1. 1.
  Filmin isminin geldiği yer, ne üzerine olduğunu açıklıyor. 20. yy başlarında Dr. Duncan ın yaptığı bir araştırma 21 Gram ın neyi temsil ettiği yönündeki soru işaretlerine cevap olabilir. Dr. Duncan çeşitli ölüleri tartıp, sonuçları ölmeden önceki ağırlıklarıyla karşılaştırarak şöyle bir sonuca varmış, insan ruhu bir maddedir ve ölçülebilir. incelediği insanlarda farklı sonuçlar alsada, 21 gramın insan ruhunun ortalama ağırlığı olduğuna dair bir kanıya varmıştır.

  Yani sevgili dostlarım bu film insan ve insan ruhu olmak gibi bir iddia taşıyor. Bu iddiasını yüksek sesle,bağıra çağıra hatta yırtına yırtına ifade etmekten de çekinmiyor. Bunları algılayıp algılamamanız artık siz sineseverlerin filme karşı tavrına bakar. Inarritu yu içi boş klişeleri havalı şekilde paketleyip önünüze koyan bir ukala olarak ta görebilirsiniz, insan ruhununun gizlerini çözen bir usta olarakta.

  21 Gram çözülmyi bekleyen bir puzzle değil. Kurduğu cümleler ,ne demeye çalıştığı, cok açıklar bence. Ancak 2. bir seyir deneyimi, kimilerimizce eksikliği hissedilen tavrı, bakış açısını ve dünya görüşünü sezmeye yardımcı olabilir. Zira tıpkı dogma filmleri gibi ,baştan sona mistik ve dini refaranslarla dolu bir filmin yaşam, ölüm gibi kavramlara ve insan hayatının gerçekliğine hangi perspektiften baktığını bilmek gerekiyor. Kaldı ki söz konusu akıma bir türlü ısınamamış insanların temel sorunlarının başında bu gelir. Benim düşüncemse 21 Gram yüzeyde bir dogma filmine benzemese bile alttan alta benzer bir tavır sergililyor ve aynı handikapları taşıyor. Çok ilginç değil mi sizcede,fark ettiniz mi Beklide bu noktada Inarritu yu Dogma nın fikir babası Lars von Trier benzetmek mümkün.

  Inarritu nun yaratıcı usta bir yönetmen mi, yoksa kolay yoldan insanları etkilemeye çalışan bir amatör mü olduğuna siz karar verin.Saygılar.
  6 -1 ... 05snoopdogg05
 2. 2.
  (bkz: dogma)

  (bkz: lars von trier)

  (bkz: Alejandro Gonzalez Inarritu)
  1 ... 05snoopdogg05