1. 1.
  üzerine az biraz konuşacak, kendi yorumumu ve tespitimi yapacak kadar ekonomiden anlayan ve ileri görüşlü olduğumu düşündüğüm ekonomidir.

  türkiye güçlü bir ülkedir, gücü hafife alınmamalıdır ve bu gün, bu kötü şartlarda bile gerek natoda gerek avrupada dikkate değer bir gücüz.

  fakat ekonomimiz gözle görülür ve hissedilir bir şekilde çöküyor, tamamen tarafsız ve tamamen ön yargısız bir şekilde, hiç bir siyasi görüşe yada partiye sempati yada ön yargısız bir şekilde durumu değerlendireceğim ki zaten gerçeklerin siyasetle doğrudan bir ilgisi yok.

  türkiye yüklü bir dış borç aldı ve bu paralarla yollar belediye hizmetleri, ulaşım hatları yapıldı, ilaç fiyatları etkili bir şekilde düşürüldü ve devlet hastanelerinin hizmet kalitelerinin artması için yatırımlar yapıldı, özellikle çöp toplama hizmetinde gözle görülür denetlemeler yapıldı ve gelir gider oranını dengelemek için içki,sigara, elektronik ve lüks eşyalara absürt zamlar yapıldı, öyle ki bu gün türkiyede üretilen yeni rakıyı yunanistanda neredeyse yarı fiyatına satın alabilirsiniz.

  plan zaman içinde dış borçları azaltmaktı fakat işler böyle gelişmedi, üretim azaldı, iç sorunlar çıktı bu arada borcumuza faiz biniyordu, ülkedeki iç karışıklıklar ve terör olayları yerli ve yatırımcının türkiyeye olan güvenini sarsınca yurtdışında daha güvenli yatırımlar yapmaya karar verdiler ve zaman içinde türkiyeden yatırım desteğini yavaş yavaş çekmeye başladılar, bu da türk lirasının ve haliyle ekonomik gücümüzün değer kaybetmesine sebep oldu.

  türk lirası değer kaybederse ne olur? dünyadaki aktif ve en geçerli para birimi dola olduğu için genelde para birimleri dolar üzerinden hesaplanır eğer dolar 1lira ise 1 türk lirası=1 dolar demektir.

  1 tl= 1 $ olduğu zaman amerikada satılan 500 dolarlık bir telefon türkiyede vergiler ile birlikte aşağı yukarı 550 lira civarı satılan bir telefon demektir,türkiyede bu olay farklıydı, vergiler fahiş olduğu için 500 dolarlık bir telefonu dolar 1 lira bile olsa 1000 lira civarına satın alabiliyorduk ki dolar 1 tl değildi.

  doların 1.25 olduğu dönemler vardı fakat geçen 20 yıl içinde bahsettiğim sebeplerden ötürü türk lirası çok değer kaybetti.

  peki dolar 3 lira oldu, bu çok kötü bir şey, bizim paramız, emeğimiz, alım gücümüz amerikadaki bir insana göre 3 kat daha değersiz demek oluyor bu, durum böyleyken şu anda insanımız dolar 5 küsür oldu diye sevinemez, bu gerçekten sıçtığımızın resmidir, dolar 5 lira olduysa üzerimize toprak atıyorlar demektir.
  fakat yukarıda bahsettiğim kötü ekonomik yönetim ve iç karışıklıklar yüzünden paramız bu kadar değer kaybetmedi asıl sorun daha sonra yaşandı.

  ekonomik yönetim zayıf olabilir, üretim azalmış ve fabrikalar satılmış olabilir fakat biz bunun altından kalkabilecek kadar güçlü bir ülkeyiz, yani öyleydik.

  terör olayları yatırımcıları caydırınca işler biraz sarpa sardı, açılım döneminde resmen yokuş aşağı gidiyorduk fakat problemler öyle yada böyle çözülür gibi oldu derken ekonomimizi durduran ve şu andaki krize dönüşmesine ramak kalmış ekonomik bunalımı sağlayan ölümcül darbe geldi.

  suriyede savaş çıktı ve milyonlarca suriyeli ülkemize geldi.

  bu demek oluyordu ki devlet 5 milyondan fazla suriyeliyle para yardımı yapacak, vatandaş olmadıkları için bazı vergilerden muhaf olacaklar ve çocuk başına devletten para alacaklardı ki hepsinin 6-7 çocuk yaptığı düşünülürse 1 suriyeli getişkinin hiç çalışmadan cebine giren para aşağı yukarı 3000-3500 tl civarı, muhtaç aylığı, işsizlik maaşı, çocuklar için para ve mülteci oldukları için yapılan destekler bizim asgari maaşla çalışan bir memurun kazandığının 2 katını kazanmasını sağlıyor.

  yani bu para bizim cebimizden çıkıyor, eğer onlar olmasaydı o para bize kalırdı ve daha rahat yaşardık aslında konunun özü bu kadar basit, para devlette kalırdı ve herşey bu kadar pahalı olmak zorunda olmaz, vergiler bu kadar abartılmaz, ev kiraları ve fiyatları bu kadar yükselmezdi.

  2. büyük problem : işsizlik.

  işsizlik suriyelilerin ülkeye gelmesiyle tavan yaptı haliyle sen yada ben yada herhangi bir türk bir işte çalışırken 3000 lira maaş alacaksan bizim yerimize bir suriyeliyi işe almayı tercih ediyorlar, herşeyden önce sigorta yapmadıkları ve sözleşmede çoğu zaman yapılmadığı için bile bir suriyeliyi çalıştırmak bir türkü çalıştırmaktan çok daha karlı iş yeri için, üstelik zaten havadan para kazandıkları için bizden daha az paraya tav oluyorlar, hal böyle olunca türkler işsiz kalıyor ve suriyeliler çalışıyor, kısacası işimizi elimizden alıyorlar.

  suriyeliler türkiyeye gelirken yanlarında bolca para getirdiler, bayramlarda suriyeyi ziyaret için uçaklara biniyorlar, gençleri cafelerde bizim paramızla nargile içip keyif yapıyor, üniversiteye sınavsız giriyorlar, bunlar olurken biz çalışıyoruz, askerimiz suriyede onların yerine savaşıyor ve onlar bizden daha iyi şartlardayaşıyorlar, üstüne üstük çalışmadan bizden çok kazandıkları halde çocuklarını dilendirip oradan da gayet iyi para kazanıyorlar, bu yaz suriyeli bir çocuğun elindeki para destesini görünce dilenciliğin ne kadar karlı olduğunu kendi gözlerimle görmüştüm.

  3. büyük sorun : ev kiraları.

  yine çoğunlukla bilerek vatandaş olmayan suriyeliler bir ev kiralamak için sözleşme yapmıyorlar ve daha ucuza ev bulup arz talep döbgüsünü devreye sokuyorlar,bu kadar suriyeli evlere girince haliyle ev kiraları da uçuyor, yani olan yine türklere oluyor.

  4. büyük sorun :suç ve liranın değer kaybetmesi ilişkisi.

  az önce bahsettiğim gibi yatırımcılar güvenli ülkelere fabrikalar kurmak ister, bir yatırımcı türkiyedeki fabrikasını yapatırsa ve bizim ülkemize yatırım yapmayı keserse bu paramızın değer kaybetmesine sebep olur, suriyeliler geldiğindenberi ülkedeki suç oranı arttı.
  özellikle hırsızlık, tecavüz, toplanıp adam dövme eylemleri yüzünden suriyelilerin türkiyedeki yatırımcıları korkutup kaçırdığı zaten bilinen bir gerçek, ülkedeki huzursuzluk bir yana ekonomimize doğrudan zarar veren bir şey bu.

  bu kış zor geçecek, özellikle ocak,şubat ve mart aylarında açlıktan ölmeler, soğuktan ölmeler haber kanallarında gözümüze çarpmaya başlayacak ve hiç biri suriyeli olmayacak bu insanların.

  sorunu yok etmemiz gerektiği bir gerçek sanırım fakat nasıl ve ne zaman, kimin önderliğinde bu sorunun yok edileceğini ön göremiyorum malesef, tek bildiğim bu bu sorunları etnik temiz.. öhöm ekonomimizi düzeltmeyi vaad eden kişiyi sorgusuz sualsiz destekleyeceğim ve pek çoğumuzun da aynı şeyi yapacağıdır.

  edit: dış borç hakkında.
  https://www.ekodialog.com.../turkiye_dis_borclar.html
  http://www.diken.com.tr/m...s-borcu-453-milyar-dolar/
  1 -2 ... gold tab gibson
 2. 2.
  türkiya ülkesinin aldığı yüklü dış borcu nereden, ne ölçüde, ne vade ile, ne vakıt aldığını yazar, editlersen söz hepsini okuyacağım.

  tanım: bakacağız, umutluyum.
  ... alpertunna
 3. 3.
  konutlar elde patladı. faizler yüksekken kimse yatırıma yönelmez , konut da almaz.
  faizi düşürmek istiyorlar ama dolardan korktukları için düşüremiyorlar.
  ilk çeyrek bok gibi geçecek özetle.
  turizm sektörünü bok etmezlerse iyi gider.
  ... ekonovich
 4. 4.
  Türkiye de her krizden sonra ekonomi çoşuyor. Şu an krizin neresindeyiz ona göre tespitinizi yapın. Ha bu kriz ne oranda organik ne oranda hormonlu onu da hesaba katın.
  ... tea man
 5. 5.
  rahmetli annanem sağ olsaydı, 2019 da kriz var diyenlerin ağzına biber sürerdi.
  ... monk of monkmountain