1. 1.
  amerigayı ve aynı zamanda chp, pkk, ydg, lpg, ygs ve fetö'yü çıldırtan olaydır.
  3 ...
  #35762624 :)
 2. 2.
  "benim haftalık yiyeceğim kadarını versinler de gerisinden köprü mü yapıyorlar ne yapıyorlarsa yapsınlar" diyeceğim mevzudur. ekmek arası bor yiyeceğim bol bol istihkakımı kesmesinler zaten zor duruyorum 2023 biran önce gelsin diye..
  16 -2 ...
  #35762636 :)
 3. 3.
  Bizim bor'umuzu tutup suriyelilere verirler arkadaşlar. Sevinmeyin.
  -1 ...
  #35762643 :)
 4. 4.
  Bor madenleri varlık fonuna aktarılması sonucunda Amerikalılara kiralandı.
  1 -1 ...
  #35762774 :)
 5. 5.
  hazır bolken götümüze de sokalım bence.
  2 ...
  #35762776 :)
 6. 6.
  uzmanlık alanlarımdan biri;

  ilk olarak borun işlenmesi için gerekli sanayi ve teknolojinin şuan türkiye'de bulunmadığını belirtmek isterim. bu sanayi ve teknolojinin geliştirilmesi de yıllar sürecek bir süreçtir. bakmayın siz sosyal medyada 2023 de "bor çıkarıp dünyaya kafa tutacağız" diyen çomar kesime. 2023 e kadar bu işin olma ihtimali, şu an başlasak ay'a içinde insan bulunan bir araç ile gitmemizle eşdeğerdir.

  algı zaten baştan yanlıştır. tüm bu söylemlerde "bor çıkarılmasından" bahsedilir. arkadaşlar türkiye zaten çok uzun yıllardır bor çıkarıyor. ülkemizde bir çok madende bu işlem yapılıyor. burada ki büyük sıkıntı bor'un çıkarılması değil, işlenmesi sorunudur. işlenme süreci o kadar maddi bir külfet getiriyor ki geçmiş hiçbir hükümet bunu deneme içine girememiştir. rahmetli erbakan'ın bu madenle ilgili çok iddialı projeleri ve söylemleri olsa da, maalesef ki hayalden öteye gidememiştir. dünya genelinde bu madeni işleme cesareti gösteren çok az ülke vardır.

  çomarların diline dolanmış olan bu element; askeriyeden bilgisayar sistemlerine, inşaat sektöründen otomobil sektörüne kadar 400 ‘ü aşkın alanda kullanılmaktadır.

  örneğin;

  işlenme aşaması başarılı olmuş bor'dan, bor karbürü elde edilir ki; yüksek mali külfet harcanırsa bor karbürü maddesinden zırh yapılabilir. gelişmiş ülkelerde bu maddeden zırh üretimi için yararlanıldığını biliyoruz. bu zırhlar da bir çok askeri alanda çok rahat kullanılabilir. bor karbürünü elde edebilmeniz içinse sodyum perborat'a ihtiyacınız vardır. işte dananın kuyruğu da burada kopmaktadır. çünkü bu maddeyi elde edebilmek için gerekli olan tinkal ve boraks da yine türkiye tarafından dışarı ihraç edilmektedir. yani türkiye'nin, yukarıda saydıklarımı yapabilmesi için bu 2 maddeyi yurt dışına ihraç etmeyi kesmesi gerekmektedir. şimdi soracaksınız "madem elinde hazır var neden ihraç ediyor?" diye. çok basit türkiye'nin elindeki güç asla bu 2 maddeyi birleştirip, sodyum perborat yaratmaya yetmez de o yüzden. o yüzden madenlerden çıkardığı bor ve yardımcı madenleri yurt dışına ihraç ediyor. bu verdiğim örnek sadece zırh ve askeri bir kaç malzeme yapımı içindi.

  eğer daha fazla alanda kullanmak istiyorsanız da, örneğin; nükleer enerji sektöründe diyelim, bor'u işlemek için daha farklı maddelere sahip olmanız ve daha farklı birleştirme ve ayrıştırma teknolojisi ve sanayisine sahip olmanız gerekiyor. bu örneklemeler her farklı alan için farklı yardımcı maddeler devam eder gider. burada önemli olan bu madene ve bileşenlerine sahip olmak değil, her farklı alan için gerekli olan ayrıştırıcı ve birleştiricilerini üretebiliyor olmanızdır. bunun yanı sıra bor fizyolojisi ve tekniği konularında uzmanlaşmış bilim adamlarına da ihtiyacınız olduğunu hatırlatmak istedim. son 14 yıldır bilime verilen önem ortadadır.

  maalesef ki türkiye şuan için bu teknolojiye ve sanayiye sahip değildir. gidişat onu gösteriyor ki; yakın bir tarihde de bunun gerçekleşmesi imkansız görünüyor. son yaşanan olayda ülkemizde bor madeni hakkında en çok araştırmayı yapan ve çalışmalarını bu yöne kaydırmış olan eti maden'in varlık fonuna devredilmesi de bu gidişatın değişmeyeceğinin en büyük kanıtıdır. hükümetin ve yandaşlarının bor ile ilgili söylemleri yalan ve safsatadan ibarettir.

  ne demiş bir bor atasözü;

  bor'u çıkaranı değil, bükeni makbuldür.

  2023'de bol bol ekmek arası bor yemenizi tavsiye ederim.
  3 ...
  #35763000 :)
 7. 7.
  Bazılara bor'u gibi gelmiştir yazık.
  1 -2 ...
  #35763035 :)
 8. 8.
  (bkz: bordan kaleler)
  ...
  #35763051 :)
 9. 9.
  O köprünün bütün direklerinin hatta bütün metal ve betonarme unsurlarının gerçek adalet ve ilahi adalet birgün vuku bulduğunda götüne gireceğinden habersiz gerizekalı bir trolün beyan sıçmasıdır.
  Boşkoy gitsin.
  2 -1 ...
  #35763070 :)

kapat