bugün

bu sözlüğün ortalamasının pek umurunda olmayan hadise.

daha amiyane tabiriyle kimsenin sikinde değil...

ama siz onun sikinin ucunda bağrım bağrım bağıracaksınız.

dün merkez bankası tam 7 döviz ihalesi yaptı onca satışa rağmen döviz sepet % 2,4 arttı. faiz için % 7, 1 görüldü. altın 1298'i gördü...

bugün merkez bankası valörlü satış yapacak...

borsa 70 bin sınırından yukarısı için direniyor ama kırılırsa kimse tutamaz...

borçlanarak ve satıp savarak sürdürülen talan ekonomisi şu an yoğun bakımda.

faşizan uygulamalar yüzünden yoğun rezervasyon iptalleri de binince yazın ortasında ekonomik depresyon yaşayarak ülkece tarihe geçeceğiz.

bugünlerde yaşananlar ve tepkisizliğimiz yüzünden 20 sene sonrasının çocukları bile sıkıntı ve acı çekecek...

aldırmayın...

ana babalarınız size ne bıraktı ki gelecek nesillere bir şey bırakasınız...
enflasyondan bihaber ergenin sikine taktığı, sözlükte kimse iplemediği için de böbürlenip kızan yazarın dert ettiği hadise.
açılışta 1-2% civarı bir artış mümkün. kapanış yani akşam pazarinda ise 70000 üstü kalırrpa ne ala.
MB doğru hamleleri oynarsa 70.000 üzerinde kalabilecek borsa açılışı.
Fakat bu göt korkusu ile nereye kadar gider bilmiyorum.
tepki alımları ile günün kurtulmasına imkan verebilecek.
eylemlerle filan ilgisi yoktur. bilip bilmeden yorum yapmayın. ülkenin başında erdoğan değil de ekonomiden anlamayan biri olsaydı, işte o zaman batmıştık.

dünyayı etkileyen bir krizdir. bu sefer de teğet geçmesini umuyoruz.
Sıcak para yalayıcılarının iyi ekonomist olduğunu zannedenleri gösteren açılış.
Bilader üretim yok bişi yok kısacası reel ekonomi 0. Bir dış hareketlilikte ülke borsası dünyada en çok düşen borsa oluyor. Sen ne ekonomisinden bahsediyorsun!
Dünya borsaları en kötü %3 düşerken %7 ile resmen her yeri katlamış, neredeyse çökmenin kıyısından dönmüş bist şu aralar yatay bir çizgi izliyor.

Erdoğan'ın ekonomiden ne kadar anladığı belli. "Benim borsada param yok bana ne" demesi başlı başına hiçbir şeyden anlamadığını ortaya koyarken, Dahası, Sincan mitinginde "paranızı özel bankalardan çekin" diyerek halka resmen bankalara hücum edin diyor. Bunu bırak başbakan, sokaktaki adam dese bile aklından şüphe ederim.

Bütün Türk bankalarının iyi kötü en az %20'sinin yabancı yatırımcıların elinde olduğu, çoğu yabancı yatırımcının %50 ve %100 ortaklık paylarına sahip olduğu düşünülürse, yabancı yatırımcı bu sözler karşısında ne düşünür? Bu ülkede her şey bir adamın iki dudağına bakıyor artık der ve kaçmanın yollarına bakar.

Ya borsanın bir günde %7 erimesi, mb'nin altı müdahalesine rağmen doların piyasaların kapanışından sonra bile 1.94 leri görmesi? Dışarısı hapşırsa Türkiye'nin nezle olması?

işte bunlar hep ithalata, hep sıcak paraya, hep borçlanmaya dayalı suni büyümenin sonuçları. Şimdi 2B arazileri var satacak onu da yiyip bitireceğiz sonra?

Dahası FED sadece "verdiği desteği" azaltmaktan bahsetti, piyasalara verdiği parayı "bilfiil geri toplamaya başlamadı" bile. Adam açık açık diyor, ABD'nin düzelmesi benim önceliğim, gerisi tufan. Dua edelim de ABD'nin işleri kötü gitsin diyeceğim ama bu sefer bizim göbekten bağlı olduğumuz Euro piyasası çöküyor. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal.

Sadece lafının bile böylesine alabora ettiği piyasaların, parayı geri çekmeye başlaması halinde neler olabileceğini ak güvercinler bile düşünebilir sanırım.

Sen on yılda sana verilen onca şansı, topçu kışlası, türbandı, dörtxdörtxdörttü, başkanlık sistemiydi, etti ottu buttu diye geçirirsen, ekonomide akıl karı hiçbir şey yapmazsan olacağı budur.
bu günlerde yaşanan tepkiler yüzünden olmuştur daha doğrusu yabancı basın yüzünden!
Tepki alımlarının şu saate kadar %1i bile görmemesi, şuan %0.10un altında olması bir kaç güne 70.000 hattını zorlayabileceğimizi gösteriyor.

#direnbist