bugün

şu güzelim fani dünyada 21 yüzyıl geçmiş ve belkide bir 21 yüzyıl daha geçecek. nihayetinde hala yüce Allah'ın varlığı, hiç bir otorite tarafından inkar edilebilmiş değil. edilmesi bile olasılıklar içerisinde yer almıyor. hal böyleyken bilimin ve ilimin bu kadar ilerlediği bu yüzyılda yapılacak en büyük aptallık elbette hala ateist olarak sürtmektir.
insan oğlu sorgulamaya devam ettikçe var olacak eylem.
21. yüzyılda hala bazı sorulara cevap bulamamış kişilerin felsefi eylemi.
birey olabilmenin tadını almış olmaktır. bırakırsın kendini yaşamın dalgalarına; yıldızla dost olursun, çiçekle kardeş, dere ile arkadaş yunus ile yoldaş. akarsın kendi başına. müziği duyarsın. müziğin içinde yaşarsın. sevgi insanlık barış gibi kelimelerle konuşmayı öğrenirsin. barışık olursun varoluşun anlamsızlığı ve tekilliği ile. 15 milyar yıllık bir evrende gözaçıp kapayıncaya kadar geçecek süre yaşar gidersin. ama kendini yaşarsın.
Sadece olanları, hayatı, ölümü, ahireti sorgulamasının sonucu olarak sürekli dışlanan, onuncu köye gitse de kovulacak olan, kendi fikirlerini savundukça yalnızlaşacak, insanların yüzüne gerçekleri vurduğu sürece, başkalarının çamur atmasıyla karşılaşacak kişidir. *
Müslüman, bir ateiste, " allahsız seniii, şerefsizz, kitapsız " tarzında laflar sıralarken, ateist ona demiş ki, " aslında seninle benim aramda dinsel açıdan büyük bir fark yok. Ben sadece senden fazla olarak bir dini daha reddediyorum..
Lakin bizim aramızdaki en büyük fark, sen hiçbir şeyi sorgulamadan, diğer dinleri reddedip, Bir dine körü körüne bağlanırken,
Ben ; araştırıp, sorgulayıp hepsini reddediyorum. "

Ateistin mi, yoksa müslümanın mı haklı olduğu tartışılır, ama Şu kesindir ki, yalnızlık tanrıya değil, ateiste özgüdür. Bir tek ona. *
(bkz: Sorgulamak)