlerin bayramları için mi duyuru yapılıyor? diyelim ki ben taocuyum ya da budistim. yarın da buddha nın doğumgünü mesela. hadi yapacak mısın duyuru? ya da satanistler için lucifer ın doğuşunu da kutlayacak mısın? yapmayacaksan ayrımcısın, taraflısın demektir. moderasyon tarafsız olmalıdır ve hatta benim kanımca dini karıştırmamalıdır sözlüğe.
"hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye.." içerikli duyuru.

gaza geldim, kardeşimsin july.
anacım adam amerika'yı yeniden mi keşfedecek? * var olan bayram mesajındaki ilgili yeri değiştirip yayınlayacak tabii ki. sen de her bayram attığın smslerde, maillerde aynısını yapmıyor musun?

saat 11:01'de yayımlanmış duyurudur.
valla açıkcası moderasyondan beklemediğim bir duyuru olmuş. ironi içeriyor mu içermiyor mu hala tereddüt yaşıyorum. azınlıklara saygıdan yapılmışsa güzel olmuş.
size de yaranılmıyo anacım. kutlasalar bi dert, kutlamasalar bi dert. adamlar travma gecirecek. *
sağ taraftaki gelişmeler bölümün de, yanan sarı ışık ve okuyunca, içim de aydınlanan umut ışığı.
bu ülke herkese saygı duymayı öğrenmeye basladı gibi.
bir kısım ergen bünyenin herşeyin altında bir dışkı arama çabasının son kurbanı olan bir duyurudur. olum hiç mi dersiniz falan yok sizin?
Azinlik da olsa cogunluk da olsa, yuz yuze baktigi komsularinin bayramlarini saygiyla kutlayan insanlar bu ulkede hala var...cok sukur sozlukte de var. *
moderasyon hakkındaki olumsuz düşüncelerimden bir miktarının azalmasına sebep olmuş duyurudur.
bu arada bu hoşgörüden ziyade, saygıdan kaynaklaan bir zorunluluk olmalıdır.

Şunu demek istiyorum. Dinimize başkalarının saygı göstermesini istiyorsak, o başkalarının dinlerine aynı saygıyı göstermeliyiz.
Bu başkaları dediklerim, yabancı ülkelerde yaşayanlar değil, aynı mahallede oturduğumuz, bakkalda karşılaştığımız, statda hakeme beraber küfür ettiğimiz yorgo,josef,temel,mehmet dir.

Türk üm demekten mutluluk duyan birine hala senin "dinin,dilin,ırkın" denmez. Ha bunu dememek de onlara yapılmış bir kibarlık değil, bizatihi görevdir, sorumluluktur, zorunluluktur.
son derece anlamlı bir duyurudur. öyle ki uludağ sözlük' te müslüman yazarlar çoğunlukta olsa da, musevi, hıristiyan ve yahudi yazarlar da yer almaktadır. anlamsız ve saçma esprileri bir kenara bırakacak olursak, barış için de önemli bir adım, güzel bir örnektir.

edit: anlaşılan ders vermek gerekecek. sevgili ve bilgili (!) gammaz, yahud musevi anlamına geliyorsa neden yahudilere zebur, musevilere tevrat indi, gözünü seveyim bir söyleyiver bana.
copy paste yapılırken hoşgörü kelimesinin altının çizildiği duyurudur.
(bkz: moderatör kelamı bizim için başlıktır)
uludağ sözlük moderasyonu adına duyuruyu yapan moderatörün * kişilere yaklaşımı düşünüldüğünde garip olmayan ve tamamen iyi niyetle yapıldığı düşünülen duyuru.

gelişmeler kısmının ışığı bir kere de bunun için yansın. nice acı haberler alıyoruz ordan, böyle bir şey için yanmış olması şahsımı mutlu etmiştir.
gereksiz duyuru ayni zamanda inandirici degil kimse kusura bakmasin , ülkemize huzur getirsinde getire getire hanuka bayrami mi ülkeye huzur getirecek hayir yani yahudi nufus fazla olsa diyecem, tamam getirirde bize ne bu bayramdan...
bayram kutlanmak isteniyorsa tüm yahudileri bayrami kutlu olsun diye yazilir , gecilir ... enteresan duyuru olmus...
musevi bayramının, bazı sözlük yazarlarınca ne derece küçümsendiğini ortaya çıkaran duyurudur.

dünyaya kendi "dar" çerçevelerinden bakmaya devam edenler, bir milletin önemli bir bayramını kabotaj bayramıyla denk tutarak sözümona espri yapabilmektedirler.

üzücüdür; acıdır..

kurban bayramıyla aynı kelimelerle bu bayramı da kutlayan moderasyon tavrı ise son derece sevindiricidir..

not: ayrıca kabotaj bayramı da önemlidir.
moderasyonun şeffaf ve tarafsız; duyarlı olma çabalarının son örneği. tebrik edilesidir. kimse kusura bakmasın ama bu adamlar yapılması gerekenleri ince ve güzel bir şekilde yapıyorlar. ülkesini herşeyiyle seven ve öyle kabul eden adamların duyurusudur bu.

(bkz: zoruna gidenin borusuna gitsin)
"hoşgörünün karşılıklı ya da karşılıksız olması önemli değildir" dedirten
insana, farklılıklara ve yaşama bakışın küçük hoşluklarda ve nüanslarda olduğunu hatırlatıp sabah sabah gülümseten duyurudur.
uludag sozlugun international bir sözlük olmasının getirileri ve sonucları dogrultusunda yapılan bir duyurudur. aynı durumlarda yapılan hepimiz kardeşiz edebiyatının yerine gayet hoş bir şekilde yapılan duyurudur.
teşekkurler sayın july4th.
SÖZLÜKTE Ki HERKES MÜSLÜMAN OLMAYABiLiR, BU YÜZDEN BENCE YERiNDE BiR DUYURUDUR.
gelişmeler bölümünü daha sık kontrol etmemiz gerektiğini bize hatırlatmış duyuru. bir kutlama duyurusunun bile insanları ikiye ayırdığını görebilmemize de sebep vermiştir. şahsi fikrim incelik olduğu yönündedir.
hazreti isa ve hazreti musa'yı da peygamber olarak kabul ettiğimiz için diğer dinlere mensup kardeşlerimizin bayramının kutlanmasını neresiyle düşünüp de algıladığını bilmediğim insanların tu kaka copy paste yapmış vb kelimelerle kötülediği duyuru.

allah ıslah etsin ne diyeyim.
güncel Önemli Başlıklar