bugün

"müthiş bir başarı" olarak lanse edilen şey...

2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyümüşüz.
helal...

şurada damadın açıklamaları var;
https://twitter.com/HMBak...tatus/1266369258641973249

yüzde 4.5 büyüme vallahi dünyada 1 numarayız.
gerçekten de öyle ama...

hiç kimse 2020 ilk çeyreğinde yüzde 4.5'luk büyüme yakalayamamış...

bakınız şurada tablo var çokomeller;
görsel

yani büyüme rakamında ab ülkeleri, g-20 ülkeleri ve oecd ülkeleri içinde açık farkla lideriz...

neyse...

düşünüyordum...bence bu işte bir terslik vardı.

yüzde 4.5 büyümüş olmamız ve bunu hissetmeyişimiz...
bende bunlar bir soru işareti yarattı.

ben de ne yaptım peki?
tam bir dış güç gibi(!) davranarak, bir faiz lobisi üyesi gibi(!) davranarak 2019'un ilk çeyreğindeki büyüme oranına baktım.

öyle ya, 2020 ilk çeyrekteki büyüme oranımız, 2019'un ilk çeyreğindeki büyüme oranı ile karşılaştırılıyor aradaki fark büyüme rakamı olarak açıklanıyor teknik olarak.

ve ben de 2019'un ilk çeyrek büyüme oranına baktım.
bir önceki yıla göre yüzde 2.6 küçülmüşüz iyi mi?

kaynak olarak da yandaş bir yeni şafak koyayım;
https://www.yenisafak.com...kamlari-aciklandi-3473253

ekran şeysini de koyayım;
görsel

bu arada yeni şafak vatan hayinliği(!) yapmış ve yüzde 2.6 küçüldüğümüzü yazmış.

ben devletin resmi belgesini de koyayım, orada yüzde 2.3 küçülme oranı.
görsel

o yüzden ben de bunu baz aldım haliyle.

şimdi bir önceki senenin ilk çeyreğinde yüzde 2.3 küçülme oranı var ve bu senenin ilk çeyreğinde bir önceki seneye göre yüzde 4.5 büyüme oranı var.

sizce bu durumda reel büyüme oranımız nedir?

rakamları manipüle ederek dünya lideri oluyoruz eyvallah da, sen vatandaşın cebine neden bakmıyorsun?
vatandaşın alım gücü bir önceki seneye göre yüzde kaç düştü misal?

işte asıl büyüme-küçülmeyi böyle anlayabiliriz.

örneğin 2019 yılının ilk çeyreğinde asgari ücretin alım gücüne bakalım.

2019 yılı asgari ücret: 2020 tl.
2019 mart ayı gram altın: 229.97 lira.
görsel

2019 ilk çeyrekte bir asgari ücretle alınabilen altın miktarı;
2020/229.97 = 8.78 gram.

gelelim 2020'ye.
2020 yılı asgari ücret: 2324 tl
2020 mart ayı gram altın: 339.73 lira.
görsel

2020 ilk çeyrekte bir asgari ücretle alınabilen altın miktarı;
2324/339.73 = 6.84 gram.

aradaki fark: 8.78 - 6.84 = 1.94 gram

yani asgari ücretli bir vatandaş, bir önceki seneye göre 1.94 gram daha az altın alabiliyor eline geçen parayla.
bu da demek oluyor ki vatandaşın alım gücü yüzde 28 düşmüş demek.

yani, vatandaş yüzde 28 fakirleşmiş, yüzde 28 küçülmüş, ama buna rağmen türkiye ekonomisi yüzde 4.5 büyümüş...
berat'ın yüzde 4.5 büyümesi, benim yüzde 28 küçülmem olmuş.

altını boşverelim.
et fiyatlarına da bakalım mı çokomeller?

2019 yılı mart ayı dana eti fiyatı 29.30 lira.
görsel

2019 yılı asgari ücret: 2020 tl.
2019 mart ayı dana eti: 29.30 lira.
2019 ilk çeyrekte bir asgari ücretle alınabilen et miktarı;
2020/29.30 = 68.9 kg.

2020 yılı mart ayı dana eti fiyatı 36.53 lira.
görsel

2020 yılı asgari ücret: 2324 tl.
2020 mart ayı dana eti: 36.53 lira.
2020 ilk çeyrekte bir asgari ücretle alınabilen et miktarı;
2324/36.53 = 63.61 kg.

aradaki fark: 68.9-63.61 = 5.29 kg.

yani asgari ücretli bir vatandaş, bir önceki seneye göre 5.29 kg daha az et alabiliyor eline geçen parayla.
bu da demek oluyor ki vatandaşın alım gücü yüzde 8 düşmüş demek.

rakamlar ortada.
asgari ücretli bir vatandaş eline geçen parayla yüzde 28 daha az altın, yüzde 8 daha az et alabiliyor...

vay anasını sayın seyirciler...

örnekleri daha da arttırabiliriz, ama gerek var mı?

tabi bu hesapları pinpon topuyla yaptıkları için ve tüik başkanını da saraya damat olarak aldıkları için yüzde 4.5 büyüme normal sevgili arkadaşlar.

o yüzden bu tip rakamlar açıklandığında ben hemen eski ajandalarımı açarım, geçen sene bu zamanda neyi kaç paraya almışım bakarım ve büyümüş müyüm, küçülmüş müyüm ona bakarım.

şayet bana da fırsat verseler rakamları manipüle ederek devleti öyle bir yönetirim ki 5 doları 1 tl'ye eşitlerim istersem...

herkese hayırlı büyümeler o halde...
cahil insanlar işte, damat sanki türkiyeden bahsediyor da yakalamış gibi seviniyorlar. damat kendi (ailesinin) cirosundan bahsediyor. hemen sizde lafı anlamadan başlayın çemkirmeye.

hiç yakışıyor mu koskaca adamların böyle şeyleri çarpıtması.

hüloğğla kalın.
Tüm dünya küçülürken biz büyüdük hülogggg.

Evet iş yerleri kapalı turizm kapalı kahve ve berber bile kapalı biz büyüdük hahaha hahahaha yav oğlum çok komik bunlar yav petrol sıçan araplar bile küçüldü.
Bence daha fazla büyüdük sayın Albayrak rakamları açıklarken oldukça mütevazi davranmış işin Aslı tüm dünya ekonomisinin adeta tükendiği bir ortamda hiç kimse bizim gösterdiğimiz başarının istatistiksel rakamlarına inanmazdı, evet mütevazi bir rakam açıklanmışsa da büyük bir başarı, saygı göstermek lazım.

Teşekkürler sayın bakan.
Şahsen ben hissetmedim. Hala aynı teraneler aynı hikayeler.

Yerinde sayanlar ...
Bu tür açıklamalarda resmen beynim yanıyor. Yahu kimi kime pazarlıyor bunlar? Hadi biri bana bunu belgeli ve detaylı anlatsın. Gerçekten inanmak istiyorum ama im-kan-sız!
Bu 4.5 lik büyüme oranıyla ilgili mahfi eğilmez in güzel bir yazısı var. Kamuoyunun bu büyüme oranına verdiği tepkiyi ve Geçen yılki 2.6 lik küçülme baz etkisini de ele almış. Hocanın büyüme tahmini de yüzde 5 mis bu arada. Mahfi hoca bu büyümenin tüketim odaklı olduğunu, ihracat ve yatırım odaklı olmadığını da verilerle açıkladı.

Farklı ekonomistlerin de ortak görüşü; yılın ilk çeyreği covid19 un etkilerinin henüz gözükmediği bir süreçti. Bu yüzden bu rakama ulaşmak zorlama, hayal mahsulü veya manipüle olarak görülmemeli. Lâkin abartılmamaĺı da.cunku hane halkının harcamasıyla oluşan büyüme, büyüme sayılmaz. Asıl rakamlar ikinci çeyrekte görülecektir. Çünkü covid19 Tam da ikinci çeyrekte ekonomiye darbe indirdi.

Okuyalim;

http://www.mahfiegilmez.c...-kamuoyunun-baks.html?m=1
Çabuk büyüdü fark ettiysen...

Demek ki bu süreç sene boyunca sürerse tüm dünya küçülürken sadece biz büyüyeceğiz. Dünya beşten büyüktür derken, tek olma yolunda ilerliyoruz inşallah maşallah allahuekber.
inanmayan saysın, evet.
Geçenlerde bi Twitter iletisi gördüm. Kadının biri "sevgili göbüşüm. Seni içeri çektiğimde giriyorsun madem, bırakınca neden çıkıyorsun? Demek ki içerde yeterince boşluk var. Orda dursana amk" diyordu.

işte Biz de madem yüzde 4.5 büyüyorsak niye ben göbeğimi içime çekmiş gibi nefes alamıyorum amk! Madem büyüdüysek orada dursak ya.
Kocaman bir yalan ya bu eski sevgilimin bana seni seviyorum demesinden bile daha büyük bir yalan .yalan inanmayınnnnnn artık yeterrrrrrr!!!!
Ben artık şaşırmıyorum 10 bile diyebilirler. Hatta alternatif bir senaryo bırakayım.

" arkadaşlar ekonomi %10 büyüdü. Fakat büyüme beylikdüzü tarafına doğru olduğu için pek kimse farkedemedi."
Siz bide 2.çeyreği görün sözlükdaşlarım.
buna inananlar engellesin beni lütfen.
bir ay önce bir ekonomist
:türkiyede cari açık virüs sayesinde düşüyor çünkü biz ithalatı ihracatının çok üstünde bir ülkeyken bugün ithalat yapamıyoruz, herşeyi dolarla dışarıdan aldığımız için ve artık neredeyse hiç birşey almadığımız için açık vermiyoruz, bunu da bize 'lan ekonomi iyi' işte diye yutturuyorlar.

diyordu. tüketiciydik, virüs yüzünden tüketemiyoruz, dışarıdan satın alamıyoruz, olayın özü bu.
(bkz: resmen güldüm)
geçen boyumu ölçtüm bende 2 cm büyümüşüm.
ben de kriptolarda ona bakarsan son 2 ay içinde %15 kârdayım. ama bunu son 2 yıla oranlarsan %97 zarardayım.

ne güzel dünya be.
Kendi adıma konuşmam gerekirse mal varlığıma baktığımda %35 küçüldüm ve küçülmeye devam ediyorum. Duraksama yaşarım ilerleme ise hiç sanmıyorum. Ama inşallah bende büyüdüm diyebilirim.
3 çeyreğin bundan haberi var mı?
istatiksel verinin rakamlarından bu sonuç çıkabilir , doğrudur.
baz etkisi nedir, satın alma gücü ne olmuştur.
ben kendi alışverişimden değerlendirdiğimde cebimdeki deliğin büyüdüğünü fark ediyorum.
herşeyin fiyatı artıyor, ev- araba- kira- peynir- zeytin- patates -soğan....
enflasyon hesapta ortalama yıllık 10-12 arasında
yani hesaplar hep birbiri ile uyumsuz.
sene sonu maaşın en iyi ihtimalle yüzde 15 zam aldı,
ama vergiler olsun, hayatın harcamaları olsun hepsi bundan çok fazla artıyor...