bugün

yazarlara ' mal ' muamelesi yapilmistir.
kimse yardim mardim demesin. yardima bu kadar merakli isen, bunca yildir reklam aliyorsun birazini oraya aktar. bu hareketi inci sozluk bile yapmazdi. zall resmen ruhunu $eytana satti. yaziklar olsun. toplu hesap kapatimi gerekiyor bu sacmalik icin.
yazara değer verilmediğinin asli kanıtıdır.ekşisözlükte alay konusu olmak da ayrı bir acı
zall'ın da dediği gibi inşallah haiti için feda etmişizdir kendi değerimizden.. yoksaaaa sıkıntı var gerçekten.
$aka gibi ama gercek;

http://i332.photobucket.c...3/kornban/Untitled1-3.jpg
sinir bozucu bir eylem. zall'ın açıklaması ne kadar tatmin edici bilinmez. ama 4.entry i yazan arkadaşıma katılmamak elde değil. ayrıca vodafone'un bu reklamı sadece uludağ sözlükte yok, başka bir internet sitesinde de 1 saat yerine 1 dakika bekletiliyor insanlar siteye girebilmeleri için. ben böyle reklamın da, böyle tarifenin de..!
ayrica ekşide alay konusu olmak cabasi.
sözlüğü ticari bir kaynak olarak görüp yazarlarla taşak geçme olayıdır. haiti olayına da inanmıyorum açıkcası. o kadar etkilendim ki şimdi gidip vodafone'a geçicem. bu mu senin adaletin eyy zall? para kazanamayım diye böyle bir reklam yapıp sözlüğün popularitesinin, kalitesinin daha fazla düşeceği hiç mi aklına gelmedi? diğer sözlüklerde taşak malzemesi oldu bu olay. sahi saati kaça?
http://www.uludagsozluk.com tıklıyoruz karşımıza çıkan o kıpkırmızı ekranda şu yazıyla karşılaşıyoruz.

Merhaba,

Sözlüğün bittiği yere geldin.
bla bla bla
bla bla bbla bla
bbbblllla bbllllaaaaaa
bla mübalağa bla...
yani kısacası biz bugün bu sözlüğe paramızı verdik ve reklam yaptık
N'apalım?

bu tarz bir reklam metni altına da sevgiler...ne istersen iste benden vodafone logosu. emin ol şu an seni sevgiyle anıyor ve yaptığın reklam sonucunda da hepimiz sçtığın fresh tarifeye geçiyoruz "sevgili" vodafone. gerçi suç onda da değil. zorla "reklamımı yayınlaycaksın yoksa!..." şeklinde bir tehditle zall'in gırtlağına yapışılmamıştır eminim ki...
neymiş? cepozgur.com'un reklamı yapılmış.iyi, has, hoş... internet dünyasındaki reklamcılık için büyük bir gün. ancak reklamcılık okumuş biri olarak diyebilirim ki reklamcılık televizyonda bile reklam için uygun görülen alan boşlukları yaratılarak oluşturuluyor. biz buna reklam kuşağı diyoruz (gerçi "sanal reklam, advertorial" falan derken bu işin de içine ettiler. insanlar artık reklamları izleyip o ürüne sahip olmayı dilemek yerine reklamların uzunluğu ve gereksizliği üzerine ürettiği yepyeni küfürlere ve küfür içerikli deyimlere sahip oluyor. neyse, konumuz bu değil kaldığımız yerden devam edelim).bu kuşaklardan haz almayan pek çok insan var ve bunun bir getirisi olarak seçim şansı da var. kanalı değiştiriyorsun olup bitiyor. ya da açıkhava reklamcılığını ele alalım. billboard' a koyarsın ortam ve koşullara uygun bir metinle bu reklamı, -iş yapar yapmaz bu bizi alakadar etmiyor- etiğe uygun olur. kafaları meşgul etmez. az önce bir yazarı olarak büyük bir dayatma gördüm bu sözlükte ve sanırım bu dayatma içerikli reklam sonucunda da her ne kadar parlak bir fikir gibi görünse de has olmuş diyemeyeceğim. ister kabul etsin ister etmesin. zall şu anda bir nevi yazarları üzerinden ekmek yiyor. yani zaten sözlüğün formatı gereği yazarlar olmasa tek başına oturup başlık doldurmasının büyük kitlelere ulaşabilmesi adına ona bir getirisi olabileceğini zannetmiyorum. sözlüğe reklam da almaya başladı. arka planda olduğu sürece yazarların hiçbirine bir zararı yok. ancak...bugün iş bambaşka bir boyuta vardı. site adresini tıklıyorum ve karşıma böyle bir reklam metni çıkıyor. olacak iş değil. yazarlar üzerinden kazanan bir site yazarlarını engelleyerek adeta doymamışçasına ve arsızca yeni bir gösteriye imza atıyor. şahsen beni oldukça rahatsız etti ve sözlüğe yazamadığım şu saat dilimi içerisinde ancak copy-paste yaparak bu entry i girmeme sebep oldu. iyi mi oldu? olmamasını dilerdim...

edit: bunun üzerine bir de gelişmeler kısmından mesaj geliyor. haiti li depremzedeler için falan diye. iyi de arkadaşım o zaman 1 hafta öncesinden hadi bilemedin 1-2 gün öncesinde bu tarz bir olay olacağını bildir. haberdar et. böylelikle biz de bilir helal olsun derdik. bu işin başka yolları da var. böyle bir şeyi reklam üzerinden bu şekilde yapmak? hem de habersizce...hmmm...açıkçası bana pek de samimi gelmedi.
sözlük yazarlarını inek yerine koyup sağmanın görüntüsü 1 saat boyunca duran reklamlardır.
tek kelime ile saygısızlıktır. ve bu saygısızlık karşında ilk işim vodafone kartımı iptal etmek oldu! *
hem internetin sansurlenmesine kar$i tepki koy hem de yaptigina bak. yani insani salak yerine koymanin bu kadarini da gormemi$tim...
amaca giden her yol mubahtir diyen zall kisisinin hatasidir. zamanlamada sorun var, onceden millete duyurulmasi lazimdi bunun, her sey olup bittikten sonra degil.

eger ki zall, "sozluk adina yardim icin para topluyoruz, hala yaranamiyoruz bunlara" diyorsan; bir kez daha dusun derim.
saçmalıktır.
nasıl kotarırız diye düşünülerek, geliri haitiye gidecek denmiş. ne kadar gelir gidecek haitiye merak ediyorum. aramızda toplardık biz yazarlar.
yazarlarını ve okuyucularını para karşılığı satmıştır. yazık. sözlüğe hizmet eden tüm arkadaşlar adına, demokratik hakkımızı kullanarak soruyorum,
site yöneticisine soruyorum: kaç paraya satıldık? ciddi ciddi soruyorum. çünkü aramızda toplardık o parayı belki. tüm aleme rezil olmazdık. sözlüğün kapatılmasına gerek olmazdı. ayrıca madem sözlük 1 saaat boyunca kapatılacak, neden bize bir bildirim yapılmıyor arkadaş? gelişmelerden bize niye bildirilmiyor bu olay. o kadar mı değersiziz, o kadar mı sülüğüz hepimiz?
aylarca, yıllarca sözlüğe hizmet eden yazarlarına yaptığın bu saygısızlık basit bir şey değil. aynı reklamla diğer siteler 30 saniye kapatılmışken, bizim sitemiz niye tam 1 saat kapalı kaldı?

--spoiler--
sözlüğün bittiği yere geldin.
--spoiler--

sözün ve sözlüğün bittiği yere geldik belki de...
uludağ sözlük yöneticilerin insanlık ve özgürlük adına yapmış oldukları bir ayıptır. kınıyoruz kesinlikle. ne malum haiti ye yardım yapıldığı ispat var mı kanıt varmı? bırakın bu işleri.
şaka gibi olandır. ya usta bu kadar lazımsa söyleyeydiniz hepimiz ataydık birer ikişer lira da yapmasaydınız bunu be.
cidden ayıp oldu.
haiti'ye yardım için yapıldıysa tamam ama bunun haber verilmeden yapılması, gerçekten de çok ayıp oldu. en azından 15-20 dakika kadar önce gelişmeler bölümünden iletilmeliydi. o zaman duyarlılık da sağlanmış olurdu hem.
ilk başta küfür dağarcığımı zorladığım olaydır.

lakin şöyle bir şey varmış:
"arkadaşlar,

abartılı bir reklam olduğunun farkındayız. ancak bildiğimiz gibi haiti'deki deprem sebebi ile sözlük içinde bir kampanya yapamamıştık. nasıl bir şey yapabiliriz derken aklımıza bu kampanya geldi. bu kampanyadan aldığımız bütün miktarı uludağ sözlük yazarları adına kızılay üzerinden aiti'teki deprem mağdurlarına bağışlıyoruz.
uludağ sözlük'ü kapatmaya teknik aksaklıklar dışında kimsenin gücü yetmez ama ortada üzücü bir durum olunca ve depremin nasıl bişey olduğunu iyi bilen kişiler olarak böyle riski bir işe giriştik. umarım uludağ sözlük yazarları olarak bu yardımımız gerekli yerine ulaşır."
iyi ki sözlükte değilmişim iyiden iyiye dert ederdim bu durumu diye düşündüğüm şey. gelişmeler kısmına yazılan şey hoş gibi ama akp nin durumu kotarmak için yaptıklarına benzemiş. para her şeyi satın alır ayrıca. aksini kimse iddia edemez malesef.
vodafone hayvan gibi reklam veriyor. sözlük açılıyor sağ alt köşede turkcell reklamı. para kazanayım derken sıçtınız bıraktınız sözlüğe. ben de reklam vermek istiyorum. saati kaça acaba? zall ulaşırsa sevinirim.
gelirin haiti'ye gittiğini gören bir makbuz görsek fena olmaz gibi. pek mantıklı bir açıklama gibi gelmedi. sanki şimdi üretilmiş gibi.
(bkz: neden daha önce haber verilmedi neden)
ekşi sözlükte de geniş yankı bulmuştur.

hatta bir yazar 10 milyar versem bokumu yer misin şeklinde bir bkz vermiş.

okuyunca çok koydu.
güncel Önemli Başlıklar