bugün

Merkez bankasının müdahelesi ile 9.26 dan 9.48 e kadar düşmüş kurdur.

Enflasyon coşar coşar. Faizden düşük enflasyon var
tl tarihin en değersiz gününü bize yaşatan kurdur.

9,49
ulan elimizde tl ile ortada kaldık. buralardan döviz de alınmaz. hey allahım.
piyasalar yangın yeri, bu saatten sonra kimse elindeki doları satıp tl almaz. tl pul oldu.
tüm dünya ülkeleri iflasın eşiğine gelmişken hele hele ingilterede büyük şirketler kapanırken türkiyede ufak artışın olması normaldir. kuru gürültü yaygara yapmayın. gerçekten çok yazık..
156 ülke için yapılan dünya sefalet endeksinde bizden daha kötü durumda olan sadece 20 ülke varken, dünyanın geri kalanı bizden iyi durumdayken, para biriminin bu kadar değersiz olması ve doların 9-10-11 olması sürpriz olmasa gerek.

(bkz: dünya sefalet endeksi)
an itibariyle Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i (risk primi), 455 seviyesine yükselerek 6 ayın zirvesine çıktı.

CDS nedir?
şirketleri ülkenin borçlarını ödeyememesi riskine karşı yani iflas riskine karşı alacaklının alacaklarını sigortalayan bir sözleşme satar ve bu sözleşmenin fiyatı da ülkenin CDS primidir. Bir ülkenin ya da şirketin CDS primi ne kadar yüksekse borçlanma maliyeti de o kadar yüksek demektir. Çünkü bu prim ister istemez faize yansımaktadır.
Bu kimseleri hala savunan herifler başka bir gezegende yaşıyorda ülkemize taş örneği mi toplamaya gelmiş merak etmekteyim.
bu durumun tek bir izahı var. dolarla ödemesini yaptığımız hasta ve geçiş garantili yatırımlarda (!) bunların da hissesi var. önümüzdeki günlerde ekonomik durgunluk derinleşecek, işsizlik ve enflasyon artacak. (bkz: Stagflasyon)
bizim bizdeki muhaleflere anlatamadığımız şey, yüksek faizin yüksek dolardan daha korkunç olduğudur. yüksek faiz enflasyonu artırır, işsizliği artırır, üretim ve talebi azaltır. paranız normal olduğundan daha fazla değer kaybeder. merkez bankası'nın 200 bplık faiz indirimi desteklenecek bir adımdır. kimse kafasına göre iki kuruşluk ekonomi bilgisiyle hareket etmesin.
Yüksek faiz işsizlik ve enflasyonsa yuksek kur eti cici bebe mi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.