bugün

adı bahattin durmaz'dır. Türkiye liglerinde bu kadar inatçı bir yan hakemi ilk defa gördüm ve helal dedim. Fırat aydınus o kadar korkmasına rağmen emin misin diye 5 kere sormasına rağmen ısrarla atılmasını sağlamıştır.

O ne güzel at abi at deyiştir ya o ne güzel ısrardır.

Kazım kazım gibi türkiye'nin en artist futbolcusu ota boka karışan futbolcusu en olay adamına sonunda birisi cevabını verdi.

fenerbahçe-galatasaray maçında yaptığı 10 faul karşılığında bir tane bile kart görmeyen kazım kazım (duble futbolcu değil duble artist ve gerizekalı) ). o gün kü bünyamin gezer ile 21 kasım daki bahattain durmazı karıştırdı galiba.

not: bahattin durmaz umarım bir gs yada bjk sempatizanı olarak değil bir hakem olarak görevini yapmıştır, o zaman bu yorumların hepsi boşuna olmuş olur.
aslında çok sevdiğim türkiye liginin önemli hakemlerinden bir tanesi fakat bazen korkak tavırlar sergileyebiliyor. dün akşamda kazım kazım'a resmen ben değil bahattin durmaz kart gösterdi dedirtmek için on kere sordu.
beşiktaş'ın 3. golünü gönül rahatlığıyla veren gökhan gönül'ün penaltısını görmemezlikten gelen siyah beyaz aşığı bir hakem.
Hakem olmadan önce Çarşı grubunda olan, inönü stadındaki her maça giden, kombineli Fırat Aydınus
her insan hata yapar. Hakemlerde hata yapar ama onları kaybeden taraf daha çok dile getirir. Fenerbahçe'de maçtan sonra ağlayan futbolcu olmadıktan sonra hakemlerle falan konuşmaya daha çok devam ederiz. işinize gelirse...
(#6567659)
korktuğum başıma geldi. penaltı pozisyonu gerçekten çok kritik. maçın gidişatını etkileyebilirdi. ama 3. gol mevzusu tamamen ezikliğin entrylere yansımasıdır. 2-0 olsaydı maçı mı çevirecektiniz? oyun ortada.
edit: bir kazım vardı noldu?
3.gol olmasaydı maçı çevirirdik düşüncesi mevcut, futboldan hiç bir şekilde anlamayan bünyelerin bahanesi olan hakem.
süper ligde görev yapan en iyi hakemlerden biri olan, her derbiyi de çatır çatır yönetebilecek kapasitedeki fırat aydınus'tur. 21 kasım'daki maç için konuşuyorum tabi.

1) gökhan gönül'ün pozisyonu tartışmaya açıktır, gökhan'a net bir müdahale yok. hamlenin topa mı ayağa mı olduğu belli değil. tekrarını izleyenler karar veremezken, o an hakemden penaltı gibi önemli bir kararı beklemek, hakeme haksızlık olur. böyle maçta açık, net bir faul yoksa zart diye penaltı çalamazsın.

2) kırmızı karta bahane bulanları ben anlayamıyorum. küfür, kırmızı kart sebebidir. e kazım yan hakeme saydırıyor. adam tabi ki gidip soracak, "anlat lan ne dedi" diyecek. "ya abicim yapmayın allasen" dedi diye kırmızı verecek değil. öğrenmesi, ne olduğunu bilmesi lazım orada. buna hakemler arası diyalog derler, ben dedim aslında. çok da faydalıdır, hakem olursanız kullanın. tek başınıza yönetmiyorsunuz maçı. yok efendim sütyeninden para çıkarır gibi çıkarmış cart curt... pozisyon kırmızı mı? kırmızı. hakem kırmızı kart gösterdi mi? gösterdi. ee?

3) ofsayt konusunda bir bilgi eksikliği var bende, o yüzden yorum yapmıyorum. aklımda kalan iki şekil var, hangisi doğru bilmiyorum. birincisi, gole giden oyuncu, son defansın hiçbir şekilde arkasında olamaz. yani ayağı milimle son defansın önünde olsun, pozisyon ofsayt kabul edilir. bir diğeri de bunun tam tersi. yani, eğer defansla aynı hizada kalmışsa bir bacağı falan, vücudu önde olsa dahi pozisyon devam eder. ama sanıyorum ilki doğru. ilki doğruysa kabak gibi ofsayt, ikincisi doğruysa ofsayt değil. ama mantıken ve hatırladığım kadarıyla ofsayt ilkidir ve ofsayttır.

ama bu pozisyonda orta hakeme çemkirilmez, yan hakeme çemkirilir. hiçbir hakem, hiçbir ofsayt pozisyonunu net olarak göremez bulunduğu yerden. saldıracak başka yer arayın.
(bkz: 21 kasım 2009 beşiktaş fenerbahçe maçının hakemi)
hakkında girilen bu kadar nefret ve hakaret dolu entryleri görünce 21 kasım 2009 beşiktaş fenerbahçe maçında hat-trick yaptığını sandığım hakem.

(bkz: fırat aydınus)
kazım kazım adlı futbolcuya alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğini öğretmiş hakemdir.kazım kazım her beşiktaş maçında taç çizgisinin dışından top alıp gol pozisyonu yaratamayacağını öğrenmiş ve twitter sayfasına gidip "bir daha bu yolları aynı hevesle yürürmüyüm" yazmıştır.
sanki ezeli rekabetteki -varsa eğer- bütün maçları aynı hakem yönetiyormuşcasına açılan başlık.

daha 3. dakikada sinirden fırdöndü olup topa düdükten sonra deli gibi vuran emre'ye kart göstermedi. dünya starı andre santos'tan neden bahsedemiyorsunuz? top oynayamadı o yüzden. kendini yerlere atıp hakemden çıkacak bir karta güvendi. ama olmadı işte.. tweety kazım topu resmen dışardan çevirdi. sonra hakeme bağırdı. kimsin ki sen? geçen sene delgado cüneyt çakır'a birşeyler anlatmaya çalışırken 'küfür etmiş pezevenk' diye götüyle gülenler siz değil miydiniz? delgado ile cüneyt çakır aynı dili konuşmuyor onu da belirtmek isterim..

tamam, herşeyi geçelim.. diyelim ki fırat aydınus penaltıyı vermiş olsun. 0-1 olsun maç. hangi forvetin ile ikinciyi atacaksın? öne geçtikten sonra geri çekilecektin daha önceki kayseri ve antep maçlarında yaptığın gibi. kayseri son 10 dakikada onlarca pozisyona girdi, atamadı. antep attı. senin karşında mahalle takımı yok. geçen senenin şampiyon takımı var. defansı geçen seneye göre daha güçlü üstelik. maç 0-1 bitmezdi. beşiktaş mutlaka gol atardı..

hakemmiş. gülerler adama gülerler.. oynadığın oyuna bak önce.. bir alex'in direkten topu var, bir de çaprazdan gelen sert şut.

nice 3 gollere...
annesi hakkında stadyumlarda şarkılar söylenen, bu şarkıları hak eden, hangi tarafta olduğu belli olmayan, tuncay' ın ingiltere' ye gitmesinde büyük emeği olan (baki mercimek' e 3 kere haketmesine rağmen kırmızı kart vermeyerek)taraf tutan bir hakemdir.