bugün

ertem e göre grant belkide ingiltere ye dönmeyecekmiş.
-roman ben gelmiyorum abi londra ya.
-rus a gitcen dimi şerefsiz..
-vicdansız rusya ya getirdin iki gündür kampta zenciden başka bişi görmedik..*
john terry'nin hıçkırıklarını içine akıttığı maç olmuştur.
ne chelsea, ne onun para babası sahibi, ne siyonizmle başa gelen garip bir teknik adam, ne de çirkefin sözlük anlamının yanına yazılabilecek didier drogba umrumda.

neredeyse bir buçuk asır önce, tren yolu işçilerinin kurduğu takımla, gidip de kız istermiş gibi annesinden istenen ryan giggs'le, yirmi yıldır bir takımın başında olan büyük antrenörle, gözyaşıyla, terle, bileklerinin hakkıyla kazanmıştır bu kupayı united.

futbol tarihi, büyük prodüksiyonları değil, büyük takımları sever. kupalar sadece saf gümüşten yapılmış ağır cisimler değil; takımların gururudur, onurudur.

antrenörlük dille, dinle, ırkla değil; hakederek yapılacak bir meslektir.
büyük futbolculuk; işine gelmeyince tokat atmak değil, aynı formanın hakkını 25 yıldır veriyor olabilmektir.

manchester united; bir şirket değil, futbol kulübüdür!

kupa onlarındır!
ilker yasin'in essien'e soyunma odasında vereceği, * cristiano ronaldo'nun golden başka bişey yapamadığı,* drogba'nın sağdan soldan gelen ortaları dağlara taşlara attığı, bide üstüne kırmızı kart gördüğü, mourinho'nunbu maçı evinde izlediği,* uzatma dakikalarında çıkardığı topla takımına hayat veren john terry'nin, penaltı atışları sırasında sıçtığı, avram grant'ın eşinin israil'in en önemli spikeri olduğunu, ryan giggs'in küçükken babası tarafından terk edildiğini öğrendiğim karşılaşma. *
chelsea' nin hakettiği, manchester' ın kazandığı maç olmuştur. büyük talihsizlik. terry' nin ayağı kaymasa girecekti o kupa onlara.

ilker yasin deyişiyle: "yapmayın çocuklar. yapma terry. yapma anelka. yapma abramoviç."

edit: chelsea taraftarıyım, fakat kupayı almamaları iyi oldu bi bakımdan. bazıları " bizim yendiğimiz takım kupayı aldı." diye ortalarda dolaşacaktı. benim için bu daha önemli sanırım.
--spoiler--
manchesterli demiryolu işçilerinin çakmış olduğu kıvılcım şimdi global bir ateş.
--spoiler--

by ertem şener
(#3346530)
CENABET MÜSLÜMAN ANELKA NIN CHELSEA FORMASIYLA SON MAÇIDIR.
ertem şener'in "ben farklıyım" havası yaratabilme adına yaptığı yorumlar ile yardırdığı,
ilker yasin'in her zaman olduğu gibi futbolseverlere işkence dolu saatler yaşattığı,
yine ertem şener sayesinde,
avram grant'ın, hanımının israil'de tanınan birisi olduğunu,
giggs'in, ünlü bir rocker'in oğlu olduğunu, babası tarafından çocuk yaşta terkedildiğini ve bu sebepten dolayı annesinin soy adını kullandığını,
aynı şekil Ryan Giggs'in bir garson tarafından alex ferguson'a önerildiğini,
ashley cole'un aslında mariah carey'in kuzeni olduğunu,
cristiano ronaldo'nun ne marka boxer giydiğini ve jöle sürüp sürmediğini,
yine cristiano ronaldo'nun kanatları olmadan uçabilen tek yaratık olduğunu öğrendiğimiz maç olmuştur. *
ilker yasin'in yorum yapmayı bırakıp sadece izlemek ile yetindiği dakikalarda ekran başındaki futbol severlerin zevkli dakikalar yaşadığı güzel final maçı olmuştur.
manchester united'in kupayla beraber kasasına 108(yüz sekiz) milyon euro götürdügü mactır. helal olsundur , analarının ak sütü gibi helaldir.
maçından başından beri manu'yu desteklerken terry'nin penaltıyı kaçırmasından sonra chelsea'ye destek vermeye başladım. sonra drogba'nın çirkeflikleri aklıma gelince yine manu'ya döndüm. karı kılıklı andersson penaltıyı attıktan sonra artislik yapınca chelsea gözüme daha bi sempatik gelmeye başladı. tekrar maviye döndüm. tam anlamıyla chelsea'li olmuşken anelka sıçtı. kupa kırmızı şimşeklerin oldu. olan bana oldu yok yere final kaybeden takım taraftarı oldum.
(bkz: lanet olsun içimdeki bu insan sevgisine)
(bkz: en büyük taraftar futbolcular sahtekar)
(bkz: avram grant istifa)
fenerbahçenin eski oyuncusu anelka ile chelsea'dan intikamını aldığı maçtır.

Bu maçın aziz yıldırım'a ikinci bir ders olmasını dilerim,bir beşiktaşlı olarak. ilk ders, tüm sıkıntılarına rağmen galatasaray'ın 2007-2008 sezonunun son haftalarında takım olarak oynatıp, şampiyon olmasıdır.

Bu gece ki maçta, para babası olmanın takım yaratmayacağını göstermesidir.

Şampiyonlar ligi kupası isteniyorsa, parayla oynayan değil, yürekle oynayan adamlar bulunmalı sayın yıldırım ve de fenerbahçeliler.

zamanında formalarının hakkını vererek oynyan, Oğuz, aykut sırf yöntimi eleştirdiler diye takımdan atıldılar. ama onlar hem takımlarının tarihinde, hem de akıllarda kalabildi.

Bu geceki maç yine gösterdi ki, futbolda evet para önemlidir. ama ruh yoksa, bir boka yaramaz.
MANU'nun ALNının TERRY iLE ŞAMPiYON olduğu maç.
ilker yasin in katlettiği maç olarak tarihe geçicektir. Bütün gece Cristiano Ronaldo ile Wayne Rooney i karıştırıp durdu. Chelsea adına ne var hepsini fenerbahçeye bağladı. ERTEM ŞENER inde kendisinden aşağa kalır yanı yoktu. Heleki chelsea li michael ballack ı üstün alman teknolojisi olarak değerlendirmesi tam bi komediydi. "Ne lan bu mercedes motoru mu ?" sorularını akla getirdi.
şampiyon chelsea olsaydı, bizim fenerlilerin götü kalkacaktı hemen ve "olm biz şampiyonu yenmiştik" zırvalarını dinleyecektik. manchester aldı iyi oldu dediğimiz maç olmuştur.
yapmayın çocuklar maçıdır. maç sonrası entrylerinde genel bir kanı oluşmuş, hatta galatasaray'dan da örnekler verilmiş parayla pulla bu işler olmaz yürek gerek denmiştir.

gören de chelsea bristol rovers'a yenildi sanar. ya arkadaşlar yapmayın, birinin futbolcularının değeri 500 küsür milyon dolarsa diğeri de 450 milyon dolar. birinin başında abramovich varsa diğeri de ön planda olmasalar da amerikan şirketi.

yok futbolcular yürekleriyle oynamadılar diyenlere de ballack'ın, terry nin gözyaşlarını essien'in bakışlarını gönderiyorum. ben de manchester united'ı tuttum dün akşam ama sapla samanı birbirine karıştırmayın gözünüzü seveyim.

ikisi de endüstriyel futbolun en önde gelen takımlarıdır. yoktur birbirinden farkı. sadece daha şanslı olan maçı kazanmıştır.
ertem şener 'in chelsea-liverpool yarı finalinde aklının kaldığını gösteren,maç boyu kırmızılar kırmızılar diyerek bize liverpool u arattığı final karşılaşması.Zira Manchester United'ın kırmızılar değil kırmızı şeytanlar olduğu kulüp armasında ve formalarının ense kısmında açıkça görülecektir.
"futbol asla sadece futbol değildir" sözünü bir kez daha idrak ettiğimiz maç.

bir yanda abd'li dolar milyarderi malcolm glazer, diğer yanda rus oligarkı roman abramovich dünyanın en zengin 5 klübünden 2'sinin moskovadaki final maçı. kazanan 108 milyon usd parayı da kasasına koyacak.
sahadaki futbolculara bakıyorsunuz en değersizi bile milyonlarca dolar değerinde.

manchester united'in tarihine bakıyorsunuz, demiryolu işçileri tarafından kurulmuş bir başkaldırı simgesi olan futbol klübü. şu an ne durumda? değeri milyar dolarla ölçülür salt forma satışından yılda milyonlarca dolar geliri olan bir klüp. stadı old trafford ise dünyanın en çok gelir getiren stadyumu. nerede hani demiryolu işçileri?
geçelim...

chelsea'ye bakıyoruz, britanya kraliyet ailesi'nin ve kraliçe ii. elizabeth'in tuttuğu takım. ama sahibi rus oligarkı roman abramovich. forması kraliyet yandaşı premier lig ekipleri gibi mavi. ama ingiliz olmaktan çıkmış, adeta birleşmiş milletler kadrosu.

ya futbol?
dedik ya "futbol asla sadece futbol değildir" diye...

he tanım mı: manchester united'in penaltılar neticesinde galip gelip 2007-2008 sezonu avrupa şampiyonlar ligi şampiyonu olduğu maç...
maçtan sonra chelsea nin web sitesine girildiğinde ana sayfada, kulübe üyelikle ilgili resimde terry yle anelka nın resimleri konulmuştur. Şaka mı bu? Heralde şu demek oluyor bu:" Sevgili taraftarlarımız, kulübe katkı yapmak için kulübümüze üye olun. Bakın resimde de gösterildiği üzere, john terry ve nicolas anelka gibi dünya çapında topçularımız var. Bu gibi topçularımızda, şampiyonlar liginde penaltı kaçırarak işleri bok edebiliyorlar".
futbol kalitesi, mucadele, oyuncu kalitesi, teknik-taktik, strateji gibi unsurlari ile ust duzey bir mac. gerci itiraz edebilecegimiz su olabilir: bu mac ile premier ligdeki ayni takimlar arasinda oynanan maclarin arasindaki 7 farki goremedik. dogrudur, goremezsiniz. cunku takimlar ayni, futbolcular ayni, seyirci ayni, elhasili kelam degisen tek sey sonucta kazanilacak vazo'nun adi. tabii o'da yetmiyor.

macin analizi:

oncelikle show tv ve kanal d televizyonlarini kiniyorum. haberleri bile agiz tadi ile izleyemiyoruz. zirt diye biri "var misin yok usun" diyor digeri "yaprak dokumu". bu iki program yuzunden turk aile yapisi ciddi hasar goruyor. insan olan, tutup sampiyonlar ligi finalinin oldugu aksama bu dizi ve yarisma programini koyup, erkek mlletini hanimi ile karsi karsiya getirmez.

macin atmosferine acun'un programi sayesinde cok erken girdik. once milli takimin yaristigi programin onemli pozisyon ve gollerini genis bir ozet olarak sundular. iyi geldi. devaminda gunun yarismacisi ilk turda art arda kirmizilari acinca; dedim tamam, maci manchester alacak. bunu bir isaret olarak algiladik. devaminda donusumlu olarak yaprak dokumu'nun psikolojik atmosferi ile kendimizden gectik. biz ferhunde, ali riza bey, leyla, necla vs. derken mac baslamis. tabii ben actigimda oyuncularinda aynen benim ruh halimde olduklari acik secik goruluyordu.

bu ronaldo cok saglam topcu. bizde boylesi pek yok. belki ali tandogan olabilir. ama onemli olan sureklilik. birde erzurumspor'un sampiyon kadrosunda altaycan vardi bu kalitede bir adam. simdi nerede bilmiyorum. lampard ve ballack yine oyle, hakiki topcu. bir de ferdinand var, defansta oynayan. besiktasimiza siddetle tavsiye ediyorum. bu adami, yanindaki vidic ile beraber alin, sirtimiz yere gelmez. bunlara alternatif olarak carvalho olabilir.

bu arada rus askerlerin sapkalarini ingiliz taraftarlara verip, onlardan forma almalarini yadirgadim. koca kizilordu'nun haysiyetini bes paralik ettiler. bizde olsa ilk yas kararlarinda ordudan atilirlardi. bakalim rus genelkurmay'i ne karar verecek? atmasa bile o iki yuzbasi'nin yildiz savaslari bu macla beraber bitmistir.

bu nasil bir ailedir anlamiyorum. gelin, her halti yiyor, icten pazarlikli. kizlar psikolojik problemli. adamlar bu delilerin pesinde. boyle bir dizi olmaz olsun. bir ailede bir tane normal insan olmaz mi? bu ali riza bey ya olsun ya da ceksin hepsini temizlesin birer birer son kursunuda kendi kafasina siksin. adamin huzura erecegi yok bu gidisle.

abramovic denen rus oligarki icinde durum farkli degil. adam 600 kusur milyon avro harcamis takima ama adamlar rakibin agzini burnunu kan icinde kalana kadar dovmelerine ragmen yenemediler. ustelik son dakikalarda o drogba kalitesizi dogru durust atamadigi bir tokattan kirmizi kart gordu. hayir madem vuracaksin adam gibi vur. sen kirmizi kart gor, rakipte hastanelik olsun. anelka olsaydi boyle olmazdi eminim.

penalti isi bana gore degil. adalet terazisinin sakulu kayiyor burada. sabaha kadar oynasinlar formulu daha adil bir formul. zaten macin sonunda bu acikca ortaya cikti.

macin adami: cevriye hanim. pardon, anelka.

macin pozisyonu: ballack'in evra ile ikili mucadelesi.

macin hayal kirikligi: cech

not: ilker yasin ve ertem sener icin hic bir sey demiyorum, cunku sesini kapatip oyle izledim maci.
(bkz: drogba nin tokadı)
ilk yarıda golden sonra biraz tutuk kaldı chelsea ama hem golden sonra hem de ikinci yarıdaki futboluyla kupayı sonuna kadar hakeden taraftı.
ama olmadı.
125 dakika sürmüştür.
maç esnasında sahadaki ve çevresindeki herkesin öz geçmişini öğrendiğimiz bir maç oldu. meğersem avraham grant'ın karısı televizyoncuymuş yahu ne güzel genel kültürümüze katkıda bulundular. giggs'i de sütçü mü ne keşfetmiş...