bugün

göztepe'nin ispanya'da aldığı 2-0 lık yenilginin ardından izmir alsancak stadı'nda 3-0 yendiği maçtır.türk takımlarının ispanya takımlarına karşı aldığı ilk galibiyettir.
Halil kiraz'ın maçla ilgili anısı;

2.Turda rakip,Ünlü ispanyol ekibi Atletico Madrid idi.ilk maç başkent Madrid'de oynanıyordu.20.000 kişinin izlediği maçta 24'de Garate ve 87'de Cardona'nın golleri ile Atletico Madrid 2-0 kazanıyordu. Rövanşta Adnan Süvari'nin öğrencileri adeta destan yazacaklardı..Maç öncesi Göztepe'ye fazla şans tanınmıyordu. Beşiktaş ve Altay'ın elenmesinden sonra kalan tek Türk takımı Göztepe için tüm Türkiye kilitlenmişti,maç Milli havada geçecekti.ispanyollar maça hızlı başlayan Göztepe'nin hızını kesmek için sert oynuyorlardı. Fakat bu sertlik onlara pahalıya mal oldu.Penaltıyı kullanan Halil Kiraz o anı şöyle anlatır: Nevzat Güzelırmak, Gürsel Ağabeyin yanına yaklaşarak bir şey söyledi. Gürsel Aksel parmağıyla beni göstererek penaltıyı sen kullan dedi. sonra Nevzat yanıma geldi ve 'ne sağa, ne sola. kalecinin iki kaşının arasını nişan al' deyince ben de kolaysa gel de sen at dedim. Alsancak Stadı'nda kendi nefesimi duyar gibiydim. Hayatım boyunca penaltı kullanmamıştım. Nasıl bu görevi bana verirler diye düşünüyordum. Bütün gücümü toplayıp Nevzat'ın dediği gibi kalecinin üstüne nişan aldım, şut öyle sert gitti ki, top ağları yırtarak dışarı çıktı. Daha sonra ikinci golü Gürsel Ağabey attı. Rakibimiz 9 kişi kalınca şansımız da arttı. 88. dakikada yaklaşık 30 metreden sol çaprazdan kaleye öyle sert ve hesaplayarak vurdum ki, top benim dahil kimsenin inanamayacağı güzellikte ağlara gitti." Hakeme ısrarla itiraz eden Enrique Collar atılıyor ve rakip 10 kişi kalıyordu.28'de Gürsel Aksel durumu 2-0 yapar.Emektar Alsancak Stadı yıkılıyordu.iyice strese giren ve avantajını kaybeden ispanyollar deliye dönmüşlerdi.Hakeme saldırıyorlardı.Sonunda ofsayt kararına tartışan Jose Armando Ufarte de 66'da atılıyor ve rakip 9 kişi kalıyordu.Göztepe 9 kişi kalmış rakibine iyice yükleniyordu. Maçı hakem 9 dakika uzatıyordu.9 dakikanın sonunda gelen Halil Kiraz'ın golü ise Alcancak Stadı'nı yıkıyordu.3.golden sonraki GOL! Sesinin Karşıyaka'dan duyulduğu rivayet edilir. ispanyollar ise hakeme saldırıyordu. Göztepe artık 3.Turdaydı..!
trabzonspor kurulduktan 3 ay sonra yaşanan zaferdir.