bugün

8500 liraya fixlerler...
Bi ülkede en çok konuşulan şey asgari ücret mi olur la. Bitmişiz aq.
Holosko’yu da yanında verirlerse neden olmasın ?

Böyle bir rakama imza atabilme ihtimali olduğunu düşünmüyorum hiç kimsenin. Bu açık açık enflasyonla içinizden geçtik ve geçmeye de devam edeceğiz demektir. Sorsan enflasyon %85 civarlarında. Ki arada yapılan bir zam da mevcut asgari ücrete. Temmuz’dan bu yana çıkan rakamları alır ona göre bir yeniden düzenleme yaparlar. 8000-8500 seviyesinde seyreder muhtemelen. 12 bin ve üstü demek 20 kişilik bir işletmede totalde ekstra 70-80 bin lira yük demek. Çok işletme kapanır, çok işletme Mart ayından sonra iflas bayrağını çeker ve çok kişinin de o işletmelerde alacağı kalır.

Asgari ücret 2800 lira civarlarında iken insanlar daha mutluydu. Keşke en azından o dönemin ekonomik verilerine dönebilsek.
Nedense enflasyonun bağlandığı nokta hep asgari ücretin yüksek olmasına ve artışına bağlanıyor. Bu kandili isli dünyada en az olan hep problem; yatlar, katlar, villalar, yedi sülalesine yetecek parası olanlar problem değil, öyle mi? Bilinçli hırsızlık ve emek gasbı olmasa; Norveç gibi Finlandiya gibi refahı yakalamış ülkelerden oluruz. Zenginliği ululayan kepaze fikirlerimiz son bulmalı. Bir pasta var ortada ve bu pastadan sana daha az veriliyor ise birileri senden fazla yiyor demektir. Bunu anlayamayanlar hemen asgari ücretin artışının az olması gerektiğine kanaat getiriyor. Tamam, hiç artış yapılmasın! Peki o vakit zenginlerin pastası küçülecek mi? Eğer öyleyse haklısınız demektir.
Hatta 15.000 tl yapsinlar. 5 liraya aldiginiz ekmegi 25 liraya alirsiniz artik.
gerçekleşmesi hâlinde; olası hiper enflasyon ve alım gücü ile ters orantı düşündüğümüzde muhtemel olabilecekler:

- ekmek 12 tl
- 1 kg çay 180 tl
- 1 kg şeker 150 tl
- 1 kg sıvı yağ 100 tl
- 1 kg peynir 300 tl
- 1 lt süt 50 tl
- 30'lu yumurta 150 tl
- 500 gr margarin 50 tl
- mobilya vb % 100 zam
- beyaz eşya vb % 100 zam
- elektrik kw / % 200 zam
- doğalgaza % 300 zam
- su / ton % 200 zam
- ev kiralarına % 100 zam
- akaryakıta % 50 zam
- ulaşıma % 50 zam
- işsizlik dalgası
- talan , yağma artışı
- aile içi artan şiddet
- boşanmalarda artış
- okulu bırakıp iş aramak
- ülkeden kaçak göç
- kesilen abonelikler
- hemen her sektörde kriz
- mutsuzluğa % 500 ;
- umutsuzluğa % 1000 zam !

( şahsi kanaatim bu yönde.. umarım yanılırım, haksız çıkarım. )
100 bin lira da yapsalar bir şey değişmez. bu akp hükümeti hiçbir zaman ekonomiyi düzeltemeyecektir.
12 bin olmaz.beklenti 8500-10000 arası.
Küçük işletmeler batar.
Batsın zaten emek sömürüsü ile ego tatmin yeridir küçük işletmeler.
Bu ülkeye bir yararı da yoktur.
işsilik artar bir miktar ama bu da gidişatı değiştirmez.
Enflasyon artar.
Zaten son iki senedir enflasyon yüzde yüz elli.
Maaş zamları bunun yarısı.
Boşuna ağlaşmayın.
Kobiler bu ülkenin kanseridir.
Verecekleri işi de yapacakları işi de sikeyim.
inşallah olur da 50.000 maaş isterim.
mümkün değil.

%50 veya %60 yaparlar en fazla. o da taş çatlasa

geçen seneki enflasyonda bile %50 oldu.

devleti aptal zannedenlerin ne kadar da sayıları çok.

aralık sonuna kadar dolar hızla yükselir, fiyatlar artarsa.. ki önceden belirlediler bence mb faiz düşürmeyi ve yapay enflasyonu.. ondan dolayı geçen seneki gibi zam yapabilirler. ama %50 nin üstü çok zor. hatta bence 7 bin lira nın üstü olmaz gibi.
(bkz: eto bitmiş)
Ananskm desene iyice fakirleşiyoz dolar 10 kat fazla artar.
para basmadan asgari ücreti 12.000 tl yaparlarsa, o zamana kadar asgari ücretlilerin erişemediği mal ve hizmetlere hücum olur. üetim bu hücumu karşılayamayacağı için bu mal ve hizmetlerin önce fiyatı yokselerek arz ve talep dengesi kurulur. Daha sonra fiyatı yükselen bu mal ve hizmetlerin üretimi artar. Bu arada asgari ücretlilelre verilecek 12 bin TL kimlerden kesilecekse o kişilerin alım güçleri düşer ve piyasadan çekilirler.

Diğer taraftan para basarak asgari ücreti 12 bin TL yaparlarsa, yandı gülüm keten helva, enflasyon alır başını gider ve kimse de başını bulamaz.
bu düşünceye destek veren insanlık düşmanıdır.
inşallah olmaz diyelim o zaman. Yeni zamlar kapıda battı balık yan gider.
Alım gücü düşeceği için pek bir anlamı yok.zam sadece asgari ücrete değil,her şeye gelecek.
Asgari Maaş artarsa fakirlik de artar bu ülkede. Bastakiler bunu düşünmeyecek kadar pardon bastakilere tapanlar bu manipülasyonu fark edemeyecek kadar körler
ucuz sivri ve pütürlü kazıklarım var.
sokak simidinin 7,5 tl, bir kalıp beyaz peynirin 150 tl, sıradan ayçiçek yağının 1 kg. 40 tl olduğu günümüz şartlarında alınması gereken rakamdır.

dış güçlerin bir an önce ülkemizden s.ktirip gitmesi gerekiyor. artık man adası mı yoksa yakında sarmaş dolaş olacağı esad'ın teknesi mi bilmiyorum ama mutlaka yok olması gerekiyor çok konuşan dış gücün.
adamlar kaybedeceklerinin farkında gider ayak ne kadar sikersek kârdır kafasındalar.
sen önce enflasyonu düşürsene hacı. istersen maaşı 100bin yap, para surekli değer kaybediyorsa ne anlamı var amk.
Ekmek de 20 lira olacak o zaman.
Enflasyon böyle giderse 20.000 bile olsa şaşırmam. Toplumun her kesimi de birbirinden uyanık ve fırsatçı olunca bize servet bile dayanmaz.
Enfilasyonun ibresi sona dayanır hadra kadran patlar.
ekmeğin 12 tl olması ile sonuçlanır.
olması gerekendir.

patronları göt korkusu salsa da, yılda bir milyon TL kar yapan bir patronun 12 bin lira işçi maaşı ile batmayacağı aşikardır.

biraz da işçiler yesin ya da oturup afganlarla özel sektörde kalifiye iş yapmaya çalışsınlar.
Topraklarınızı yabancılara satın, sonra onlar düşünsün!

Örneğin; 1 dönüme yabancı bi yatırımcı tr'deki ödenecek olanın en az 8-10 mislini öder. Toplumda biraz akıl var ise elinde olanı 8-10 misline yabancıya satar, şehirlere yerleşip, parayı dolar ve Euro yapar!

Sonra peyderpey bozdurup harca. O taktirde görürüz din kim iman kimin! Sömürmeye alışmış bunların ATA'ları da aynısı Osman'ı da aynı. Öteki şizofrenler de aynı.

toprağı yabancıya satmak yönetime en ağır yanıttır.

Dönümü 30-40 milyon tl'den satın topraklarınızı, çevirin 2 milyon dolar veya Euro'ya, ya bozdurup bozdurup burada yaşayın ya burası karışırsa Avrupa'ya gidin refah yaşayın.

Ne katlanıyoruz tc yönetimlerinin, uyduruk kuvayici sığırların çenelerine. Gerizekalı mısınız siz? Toplasan 50-100 bin sığır sabah akşam konuşup kendilerini zartın zurtun torunu diye niteliyor!? Siz nesiniz orospuçocuu mu?
dolar elli lira ekmek yimi lira metro ulaşımı onbeş lira zeytinyağ 500 lira bir koli yumurta 150 olursa asgari ücret onbeş bin olsa ne yazar.
sokakta bunu diyen birinin anlatmak istediği (farkında olmadan) gerçek "ekmek 10 lira olacak, bir teneke ayçiçek yağı 250 lira olacak, bir kilo et 300 lira olacak, 150 lira elektrik faturası ödeyen 300 lira, 1000 lira doğalgaz faturası ödeyen 2000 lira ödeyecek, pazardan meyve sebze almak isteyen market alışverişi, şarküteri alışverişi yapanlar bugün olan fiyatları düşünüp çok ucuzmuş yaaa diyecekler. sıçtık, şimdi sıvamaya geçiyoruz" demesidir.
artan hayat pahalılığıyla mücadele için sadece ücret artışını düşünmek seçimler için yatırımdan başka bir şey değildir ki; fiyat artışına katkıdan başka bir duruma yol açmaz.
asgari ücreti 12 bin lira yapsınlar. tüik'in traşlanmış enflasyon açıklaması %110 olur. gerçekte enflasyon %200 olur.
olmaz mı? olur. hatta 20 bin lira da olur.
olay maaşın yüksekliği değil, alım gücünün yüksekliği.

sen 20 bin lira alıyorken kaşarı 150 tl' ye alıyorsan maaşın 40 bin lira olunca kaşarı 450 liradan alırsan yapılan zammın mantığı olmaz.