1. 1.
  nisandan beri devam eden ama bence hiçbir değeri olmayan anketlerdir. şöyle ki; bu anketler çeşitli bölgelerde çeşitli illerde sınırlı sayıdaki çeşitli insanlarla yapılıyor her seçim öncesi anketlerdeki gibi. ama şöyle bir durum var, anketleri incelediğinizde anketlerin scopeu yani kapsama alanı o kadar dar ki insan hayret ediyor.

  şu ana kadar gördüğüm en yüksek çaplı katılımcılı anket 8700 kadar kişiyle sınırlıydı. ve bugün açıklanan bloomberg seçim anketine sadece 500 kişi katılmış. e doğal olarak insan kendi kendine soruyor, her ne kadar bu anketler demografik özelliklere göre ve spss programındaki bazı değişkenlere göre analiz edilse de bu kadar küçük bir kitleden çıkan bir sonuç nasıl 80 milyonluk bir ülkeye genellenebilir?

  gerek amerikan başkanlık seçimi olsun, gerek ingiltere'deki brexit referandumu olsun son zamandaki seçim anketleri seçim sonuçları hakkında bayağı bir yanılmış. o yüzden şu sıralar her gün bir başkası paylaşılan seçim anketlerine pek aldırmama taraftarıyım. sonuçta biz değişik bir milletiz. 2 sene akp der seçim sabahı chp'ye vururuz damgayı. bu sebeple ne kadar anket yapılsa da bunlar hiçbir şeyin içini doldurmaz bizim ülkemizde, hele ki bu seçimde.

  neyse olabildiğ'ince' hayırlı bir sonuç çıkması dileğiyle.
  1 ... sheets of empty canvas
 2. 2.
  2018 erken seçim anketleri
  1 ... alpertunna